A A+ A++
A A A A

Politechnika Wrocławska

Newsletter

Polityka równości, różnorodności i dobrostanu 2025-2028

Czy wiesz, że...

Miejsce, które łączy naukę, klinikę i biznes

Trzy osoby stojące na scenie przecinają czerwoną wstęgę podczas inauguracji wydarzenia na Politechnice Wrocławskiej. W tle widoczne są roll-upy partnerów i ekran prezentacyjny.

Na Politechnice Wrocławskiej oficjalnie otwarto Centrum Wsparcia Badań Klinicznych i Medycyny Translacyjnej. Nowa jednostka ma integrować środowiska naukowe, kliniczne i biznesowe oraz wspierać rozwój innowacyjnych terapii i badań medycznych.

8 maja w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej odbyła się konferencja „Ekosystem Innowacji: Nauka, Klinika, Biznes w CWBKiMT”, połączona z uroczystym otwarciem Centrum Wsparcia Badań Klinicznych i Medycyny Translacyjnej Politechniki Wrocławskiej (CWBKiMT).

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: prof. Renata Krzyżyńska, prorektorka ds. badań i innowacji, mgr inż. Jarosław Maroszek, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu oraz dr hab. n. farm. Katarzyna Błaszczak Świątkiewicz, dyrektor CWBKiMT.

Nowo otwarte centrum ma być miejscem integracji środowisk naukowych, klinicznych i biznesowych oraz platformą współpracy przy realizacji innowacyjnych projektów z obszaru medycyny translacyjnej i badań klinicznych.

Współpraca dla nowoczesnej medycyny

Program konferencji obejmował wystąpienia ekspertów i panele dyskusyjne poświęcone najważniejszym wyzwaniom współczesnej medycyny. Rozmawiano m.in. o komercjalizacji innowacyjnych pomysłów medycznych, nowoczesnych technikach diagnostycznych w onkologii oraz wykorzystaniu nauk technicznych w badaniach nad funkcjonowaniem ludzkiego mózgu.

Panel dyskusyjny podczas konferencji na Politechnice Wrocławskiej. Pięć osób siedzi na scenie, jedna z nich przemawia do publiczności trzymając mikrofon. W tle widoczne są banery partnerów wydarzenia.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także dyskusje dotyczące zdrowia kobiet w okresie okołomenopauzalnym i menopauzalnym.

Prelegenci podkreślali znaczenie współpracy interdyscyplinarnej oraz budowania trwałych relacji pomiędzy uczelniami, jednostkami klinicznymi i przedsiębiorstwami.

Konferencja była również okazją do prezentacji innowacyjnych projektów, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania nowych kontaktów pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk.

Ponad 21 mln zł wsparcia

Centrum powstało dzięki grantowi przyznanemu przez Agencję Badań Medycznych. Projekt „Utworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych i Medycyny Translacyjnej integrującego ośrodki kliniczne Dolnego Śląska (CWBKiMT)”, którego liderem jest Politechnika Wrocławska, otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 21 mln zł, drugie najwyższe w konkursie ABM.

Uczestnicy konferencji siedzą w auli Politechniki Wrocławskiej i słuchają prelekcji prowadzonej ze sceny. Na ekranie wyświetlana jest prezentacja, obok stoją fotele panelowe i materiały promocyjne.

W realizację przedsięwzięcia zaangażowane są także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu oraz Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu.

Centrum stanie się częścią Polskiej Sieci Badań Klinicznych, której celem jest zapewnienie pacjentom dostępu do nowoczesnych terapii oraz badań prowadzonych zgodnie z najwyższymi światowymi standardami bezpieczeństwa.D

Działalność CWBKiMT ma wspierać rozwój nowoczesnej medycyny poprzez łączenie kompetencji naukowców, lekarzy i partnerów biznesowych. Dzięki temu pacjenci zyskają większy dostęp do międzynarodowych badań klinicznych i innowacyjnych terapii bez konieczności wyjazdu za granicę.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska ©