Odsłonięta zostanie tablica z okazji 110. rocznicy urodzin profesora Kurdziela

Data: 10.10.2014 Kategoria: historia

Od mszy świętej w kościele przy ul. Bujwida w intencji profesora Romana Kurdziela rozpoczną się w poniedziałek uroczystości związane z rocznicą jego urodzin

Profesor Roman Kurdziel pochodził z Przemyśla. Studiował na Politechnice Lwowskiej, gdzie w 1930 roku zdobył z oceną celującą dyplom inżyniera elektryka.

Przed wojną wykładał w Państwowej Szkole Technicznej oraz pracował w energetyce i przemyśle. W 1945 r. skierowano go na Dolny Śląsk jako delegata Centralnego Zarządu Przemysłu Elektrotechnicznego. Profesor Kazimierz Idaszewski zatrudnił go na Politechnice Wrocławskiej jako adiunkta w Katedrze Urządzeń Elektrycznych. W 1954 r. przejął obowiązki kierownika Katedry Elektrotechniki Ogólnej, pozostając na tym stanowisku aż do emerytury. W latach 1959-1962 był prorektorem Politechniki Wrocławskiej.

Elektrotechnika teoretyczna była jego pasją życiową. Napisane przez profesora podręczniki były wielokrotnie wznawiane - również 15 lat po jego śmierci.

Wypromował sześciu doktorów. Od 1930 roku był członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich, a od 1959 roku wiceprzewodniczącym Wrocławskiego SEP oraz członkiem zarządu oddziału wrocławskiego. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Bujwida.

W poniedziałek 110. rocznicę urodzin profesora Kurdziela uczczą: Wydział Elektryczny, Instytut Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii Politechniki Wrocławskiej oraz wrocławski oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Po mszy świętej w kościele św. Wawrzyńca przy ul Bujwida (godz. 9) zostaną złożone kwiaty przy grobie profesora, chwilę później w budynku D-1, nad wejściem do Laboratorium Elektrotechniki Teoretycznej (s. 102), odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa.

O godz. 11  w D-20 rozpocznie się sesja naukowa poświęcona profesorowi. Słowo wstępne wygłosi rektor PWr profesor Tadeusz Więckowski. O dorobku naukowym profesora opowie profesor Adam Skopec, natomiast dr Czesław Stec oraz dr Zbigniew Lubczyński powiedzą m.in. o pracy dydaktycznej jubilata.

W skład komitetu honorowego obchodów 110 rocznicy urodzin profesora Romana Kurdziela wchodzą: Andrzej Wiszniewski, Janusz Fleszyński, Jarosław Juchniewicz, Andrzej Hachoł, Ryszard Kacprzyk, syn profesora Andrzej Kurdziel, Henryk Markiewicz, Andrzej Mulak, córka profesora Danuta Petri, Zbigniew Pohl, Ignacy Dudzikowski, Waldemar Rebizant oraz Adam Skopec.

Uroczystości obchodzone są pod patronatem rektora Politechniki Wrocławskiej.
kg