Prof. Arkadiusz Wójs w Klubie Seniora

Data: 18.03.2016 Kategoria: seniorzy

O cudownym materiale przyszłości – grafenie – opowiadał seniorom Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs z Katedry Fizyki Teoretycznej naszej uczelni. W Klubie Seniora gościł 10 marca

Grafen to pojedyncza warstwa atomów węgla, ułożonych jak plaster miodu. Ma on wiele bardzo pożytecznych właściwości. Świetnie przewodzi ciepło – kawałkiem trzymanego w dłoni grafenu można roztopić sporą bryłę lodu. Jest też bardzo wytrzymały: kubka powleczonego grafenem praktycznie nie da się stłuc, nawet jeśli przejedzie po nim samochód. Grafen jest przy tym niewidoczny: pochłania ponad dziesięciokrotnie mniej światła niż standardowa szyba. Bardzo ważną cechą tego materiału jest jego doskonałe przewodnictwo elektryczne, znacznie wyższe niż krzemu. Grafen można wykorzystać także w akumulatorach: pełne naładowanie grafenowej baterii smartfona trwałoby zaledwie kilka sekund. Naukowcy pracują też nad skonstruowaniem komputera z zastosowaniem tego materiału.

Na razie jednak zastosowanie grafenu wymaga dalszych badań naukowych i sporych nakładów finansowych. Jest to wyjątkowo drogi materiał, a próbki o najwyższej jakości zawierają ledwie mikroskopijne fragmenty o wymiarach mierzonych w mikrometrach. Trwają jednak prace nad tańszymi sposobami jego produkcji.

Prof. Arkadiusz Wójs jest absolwentem Wydziału Podstawowych Problemów Techniki (1995 r.). Już dwa lata po ukończeniu studiów uzyskał doktorat, a w 2002 r. habilitację. Tytuł profesora otrzymał w 2009  r. Zajmuje się teorią fazy skondensowanej i zjawiskami kolektywnymi w układach niskowymiarowych. Zyskał wiele prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę im. Grzegorza Białkowskiego. Obecnie pełni funkcję dziekana Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.
ml