Mamy 249 Primusów

Data: 12.07.2021 Kategoria: aktualności ogólne, książki/publikacje

Poznaliśmy nazwiska 249 laureatów drugiej edycji programu Primus („Działanie 1”), w którym doceniani są autorzy wybitnych publikacji naukowych. Łączna pula nagród dla wyróżnionych pracowników, doktorantów i studentów PWr wyniosła ponad 1,6 mln zł.

Grafika prezentująca osoby przy komputerzePrimus to kolejny z programów wprowadzonych na uczelni (obok programów Secundus i Tertius), który ma promować doskonałość naukową. Wszystkie skierowane są do osób reprezentujących różne dyscypliny naukowe, ale przede wszystkim wyróżniających się aktywnością publikacyjną oraz realizujących projekty badawcze.

– Te programy mają promować doskonałość naukową na PWr, na którą składa się wiele czynników. Te najbardziej wymierne to dorobek publikacyjny i udział w projektach naukowo-badawczych – wyjaśnia prof. Andrzej Ożyhar, prorektor ds. nauki. – Na naszej uczelni mamy mnóstwo ambitnych i aktywnych naukowców, warto ich doceniać, bo to motywuje do dalszej pracy i ciągłego rozwoju – dodaje.

W drugiej edycji programu Primus (Działanie 1) nagrodzonych zostało 249 autorów 169 artykułów naukowych i dwóch monografii, które ukazały się w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 31 maja 2021 r. Są to pracownicy, doktoranci i studenci, których artykuły opublikowano w najwyżej sklasyfikowanych – w wykazie Ministerstwa Edukacji i Nauki – czasopismach, materiałach konferencyjnych i monografiach – pod warunkiem podania przez nich w publikacji afiliacji PWr. W przypadku publikacji wieloautorskich nagroda została podzielona równo między uprawnionych autorów.

Pełna lista laureatów dostępna jest tutaj.

Jest to pierwsze z dwóch prowadzonych działań w ramach programu Primus. Premiuje ono autorów artykułów w czasopismach lub materiałach konferencyjnych oraz monografii o najwyższej punktacji w wykazach Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W „Działaniu 2” nagradzani są naukowcy, których publikacje, nieobjęte „Działaniem 1”, przyczyniają się do istotnego wzrostu punktacji dyscypliny naukowej. – O ile w „Działaniu 1” autorzy są wybierani niejako automatycznie na podstawie danych bazy DONA, o tyle w „Działaniu 2” decyzję podejmują Rady Dyscyplin Naukowych – precyzuje prof. Andrzej Ożyhar.

Program Primus wystartował w listopadzie 2020 r. W pierwszej edycji nagrodzeni zostali autorzy publikacji z 2019 r. Począwszy od 1 czerwca 2021 r. laureaci „Działania 1” będą wyłaniani co miesiąc na podstawie danych publikacji zarejestrowanych w systemie DONA wg stanu na koniec miesiąca rejestracji.