Klub Seniora: nowy rok, nowe inspiracje

Data: 01.03.2023 Kategoria: seniorzy

seniorzy_23_plaskie.jpg

Początek 2023 roku to czas nowych pomysłów i propozycji programowych w uczelnianym Klubie Seniora. Pojawiły się nowe cykle oraz dawno niewidziani goście, a frekwencja na wszystkich spotkaniach dopisała nadwyraz.

10 stycznia zainaugurowane zostały spotkania pod hasłem „Wtorkowe śpiewanie”. Jej organizatorką będzie od lat związana z wrocławską chóralistyką mgr Anna Poderska, która objęła funkcję nowej przewodniczącej Komisji Imprez Kulturalnych w zarządzie koła.

Natomiast w czwartek, 12 stycznia, za sprawą dr inż. Elżbiety Jankowskiej nastąpiła kontynuacja muzyczno-tanecznych uniesień dzięki jej multimedialnej prelekcji „Tango argentyńskie - emocjonalna rozmowa partnerów w takt porywającej muzyki”.

Tydzień później dr Jankowska - wspólnie z dr. inż. Piotrem Biegańskim - kontynuowała zajęcia, tym razem już w formie praktycznej, pokazując różne formy tanga. Nie zabrakło lekcji dla początkujących, którzy mogli poczuć się jak w szkole tańca w Buenos Aires.

seniorzy_23_2.jpgDobrą informacją jest powrót po latach do klubu prof. Piotra Drożdżewskiego. Emerytowany naukowiec Wydziału Chemicznego jest też kompozytorem muzyki poważnej więc dla naszych seniorów wygłosił dwa wykłady (26 stycznia i 23 lutego) pod hasłem „Wielcy muzycy we Wrocławiu”. W następnych miesiącach planowane są kolejne spotkania z prof. Drożdżewskim.

W programie imprez styczniowo-lutowych nie zabrakło stałych punktów seniorskiej aktywności. We wtorek, 24 stycznia, w comiesięcznym Saloniku Literackim zainteresowani spotkali się na autorskiej prezentacji najnowszej twórczości prof. Ireny Gaweł „Fraszki i inne żarty”.

W czwartek, 2 lutego, Zdzisław Witkowski, znany jako wyjątkowy pasjonat gór i niestrudzony przewodnik rozmaitych wycieczek PTTK, wygłosił prelekcję „Góry i nie tylko - świat przyrody, którą nie zawsze doceniamy”. Natomiast inny znany i ceniony podróżnik i fotograf prof. Janusz Pawlikowski zaprosił swoich gości na Wyspy Kanaryjskie. 14 lutego odbył się wernisaż jego wystawy zatytułowanej „La Isla Bonita, La Palma”. Autor wzbogacił ją projekcją slajdów z tamtych miejsc.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się też inne wydarzenie, którego gospodynią była 9 lutego dr Hanna Langner-Matuszczyk. Podzieliła się ona ze zgromadzonymi swoim wspomnieniem o prof. Janie Różyckim, wybitnym naukowcu, żołnierzu formacji Cichociemnych, który ma swój pomnik na kampusie PWr.

W ostatnie wtorki miesiąca (31 stycznia i 28 lutego) miały miejsce tradycyjne spotkania Komisji Pomocy Koleżeńskiej. Na tym lutowym gościła notariusz Jolanta Ołpińska, która zapoznała członków komisji z kwestiami związanymi z testamentami, spadkami, dziedziczeniem itp.