Kończy się remont Tołpówki [ZDJĘCIA]

Data: 04.04.2016 Kategoria: życie uczelni

Dobiega końca remont budynku E-5 przy ul. Rozbrat. Na 7 kwietnia zaplanowano oficjalny odbiór, a to oznacza, że przebudowa Tołpówki zakończy się trzy miesiące przed zakładanym wcześniej terminem. Pierwotnie prace remontowe w obiekcie użytkowanym przez Katedrę Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej miały się zakończyć w czerwcu 2016 r.

Remont budynku leżącego na terenie Kampusu Prusa realizowany był w dwóch etapach. Pierwszy z nich rozpoczął się w listopadzie 2014 r. i trwał do maja 2015 r. Obejmował przebudowę oraz remont dachu, więźby i pokrycia dachowego, remont wszystkich sanitariatów, portierni, rozbiórkę przybudówki, a także remont pomieszczenia laboratorium techniczno-konserwatorskiego wraz z częściową przebudową wentylacji.

W drugim, kończącym się obecnie etapie przebudowano i wyremontowano wnętrza budynku. Renowację przeszły wszystkie pomieszczenia, stolarka okienna, drzwiowa, klatka schodowa i elewacja wraz ze studniami doświetlającymi.

tolpowka2016_1.jpg

– Jako pierwsze gotowe były pomieszczenia laboratoryjne, a później sukcesywnie remontowano pozostałe gabinety – mówi Barbara Borowiak z Działu Inwestycji i Remontów Politechniki Wrocławskiej. - W międzyczasie okazało się, że w trakcie prowadzenia prac budynek nie może być jednak użytkowany. Z jednej strony ułatwiło to zadanie wykonawcy, który dzięki temu zakończył prace wcześniej, ale z drugiej strony konieczne okazało się szukanie pomieszczeń zastępczych dla użytkowników budynku.

Po remoncie zachowało się bardzo wiele oryginalnych elementów – balustrady, schody, okna, drzwi, okucia i klamki okienne, które po odnowieniu nadają budynkowi unikalny charakter. Rekonstrukcji w oryginalnych skrzynkach doczekały się także zewnętrzne rolety.

tolpowka2016_3a.jpg

W trakcie prowadzonych prac natrafiono również na ślady historii – w ościeżach drzwiowych znaleziono przedwojenne gazety, a w jednym z pomieszczeń piwnicznych basen, który prawdopodobnie powstał w latach 70. i służył do płukania torfu. Ostatecznie został on skuty, a podłogę wyrównano.

Budynek przy ul. Rozbrat jest własnością Politechniki Wrocławskiej od dziesięciu lat. Do 2006 r. mieściła się tam Katedra Ogrodnictwa Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej, a wcześniej Pracownia Biologii i Biochemii Torfu Akademii Rolniczej, którą kierował słynny z poszukiwań leku na raka profesor Stanisław Tołpa. Nazwa „Tołpówka” przylgnęła do budynku, pomimo zmiany właściciela.
Trwa także przebudowa sąsiadującego z „Tołpówką” budynku E-3, w którym ma się znaleźć biblioteka Wydziału Architektury. Zgodnie z projektem znaczna część obiektu została odtworzona – odbudowano m.in. frontową wieżyczkę i taras na pierwszym piętrze.

tolpowka2016_4.jpg
Według harmonogramu prace przy budynku E-3 mają się zakończyć w sierpniu 2016 r., ale wszystko wskazuje na to, że – podobnie jak „Tołpówka” – zostanie on oddany do użytku wcześniej.
Do dyspozycji naukowców i studentów zostanie oddana m.in. czytelnia, a w budynku będą przechowywane także starodruki.
Michał Ciepielski