Galą zakończymy jubileusz 70-lecia Politechniki Wrocławskiej

Data: 12.11.2015 Kategoria: życie uczelni

W niedzielę i poniedziałek społeczność naszej uczelni weźmie udział w uroczystościach związanych ze świętem Politechniki Wrocławskiej. Ich głównym punktem będzie przyznanie tytułów doktora honoris causa prof. Reimundowi Neugebauerowi i prof. Krzysztofowi Kurzydłowskiemu. Obchody święta uświetni gala wieńcząca jubileusz 70-lecia Politechniki Wrocławskiej

15 listopada 1945 r. prof. Kazimierz Idaszewski wygłosił w Politechnice Wrocławskiej pierwszy wykład w dziejach polskich uczelni powojennego Wrocławia. Na pamiątkę tamtego wydarzenia obchodzimy we Wrocławiu Święto Nauki, a od 1984 roku także Święto Politechniki Wrocławskiej.
0DVRXPBwBfwctBkRo,lew_pomniejszony.jpg

Program niedzielnych uroczystości obejmuje złożenie kwiatów pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich (skwer prof. Kazimierza Idaszewskiego, o godz. 9) oraz Galę 70-lecia Politechniki Wrocławskiej (w Operze Wrocławskiej, godz. 17).

Władze uczelni wręczą wówczas tytuł honorowego profesora Politechniki Wrocławskiej prof. Lotharowi Krollowi, dziekanowi Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu w Chemnitz i szefowi Fraunhofer Plastic Center w Oberlausitz. Poznamy także laureatów Lwów Politechniki Wrocławskiej oraz złotych odznak z brylantem. Po raz pierwszy w historii zostanie także nadany tytuł honorowego konsula Politechniki Wrocławskiej.

Na poniedziałek natomiast zaplanowano  odsłonięcie Tablicy Profesorów Politechniki Lwowskiej zamordowanych przez hitlerowców w lipcu 1941 r. (skwer prof. Kazimierza Idaszewskiego, godz. 10), odsłonięcie nazwisk nowych profesorów tytularnych (Aleja Profesorów Politechniki Wrocławskiej, godz. 10.20) oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej pierwszy polski wykład we Wrocławiu (budynek A-5, ul. M. Smoluchowskiego 19, godz. 10.30).

O godz. 11 w auli gmachu głównego zaczną się obchody Święta Nauki na Politechnice Wrocławskiej. W ich programie jest nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Reimundowi Neugebauerowi, prezydentowi Stowarzyszenia Instytutów Naukowo-Badawczych Fraunhofer Gesellschaft i prof. Krzysztofowi Kurzydłowskiemu, dyrektorowi Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, promocje doktorów habilitowanych i wręczenie Specjalnych Nagród Naukowych Rektora.

Sponsorami obchodów 70-lecia Politechniki Wrocławskiej są Nokia, KGHM Polska Miedź, Bank Zachodni WBK i Santander Universidades, BASF Polska. Uroczystości patronatem objęły Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląski Urząd Wojewódzki.

Andrzej Charytoniuk

Na zdjęcu: Statuetka Lwa Politechniki (fot. Marek Musielak)