Najlepsi absolwenci PWr 2022/23 wybrani

Zdjęcie dwóch nagrodzonych absolwentów

Łukasz Radliński z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji oraz Jakub Pawłowski z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki to laureaci konkursu na najlepszych absolwentów naszej uczelni w roku akademickim 2022/2023.

Uczenie maszynowe, gry RPG i... wesele

Najlepszym absolwentem PWr studiów I stopnia w minionym roku akademickim został Łukasz Radliński z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, który ukończył inżynierię systemów.

Zdjęcie Łukasza Radlińskiego– Według mojej oceny właśnie ten kierunek dawał mi najlepsze możliwości, jeśli chodzi o naukę uczenia maszynowego oraz programowania systemów sztucznej inteligencji – mówi Łukasz Radliński. – W trakcie studiów zrozumiałem wiele zagadnień z zakresu optymalizacji i sztucznej inteligencji oraz poznałem solidne podstawy z modelowania, analizy i projektowania systemów.

Absolwent W4 swoją pracę inżynierską „System klasyfikacji i analizy transkrypcji oraz nagrań audio z sesji gier rpg” napisał pod kierownictwem dr. inż. Wojciecha Lorkiewicza. Obecnie pracuje w projekcie Clarin, gdzie zajmuje się zagadnieniem rozpoznawania emocji w tekstach.

– Nasze zadanie powoli dobiega końca, ale na pewno chciałbym kontynuować prace przy wysokopoziomowym przetwarzaniu i analizie tekstu – wyjaśnia Łukasz Radliński, który w przyszłym roku planuje rozpocząć naukę w Szkole Doktorskiej PWr.

W wolnym czasie interesuje się grami fabularnymi. Gram, prowadzę sesję RPG, ale też piszę scenariusze do nich i tworzę narzędzia do analizowania narracji. Dużą część mojego wolnego czasu poświęcałem też na organizację wesela, gdyż od czterech miesięcy jestem również szczęśliwym mężem dodaje Łukasz Radliński, który przebywa właśnie w podróży poślubnej w Nowej Zelandii.

Ponownie najlepszy

Najlepszym absolwentem II stopnia studiów naszej uczelni wybrano natomiast Jakuba Pawłowskiego z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Rok temu był on najlepszy jeśli chodzi o I stopień (kierunek inżynieria kwantowa), teraz powtórzył swój sukces na kierunku magisterskim, ale na innym kierunku - Big Data Analitycs (ścieżka fizyki teoretycznej).

Zdjęcie Jakuba Pawłowskiego z psem podczas wycieczki

– Zdecydowałem się na te studia, ponieważ wiedziałem, że umożliwią mi nie tylko poszerzenie moich horyzontów i zdobycie cennej wiedzy z fizyki, ale również z matematyki oraz istotnych zagadnień informatyki mówi Jakub Pawłowski. Jednocześnie pozostawiły mi wystarczająco swobody, by kontynuować pracę naukową w grupie mojego promotora, prof. Marcina Mierzejewskiego.

Badania Jakuba Pawłowskiego skupiają się wokół jednego z najczęściej dyskutowanych problemów współczesnej fizyki, jakim jest związek nieodwracalnej termodynamiki z odwracalną w czasie dynamiką, przewidywaną przez mechanikę kwantową.

– Innymi słowy, jest to pytanie, czy typowy, izolowany układ kwantowy jest w stanie i będzie „zapominał” o swoim początkowym, nierównowagowym stanie  wyjaśnia Jakub Pawłowski.  Taka utrata informacji kwantowej jest jedną z największych przeszkód na drodze do funkcjonalnego i skalowalnego komputera kwantowego. Zrozumienie i osiągnięcie kontroli nad tego typu procesami może być kolejnym przełomowym odkryciem.

Podczas studiów magisterskich badał właściwości transportu w dalekozasięgowym modelu spinowym. Otrzymane wyniki zawarł w pracy magisterskiej „Eigenmodes in nearly integrable quantum chains”. Obecnie kontynuuję naukę w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej.

W wolnych chwilach nadrabiam filmowe zaległości, delektuję się kawą i podróżuję po Europie – dodaje absolwent W11.

Najlepsi absolwenci PWr w roku akademickim 2022/2023

I stopień

• inż. arch. Natalia Madej - Wydział Architektury,
  • inż. Adrian Klonowski - Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego,
  • inż. Marta Ostrowska - Wydział Chemiczny,
  • inż. Łukasz Radliński - Wydział Informatyki i Telekomunikacji,
  • inż. Dawid Ciumek - Wydział Elektryczny,
  • inż. Jakub Sajewicz - Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii,
  • inż. Agnieszka Grabka - Wydział Inżynierii Środowiska,
  • inż. Oliwia Opoń - Wydział Zarządzania,
  • inż. Zuzanna Kołodko - Wydział Mechaniczno-Energetyczny,
  • inż. Michał Lentner - Wydział Mechaniczny,
  • inż. Stanisław Kalinowski - Wydział Podstawowych Problemów Techniki,
  • inż. Igor Rak - Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów,
  • lic. Łukasz Pawlak - Wydział Matematyki.

II stopień

• mgr inż. arch. Daria Pawłosik - Wydział Architektury,
  • mgr inż. Mateusz Moj - Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego,
  • mgr inż. Marek Adaszyński - Wydział Chemiczny,
  • mgr inż. Patryk Rygiel - Wydział Informatyki i Telekomunikacji,
  • mgr inż. Jakub Bober - Wydział Elektryczny,
  • mgr inż. Izabela Kowalewska - Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii,
  • mgr inż. Maciej Piotrowski - Wydział Inżynierii Środowiska,
  • mgr inż. Kornelia Pikiewicz - Wydział Zarządzania,
  • mgr inż. Krzysztof Kus - Wydział Mechaniczno-Energetyczny,
  • mgr inż. Karolina Paczkowska - Wydział Mechaniczny,
  • mgr inż. Jakub Pawłowski - Wydział Podstawowych Problemów Techniki,
  • mgr inż. Wiktoria Weichbrodt - Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów,
  • mgr inż. Justyna Witulska - Wydział Matematyki.