Inauguracja nowego wydziału na Politechnice w Jeleniej Górze

Data: 27.10.2015 Kategoria: życie uczelni

Choć uczą się już od ponad trzech tygodni, to oficjalnie dopiero teraz zainaugurowali rok akademicki. 40 osób rozpoczęło studia na Wydziale Techniczno-Informatycznym na PWr w Jeleniej Górze

- Politechnika ciągle się rozwija, w tym roku powstały cztery nowe wydziały – mówił podczas poniedziałkowej inauguracji prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr. – Jednym z nich jest właśnie Wydział Techniczno-Informatyczny. Chcemy, żeby młodzi ludzie przyjeżdżali specjalnie tutaj studiować informatykę przemysłową. Takiego kierunku nie ma we Wrocławiu.

Rektor przywołał kilka ważnych wydarzeń z historii uczelni, która w tym roku obchodzi 70-lecie. – Studenci Politechniki to aktywni ludzie i tak było od zawsze, bo już w 1945 roku działało aż 7 kół naukowych – mówił prof. Tadeusz Więckowski. Zwrócił się też do studentów pierwszego roku: - W ostatnim czasie powstały nowe laboratoria, o którym wasi poprzednicy mogli tylko pomarzyć.  Uczycie się na uniwersytecie badawczym, który da wam nie tylko niezbędną wiedzę, ale i umiejętności potrzebne w pracy inżyniera – zapewniał rektor.

jelenia_gora2015_2.jpg

Gospodarzem uroczystości był nowo wybrany dziekan Wydziału Techniczno-Informatycznego (W-14) dr inż. Maciej Pawłowski. Przedstawił swoich zastępców oraz zaprezentował trzon Rady Wydziału.

W imieniu studentów wystąpił Mateusz Malinowski. – Ta uczelnia daje ogromne możliwości rozwoju osobistego – przekonywał student z Jeleniej Góry.- Pamiętajcie, że studia to nie tylko nauka, ale też czas poszukiwań  światopoglądu, dlatego kształcicie umysł, ale i serce -  mówił do młodszych kolegów.

Podczas uroczystości nowi studenci złożyli ślubowanie, a rektor Politechniki mianował ich na pełnoprawnych członków społeczności akademickiej. - Liczę na wasze zaangażowanie, ale i dobre nastawienie do Politechniki, wykładowców i studentów. Tylko w takiej atmosferze mogą rodzić się nowe pomysły i przełomowe rozwiązania – powiedział prof. Tadeusz Więckowski.
Ci, którzy wybrali nowo utworzony kierunek, mają przed sobą siedem semestrów nauki. Otrzymają wykształcenie z zakresu automatyki i robotyki, elektroniki i szeroko pojmowanej informatyki. Dzięki temu będą  mogli podjąć pracę we wszystkich dziedzinach gospodarki, w których wykorzystuje się inteligentne systemy przemysłowe. Zostaną przygotowani do prowadzenia samodzielnych przedsięwzięć inżynierskich i kierowania zespołami.

jelenia_gora2015_4a.jpg

- Ten wydział to odpowiedź na zapotrzebowanie lokalnego przemysłu – mówił do zebranych w Teatrze Zdrojowym w Cieplicach prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Podziękował władzom uczelni za dotychczasową współpracę i dalszy rozwój oferty edukacyjnej w regionie. Studentom życzył, żeby nie tylko się solidnie uczyli, ale też w pełni korzystali z uroków studenckiego życia.

Wykład inauguracyjny na temat tendencji i wyzwań informatyki przemysłowej wygłosił dr hab. Andrzej Dudek z PWr. W części artystycznej wystąpił światowej sławy akordeonista Wiesław Prządka z zespołem.

jelenia_gora2015_6a.jpg

*** Politechnika Wrocławska w Jeleniej Górze znajduje się w uzdrowiskowej dzielnicy u podnóża Karkonoszy. Kampus składa się z 9 budynków, 17 sal wykładowych i 18 laboratoriów (m.in. fizyczne, metaloznawstwa, metrologii elektrycznej, mechaniki gruntów, elektroniczne, układów mikroprocesorowych, chemiczne, budownictwa, mechaniczne). Ma także 3 pracownie komputerowe, bibliotekę, salę widowiskowo-sportową, salę audiowizualną oraz siłownię. Oferuje 85 miejsc w dwóch akademikach.

Placówka nie tylko otwiera się na nowe kierunki, ale kontynuuje też dotychczasowe - na budownictwie oraz na mechanice i budowie maszyn. Władze mają w planach poszerzyć ofertę edukacyjną o specjalność inżynieria oprogramowania. PWr w Jeleniej Górze uczestniczy także w międzynarodowym projekcie Uniwersytet Nysa. Są to studia z zakresu zarządzania prowadzone w języku angielskim. Łącznie na uczelni w Jeleniej Górze kształci się ponad 400 osób.
Iwona Szajner