Mamy kierunek lekarski na PWr – już oficjalnie!

Data: 19.06.2023 Kategoria: aktualności ogólne, medycyna

Budynek C-20 - zdjęcie

Minister Edukacji i Nauki wydał zgodę na utworzenie na PWr kierunku lekarskiego. Oznacza to, że w październiku 60 osób rozpocznie kształcenie na nowym Wydziale Medycznym. W naszym systemie rekrutacyjnym kierunek będzie dostępny od piątku, 23 czerwca. Natomiast 29 czerwca zapraszamy na PWr na Dzień Otwarty nowego kierunku.

Wydział Medyczny PWr swoją siedzibę będzie miał w budynku C-7 oraz w C-20, który stanowi część historycznego kompleksu dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego. Na pracowników i studentów czeka tam ponad 40 pomieszczeń, w tym specjalistyczne laboratoria i pracownie.

prof. Arkadiusz Wójs - zdjęcie– To wspaniały dzień dla naszej uczelni i kolejny krok na drodze do budowania nowej politechniki wzorowanej na najlepszych europejskich uczelniach – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

Decyzja o utworzeniu na naszej uczelni Wydziału Medycznego zapadła we wrześniu 2022 r. To nie tylko odpowiedź na brak kadry medycznej, z którym borykają się niemal wszystkie szpitale w Polsce, ale także szansa na rozwój badań naukowych w nowej dla uczelni dziedzinie nauk o zdrowiu i życiu.

W grudniu 2022 r. Politechnika Wrocławska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i osiem szpitali podpisały umowy o współpracy na rzecz utworzenia i prowadzenia wydziału. To właśnie lekarze ze stopniami i tytułami naukowi zatrudnieni we wrocławskich szpitalach w znacznej mierze będą stanowić kadrę naukową nowego wydziału.

– Zajmą się oni kształceniem w zakresie przedmiotów medycznych, natomiast niektóre przedmioty np. zajęcia z chemii czy biologii poprowadzą wykładowcy z PWr. Specjalnie na potrzeby wydziału utworzymy dziesięć nowych laboratoriów, a jednym z nich będzie Centrum Symulacji Medycznych ze stanowiskiem do wirtualnej nauki anatomii – podkreśla prof. Arkadiusz Wójs.

W poniedziałek, 19 czerwca, prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki wydał ostateczną zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego na PWr. W naszym systemie rekrutacyjnym nowy kierunek pojawi się w 23 czerwca. Na maturze kandydaci – oprócz języka polskiego i języka obcego – muszą zdać biologię na poziomie rozszerzonym oraz matematykę (poziom podstawowy lub rozszerzony), fizykę lub chemię.

Dzień Otwarty Wydziału Medycznego

Znakomitą okazją do spotkania kandydatów na studia lekarskie z naukowcami i wykładowcami będzie Dzień Otwarty kierunku lekarskiego, który rozpocznie się w czwartek, 29 czerwca, o godz. 10.00 w budynku D-1 (pl. Grunwaldzki 13).

Prof. Halina Podbielska z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki opowie o nowych trendach w kształceniu lekarzy, które mają być realizowane na nowo utworzonym kierunku, a kardiolog prof. Tomasz Roleder przybliży praktyczną stronę współpracy inżynierów i lekarzy.

Grafika zapraszająca na dzień otwarty wydziału medycznego

Będzie również można odwiedzić kilka politechnicznych laboratoriów, w których będą kształcić się przyszli medycy. Jednym z nich jest Laboratorium Biopomiarów w Nanoskali, w którym prowadzone są obecnie m.in. badania mikroskopowe tkanek i biomateriałów, badania komórek nowotworowych oraz zmian DNA pod wpływem czynników fizycznych i farmakochemicznych. Natomiast w Laboratorium Technik Pomiarowych Optyki Biomedycznej, będzie można przyjrzeć się badaniom związane z wykorzystaniem technik optycznych do pomiarów różnego rodzaju obiektów biologicznych.

Na stoisku Działu Rekrutacji będzie się można dowiedzieć wszystkiego o zasadach i terminach naboru, a także wypytać o szczegóły dotyczące kształcenia i planów przedstawicieli Wydziału Medycznego. Wstęp jest wolny.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg