Sprawdź swoją kondycję! Tydzień Zdrowia na PWr

Data: 18.04.2016 Kategoria: aktywność studencka

Profilaktyczne badania wzroku i serca, porady dietetyka, spotkania z fizjoterapeutami oraz warsztaty zumby i tańca towarzyskiego, to tylko niektóre z atrakcji V edycji Tygodnia Zdrowia, który w poniedziałek rozpoczął na się na Politechnice Wrocławskiej

Impreza potrwa do piątku i ma na celu zachęcenie ludzi do aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i wykonywania badań profilaktycznych. Jest skierowana przede wszystkim do studentów, ale w tym roku do udziału zaproszeni zostali także słuchacze z uniwersytetów trzeciego wieku.
Tegoroczna edycja Tygodnia Zdrowia podzielona została na strefy tematyczne, które odpowiadają problemom zdrowotnym mogącym dotknąć studentów.

W poniedziałek przeprowadzone są badania związane ze sportem, można też skorzystać z porad fizjoterapeutów czy wykonać analizę chodu. We wtorek wszyscy chętni będą mogli skorzystać z porad dotyczących zdrowego żywienia, na środę przygotowano sporo ciekawych badań związanych z umysłem. W czwartek motywem przewodnim będzie serce i wtedy też odbędzie się akcja krwiodawstwa, natomiast w piątek przeprowadzane zostaną badania wzroku.

– Mieszkam w akademiku i z moich obserwacji wynika, że jeśli chodzi o ruch i zdrowy styl życia, to studenci wypadają pod tym względem przeciętnie. Za dużo siedzimy przed komputerem, przez co psuje się nam m.in. wzrok i postawa. Problem jest także ze zdrowym odżywieniem, a czasem nawet nie wiemy jak się odżywiać. To są właśnie kwestie, nad którymi trzeba pracować – podkreśla Monika Wrzałek, koordynatorka Tygodnia Zdrowia 2016 na PWr.

Wszystkie badania odbywają się od 9.00 do 15.00 w budynku C-13. Są darmowe i wykonywane przez studentów z kół naukowych działających na Politechnice Wrocławskiej i na Uniwersytecie Medycznym. Przez cały tydzień będzie trwała także akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Oprócz badań w programie imprezy znalazły się m.in. warsztaty zumby, tańca towarzyskiego i zdrowego odżywiania. – W środę zapraszamy również na spotkanie z dr. Adamem Sieradzkim z PWr i dr. Zygmuntem Domagałą z Uniwersytetu Medycznego, którzy postarają się odpowiedzieć na pytanie czy ruch to zdrowie. Miałam już okazję posłuchać próbki tej dyskusji i zapewniam, że będzie ciekawie i zabawnie – mówi Monika Wrzałek.

Tydzień Zdrowia na Politechnice Wrocławskiej to cykliczna akcja, organizowana przez Samorząd Studencki Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Harmonogram badan i warsztatów można znaleźć tutaj lub na profilu akcji na Facebooku.

Michał Ciepielski