Medal za zasługi dla obronności kraju dla prof. Janusza Mroczki

bydgoszcz_2_plaskie.jpg

Z okazji obchodzonego co roku 15 grudnia święta Służby Metrologii Wojskowej wręczono okolicznościowe nagrody. Wśród wyróżnionych znalazł się prof. Janusz Mroczka z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

Zdjęcie z wręczania medalu prof. Januszowi Mroczce

Święto Służby Metrologii Wojskowej to okazja do uhonorowania osób zajmujących się precyzyjnym pomiarowaniem i badaniem sprzętu wojskowego. Uroczystą galę, podczas której nagrodzono zasłużonych żołnierzy i pracowników, zorganizowano w kinoteatrze Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, gdzie swoją siedzibę ma 2 Wojskowy Ośrodek Metrologii.

Jednym z wyróżnionych podczas gali był prof. Janusz Mroczka. Nasz naukowiec z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów otrzymał srebrny medal za zasługi dla obronności kraju. Odznaczenie to nadawane jest przez Ministra Obrony Narodowej w dowód uznania dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju.

Podczas uroczystości prof. Janusz Mroczka wygłosił wystąpienie „Sukces to subiektywna cecha naszego wnętrza, jak ją zmierzyć?”. Abstrakt wykładu można znaleźć tutaj.

***

Profesor Janusz Mroczka jest wybitnym metrologiem, twórcą polskiej szkoły metrologii elektronicznej i fotonicznej, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Na uczelni kieruje Katedrą Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej. Jest doktorem honoris causa pięciu polskich uczelni: Politechniki Lubelskiej (2014 r.), Politechniki Opolskiej (2017 r.), Politechniki Gdańskiej (luty 2019 r.), Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego (marzec 2019 r.) oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (2021 r.).