Laboratorium Podstaw Fizyki w nowym miejscu [ZDJĘCIA]

Data: 15.03.2016 Kategoria: życie uczelni

We wtorek w budynku A-1 oficjalnie zainaugurowało działalność Laboratorium Podstaw Fizyki (LPF). Osiem sal dydaktycznych Wydziału Podstawowych Problemów Techniki zlokalizowano w wyremontowanych pomieszczeniach dawnej drukarni PWr

Do tej pory laboratorium znajdowało się w budynku C-13. Dzięki gruntownemu remontowi przyziemia gmachu A-1 ćwiczenia odbywają się teraz nie tylko w świetnych warunkach lokalowych, ale i sprzętowych. Sale zostały bowiem wyposażone w podstawowe urządzenia pomiarowe, gotowe zestawy eksperymentalne oraz unikalne zestawy wykonane bezpośrednio przez pracowników wydziału.
lpf2016_7.jpg

– W laboratorium prowadzimy ćwiczenia z wybranych działów fizyki, a nowe sale zostały podzielone tematycznie – tłumaczy dr hab. Ewa Rysiakiewicz-Pasek, kierowniczka LPF. – Studenci mają w nich zajęcia z mechaniki, termodynamiki, optyki, elektryczności i magnetyzmu oraz fizyki współczesnej.

Obecnie prowadzący uczą studentów m.in. zasad działania wybranych urządzeń i aparatury pomiarowej, opracowywania wyników i obliczania niepewności pomiarowych oraz zasad zaokrąglania i zapisu wyników pomiarów.

– Ćwiczenia służą weryfikacji eksperymentalnej wybranych praw przyrody i zjawisk fizycznych, umożliwiają wskazanie przykładów ich zastosowań w życiu codziennym i praktyce inżynierskiej  – wyjaśnia dr hab. Ewa Rysiakiewicz-Pasek.
LPF jest ciągle modernizowane. Starsze przyrządy na bieżąco wymieniane są na nowe, a stanowiska są uzupełniane o nowe zestawy urządzeń. – Będziemy je stale dofinansowywać – zapewnia dziekan Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, prof. Arkadiusz Wójs. – Pozwoli nam to nie tylko na rozszerzenie zakresu prowadzonych dotychczas ćwiczeń, ale również umożliwi wprowadzenie zupełnie nowych zajęć. Pierwsze ruszą już w październiku.

lpf2016_9.jpg

Władze wydziału planują zakupienie zestawu RTG pozwalającego m.in. na badanie absorpcji promieniowania rentgenowskiego przez różne ciała stałe. Ma także zostać uruchomione stanowisko przestrzennego modulatora ciekłokrystalicznego oraz nowe zestawy do badania np. zewnętrznego zjawiska fotoelektrycznego, charakterystyk baterii słonecznych, zjawisk termoelektrycznych, sprzęgaczy światłowodowych czy prawa Stefana-Boltzmanna.
ACH