Zmarł profesor Otton Dąbrowski

Data: 17.05.2016 Kategoria: wspomnienia

16 maja zmarł prof. Otton Dąbrowski, jeden z pierwszych absolwentów Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej i ogromnie zasłużony naukowiec naszej uczelni. Pogrzeb profesora odbędzie się w piątek, 20 maja

Profesor Otton Dąbrowski urodził się 13 grudnia 1922 r. w Krośnie. Był jednym z pierwszych absolwentów Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej (rocznik 1949).

Na Politechnice Wrocławskiej przepracował 50 lat. Zajmował się mechaniką ciała odkształcalnego, teorią płyt i powłok, zastosowaniem tych teorii w praktyce inżynierskiej oraz teorią i technikami badań modelowych.

Pracę zaczynał w Katedrze Wytrzymałości Materiałów i Statyki Budowli. Był kierownikiem Katedry Mechaniki Budowli, a później kierownikiem Zakładu Wytrzymałości Materiałów. Sprawował funkcję dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej, dziekana Wydziału Budownictwa Lądowego i prorektora uczelni (w latach 198-1982). Był profesorem na Uniwersytecie Ahma du Bello w Zarii, w Nigerii, gdzie m.in. pełnił funkcję dziekana.

Społeczność Politechniki Wrocławskiej wspomina go jako oddanego wychowawcę wielu pokoleń inżynierów budownictwa i życzliwego nauczyciela kadry akademickiej.
Profesor aktywnie działał także poza uczelnią. Był przewodniczącym i sekretarzem wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, członkiem jego Zarządu Głównego oraz jest jednym z członków honorowych tego towarzystwa. Był także przewodniczącym Wydziału VI Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego oraz członkiem komisji rewizyjnej tej organizacji. Sprawował funkcję przewodniczącego Komisji Nauki Oddziału Wrocławskiego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Przez wiele lat był członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN.

W laudacji na cześć profesora Dąbrowskiego – w jego 85. urodziny, profesor Piotr Konderla mówił: - Mimo pełnego zaangażowania w pracy naukowo-dydaktycznej na Politechnice, profesor Dąbrowski nie zapomniał, że po skończeniu studiów otrzymał dyplom inżyniera. Już w okresie 1950-1962 pracował, równolegle we Wrocławskim Miastoprojekcie, a potem w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego. W tym czasie był autorem wielu projektów konstrukcji inżynierskich, takich jak wieże wodne, zbiorniki wodne, mosty i oczyszczalnie ścieków. Współuczestniczył w projektach rozbudowy sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Zawsze bardzo aktywnie działał w strukturach Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Do niedawna sprawował funkcję przewodniczącego zespołu rzeczoznawców.

Profesor był członkiem Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Wrocławskiej i prezesem Wrocławskiej Międzyuczelnianej Fundacji Pro Homine, która wybudowała Ośrodek Seniora Wyższych Uczelni Wrocławia. Odznaczono go m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Budowniczego Wrocławia, Zasłużonego dla Dolnego Śląska, Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej, PZITB i Złotą Odznaką NOT.

Uroczystości pogrzebowe profesora rozpoczną się w piątek 20 maja o godz. 14 na cmentarzu Świętej Rodziny przy ul. Smętnej we Wrocławiu. Żałobna msza święta zostanie odprawiona o godz. 12 w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Agrestowej we Wrocławiu.
r