Gimnazjaliści na lekcji w laboratorium Wydziału Chemicznego PWr

Data: 14.12.2015 Kategoria: życie uczelni

Oznaczanie pH roztworu oraz wykonanie analizy jakościowej kationu i anionu to część doświadczeń, które musieli wykonać uczniowie z trzebnickiego Gimnazjum nr 1 podczas wizyty na Politechnice Wrocławskiej

Zajęcia zostały zorganizowane w ramach współpracy naszej uczelni z dolnośląskimi szkołami i odbyły się w jednym z laboratorium Wydziału Chemicznego. Ćwiczenia z grupą gimnazjalistów prowadziła dr hab. Joanna Cabaj oraz doktorantki Magda Drewniak i Sylwia Krawiec.

Przed przystąpieniem do zajęć uczniowie zapoznali się z regulaminem obowiązującym w pracowni chemicznej, otrzymali odzież i okulary ochronne – opowiada prof. Jadwiga Sołoducho, pełnomocnik rektora ds. współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi. – Dopiero tak przygotowani mogli przystąpić do eksperymentów.

W trakcie zajęć młodzi badacze wykonywali analizę jakościową kationu i anionu.  Zadaniem tego typu analizy jest identyfikacja składników związków chemicznych/mieszanin. Uczniowie zapoznali się również ze szczegółową  procedurą oznaczania pH roztworu - ilościowego określenia kwasowości oraz zasadowości roztworu wodnego. Na koniec gimnazjaliści uczyli się poprawnie przygotowywać sprawozdania z przeprowadzonych doświadczeń.

Z grupą uczniów przyjechała nauczycielka chemii – Sylwia Drewniak, pedagog z Gimnazjum w Trzebnicy. - To właśnie dzięki jej zaangażowaniu młodzież gimnazjalna miała szansę poznać tajemnice chemii eksperymentalnej – opowiada prof. Jadwiga Sołoducho. - Uczniowie, choć zmęczeni kilkugodzinnymi eksperymentami, byli zachwyceni wizytą w naszym laboratorium i wkrótce pojawią się w murach PWr po raz kolejny.
RED.