Wystawa o Żołnierzach Wyklętych

Data: 17.04.2013 Kategoria: historia

Oni zasłużyli na pamięć, a ta historia nie jest jeszcze powszechnie znana – mówił jeden z uczestników uroczystości odsłonięcia wystawy poświęconej pamięci Żołnierzy Wyklętych

Organizatorem wystawy „Tropem wilczym” jest warszawska Fundacja Wolność i Demokracja, patronem na Dolnym Śląsku Stowarzyszenie Odra-Niemen, a autorem i wykonawcą – Adam Borowski z Oficyny Wydawniczej Volumen.
Przed gmachem głównym Politechniki Wrocławskiej wystawa zainstalowana została we wtorek 16 kwietnia. Pomysłodawcą był Michał Haniszewski, emerytowany pracownik Wydziału Chemicznego, który podejmuje wiele inicjatyw upamiętniających zapomnianych bohaterów we Wrocławiu. We wtorek przy odsłonięciu ekspozycji byli obecni przedstawiciele dolnośląskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Piłsudczyków RP i NZZS "Solidarność".

0DVRXPBwBfwctBkRo,wystawa_wykleci.jpg

Ilona Gosiewska ze Stowarzyszenia Odra-Niemen dziękowała władzom politechniki za możliwość pokazania wystawy w miejscu uczęszczanym przez studentów. – Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce dla takiej ekspozycji – mówił  prorektor ds. studenckich dr inż. Zbigniew Sroka. – To nasz obowiązek, bo kształcenie to także wychowywanie.
Po wystąpieniach złożono kwiaty pod tablicą poświęconą Władysławowi Ciskowi – jednemu z Żołnierzy Wyklętych, który został skazany i stracony w 1948 r., wcześniej studiował i pracował na Politechnice Wrocławskiej. Tablica znajduje się w budynku A-1, przy sali nr 140, w której niegdyś pracował.

Wystawę „Tropem wilczym” można było oglądać do 27 kwietnia br.
km

Na zdjęciu: Wystawa „Tropem wilczym” przed gmachem głównym Politechniki Wrocławskiej (fot. Krzysztof Mazur)