Najlepsze dolnośląskie szkoły średnie wyróżnione

Data: 06.02.2020 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki, rankingi

Dyrektorzy najlepszych dolnośląskich liceów i techników odebrali na Politechnice Wrocławskiej wyróżnienia przyznane w rankingu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. Czołowe miejsce w zestawieniu zajęło Akademickie Liceum Ogólnokształcące PWr.

gala_perspektyw_2020_3.jpgGłównymi kryteriami oceny w rankingu są wyniki matur, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych oraz sukcesy szkół w olimpiadach. W skład kapituły wchodzą przedstawiciele trzech środowisk edukacyjnych - przewodniczący komitetów głównych olimpiad, dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz członkowie Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Wyniki klasyfikacji mają ogromny wpływ na decyzję uczniów poszukujących dla siebie najlepszej szkoły.

W trakcie czwartkowej uroczystości prof. Andrzej Dziedzic, prorektor ds. nauczania PWr podkreślił, że to właśnie szkoły średnie kształtują młodego człowieka dając mu dobry start w dorosłe życie, a uwzględniający kluczowe kryteria ranking pokazuje te placówki, które robią to najlepiej.

– Nie jest jeszcze oceniana atmosfera, ale mam nadzieję, że organizatorzy wprowadzą również taką ocenę i ranking będzie kompletny. Oczywiście na Politechnice Wrocławskiej czekamy na najlepszych absolwentów szkół, a chcąc ich zachęcić organizujemy szereg imprez m.in. Dzień Otwarty czy Salon Maturzystów, które zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem wśród młodych ludzi – mówił prorektor.

gala_perspektyw_2020_9.jpgOficjalne wyniki ogłoszone zostały 9 stycznia w Warszawie, a w opublikowanym zestawieniu znalazło się 1000 placówek z całego kraju. W czwartek, podczas gali na Politechnice Wrocławskiej wyróżnienia i dyplomy wręczono dyrektorom najlepszych dolnośląskich szkół.

– Politechnika Wrocławska od lat jest w czołówce polskich uczelni i bardzo się cieszę, że to właśnie tutaj możemy podsumować ostatni rok pracy szkół z regionu Dolnego Śląska. Edukacja jest chlubą Polski, a nasi uczniowie osiągają wiele sukcesów również w zagranicznych konkursach. To dobry moment, żeby podziękować i docenić wszystkim tych, którzy się do tego przyczyniają – powiedział Waldemar Siwiński, prezes Fundacji „Perspektywy”.

Zaznaczył też, że ranking cieszy się dużym zaufaniem m.in. dzięki jasnym i czytelnym. – Może nie uwzględniają one jeszcze atmosfery, ale śmiało możemy powiedzieć, że najlepsze szkoły nie mogłyby osiągać takich wyników, gdyby była ona w tych placówkach niedobra – dodał prezes.

gala_perspektyw_2020_14.jpgSpośród szkół ogólnokształcących z regionu Dolnego Śląska najlepiej wypadły trzy wrocławskie licea: numer XIV im. Polonii Belgijskiej, numer III im. Adama Mickiewicza oraz Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej. W klasyfikacji ogólnopolskiej nasza szkoła zajęła 26. lokatę. W porównaniu do ubiegłego roku placówka zanotowała awans o sześć pozycji.

Wśród techników doceniono Technikum Leśne w Miliczu, wrocławskie Technikum nr 10 im. Fryderyka Joliot-Curie oraz Technikum z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze.

Gośćmi gali byli nie tylko przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy i nauczyciele szkół, lecz także młodzież. Dla uczestników specjalny wykład pt . „Sztuczki światła na niebie” wygłosiła dr inż. Agnieszka Popiołek–Masajada z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Przygotowano także pokaz karate w wykonaniu studentów Politechniki Wrocławskiej.

newsletter-promo.png

Ranking liceów dostępny jest na stronie, a techników tutaj.

mic