Absolwenci PWr z Wietnamu odwiedzą swoją uczelnię

Data: 01.04.2016 Kategoria: życie uczelni

Na Politechnikę Wrocławską przyjeżdżali głównie w latach 70. z dalekiego Wietnamu. Po zakończeniu nauki wrócili do ojczyzny, ale o uczelni nigdy nie zapomnieli. Teraz część z nich ponownie zawita do Wrocławia przy okazji I Zjazdu Wietnamskich Absolwentów PWr

Na pochodzących z Wietnamu absolwentów czekają odwiedziny na macierzystych wydziałach, zwiedzanie Wrocławia i Dolnego Śląska oraz specjalne seminarium poświęcone współpracy polsko-wietnamskiej. Patronat nad wydarzeniem objęli rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski i marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Swoją obecność na seminarium potwierdził ambasador Republiki Wietnamu w Polsce Pham Kien Thiet oraz prezes Stowarzyszenia Wietnamczyków w Polsce Le Thiet Hung.

0DVRXPBwBfwctBkRo,wietnam2.jpg

- Na zjazd przyjedzie kilkunastu absolwentów, głównie z Wietnamu, ale nie zabraknie również tych mieszkających obecnie w Polsce – opowiada Joanna Pająk, dyrektorka Działu Współpracy Międzynarodowej PWr. - Są wśród nich osoby, które studiowały na trzech Wydziałach: Budownictwa Lądowego i Wodnego, Chemicznym oraz Elektroniki.

Trzydniowe wydarzenie rozpocznie się we wtorek, 5 kwietnia wizytami na wydziałach. Główne uroczystości zaplanowano na środę. - W budynku H-14 zaplanowano specjalne seminarium – opowiada Joanna Pająk. - W jego trakcie swoje przemówienie wygłosi pierwszy konsul honorowy PWr dr inż. Hoa Tu Duc, absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego.
Hoa Tu Duc swój tytuł otrzymał podczas ubiegłorocznej gali 70-lecia PWr, którą zorganizowano w Operze Wrocławskiej. Już wtedy zapowiedział, że chce pomagać uczelni w nawiązywaniu współpracy z wietnamskimi uczelniami i tamtejszym przemysłem

W ramach seminarium przewidziano również prelekcje tematyczne. O dziejach wietnamskich studentów w Polsce opowie dr Grażyna Szymańska-Matusiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, a tematem przyszłości społeczności wietnamskiej z naszego kraju zajmie się Ewa Grabowska (Expat Partners). Współpracę między oboma krajami w dziedzinie informatyki przedstawi Ngo Hoang Minh, absolwent Wydziału Informatyki i Zarządzania. Swoją prezentację pokażą również wietnamscy goście, którzy wspólnie z kolegami z czasów studiów podzielą się wspomnieniami z tamtego okresu.

Politechnika Wrocławska traktuje priorytetowo rozwój współpracy z uczelniami z Wietnamu. - Tylko w 2015 roku w ramach programu Erasmus+ nawiązaliśmy współpracę z dwoma uczelniami: Ton Duc Thang University z Ho Chi Minh oraz z National University of Civil Engineering z Hanoi - tłumaczy Agnieszka Krajna z Działu Współpracy Międzynarodowej, koordynatorka programu Erasmus +. – Poza tym mamy podpisane porozumienia o współpracy z Vietnam National University z Ho Chi Minh,  University of Transport and Communications z Hanoi oraz Ton Duc Thang University z Ho Chi Minh.

Kolejnym przykładem wspólnych działań jest organizowana od 2009 r. na terenie różnych państw Azji konferencja ACIIDS (Asian Conference on Intelligent Information and Database Systems). Jej siódma edycja odbyła się w połowie marca (14-16 marca) w wietnamskim Da Nang. Współorganizatorem wydarzenia jest Politechnika Wrocławska, a głównym pomysłodawcą wydarzenia - prof. Ngoc Thanh Nguyen, od lat pracujący na Wydziale Informatyki i Zarządzania. - Seria konferencji ACIIDS stała się ważnym miejscem spotkań i wymiany poglądów m.in. polskich naukowców i ich kolegów pracujących na dynamicznie rozwijającym się pod względem aktywności naukowej Dalekim Wschodzie – opowiada prof. Ngoc Thanh Nguyen.

Jednym z głównych celów konferencji jest promowanie Politechniki Wrocławskiej w krajach azjatyckich, w których na skutek dynamicznego rozwoju gospodarczego wzrasta zapotrzebowanie na edukację oraz badania naukowe. - Na konferencjach ACIIDS akcent PWr jest bardzo mocno podkreślany – zapewnia prof. Ngoc Thanh Nguyen. – Dzieje się tak między innymi dzięki obecności dużej grupy uczestników z naszej uczelni. Tylko w tym roku do Wietnamu przyjechało i wygłosiło swoje referaty kilkunastu naukowców z trzech wydziałów PWr: Informatyki i Zarządzania, Podstawowych Problemów Techniki oraz Elektroniki.

Więcej o wietnamskich absolwentach Politechniki Wrocławskiej tutaj.

ach

Na zdjęciu: Grupa świętująca obchody 45-lecia wyjazdu na studia do Polski (fot. Joanna Pająk)