Ministerialne stypendia dla wybitnych studentów

40 studentów Politechniki Wrocławskiej otrzymało stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe i sportowe. W piątek odebrali oni dyplomy z rąk dr. inż. Jacka Lamperskiego, prorektora ds. studenckich.

wreczenie_stypendiow_ministra_nauki_5.jpgO stypendia starało się w tym roku ponad 1100 studentów z całego kraju. Ich wnioski oceniał zespół ekspertów reprezentujących siedem obszarów nauki i sztuki. Osoby, które otrzymały stypendium, musiały uzyskać co najmniej dziewięć punktów, a przyznawano je za osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe.

Ostatecznie stypendia otrzymało 488 studentów. Najwięcej stypendiów otrzymali studenci zgłoszeni przez Uniwersytet Jagielloński - 106, Uniwersytet Warszawski – 58 i Politechnikę Wrocławską – 40. W piątek, w trakcie uroczystego spotkania w Starej Sali Senatu PWr dr inż. Jacek Lamperski wręczył laureatom dyplomy.

– Dwa lata temu postanowiłem, że moment przyznania stypendium ministra nauki, nie może pozostać niezauważony. To wyjątkowa chwila, w której Politechnika Wrocławska jest z was dumna, a ja cieszę się, że mogę pogratulować wam osobiście. Dziękuję, że wybraliście naszą uczelnię, mam nadzieję, że możecie realizować tu swoje pasje, rozwijać zainteresowania i nie żałujecie swojego wyboru – mówił prorektor.

Stypendia za znaczące osiągnięcia naukowe przyznano 36 naszym studentom, a nagrody za znaczące osiągnięcia sportowe otrzymały cztery osoby. W roku akademickim 2019/2020 wysokość stypendium ministra to 17 tys. zł i jest ona wypłacana przez uczelnię – jednorazowo.

– Jeśli przyjdzie państwu do głowy, żeby związać się z uczelnią zawodowo, to jestem jak najbardziej za tym pomysłem. Być może w przyszłości zostaniecie profesorami i będziecie mieć swoje zespoły badawcze. Bo nauka to wolność tworzenia, wymiany poglądów i chęć dążenia do wiedzy, która się nigdy nie kończy – dodał dr inż. Jacek Lamperski.

Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie MNiSW.