Francuskie Towarzystwo Chemiczne wyróżniło badaczkę z W3

Zdjęcie prof. Katarzyny Matczyszyn

Dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego laureatką tegorocznej Francusko-Polskiej Nagrody Naukowej. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Francuskie Towarzystwo Chemiczne (Société Chimique de France).

Władze towarzystwa zdecydowały o przyznaniu nagrody prof. Katarzynie Matczyszyn w uznaniu jej wybitnych osiągnięć z zakresu zaawansowanej biofotoniki i wykorzystania technik optyki nieliniowej do charakteryzacji materiałów oraz badań tlenu singletowego.

Doceniona została też współpraca naukowa, jaką nasza badaczka nawiązała z chemikami i chemiczkami z Francji. Decyzja o przyznaniu nagrody zapadła na specjalnym posiedzeniu 26 września.

W 2019 r. to samo wyróżnienie otrzymał inny naukowiec z Wydziału Chemicznego PWr prof. Marek Samoć

Dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn, prof. uczelni pracuje w Instytucie Materiałów Zaawansowanych na Wydziale Chemicznym PWr. Jest specjalistką z zakresu biofotoniki i optyki nieliniowej, czyli bada oddziaływania światła z materiałami m.in. o zastosowaniach biologicznych i medycznych. Interesuje się także zaawansowanymi technikami mikroskopowymi i obrazowaniem.

Obecnie jest profesorem wizytującym w Consiglio Nazionale delle Ricerche – Institute of Applied Science and Intelligent Systems in Pozzuoli we Włoszech, a także jest afiliowana w International Institute for Sustainability with Knotted Chiral Meta Matter (SKCM2) w University of Hiroshima w Japonii.

Z Francją jest związana od czasu doktoratu realizowanego pod opieką prof. Juliusza Sworakowskiego we współpracy z prof. Francois Kajzarem i prof. Celine Fiorini-Debuisschert z Commissariat a l’Energie Atomique (CEA) z Saclay.

Następnie pracowała w Universite Paris 6 – Jussieu (obecnie Paris Sorbonne) oraz w Ecole Normale Superieur (ENS de Cachan). Zrealizowała polsko-francuskie projekty naukowe Polonium z prof. K. Nakatanim (ENS de Cachan) z prof. F. Paulem (Universite de Rennes) oraz prof. P-F. Brevet (Universite Lyon 1). Przez wiele lat była także uczelnianą koordynatorką projektu edukacyjnego Erasmus Mundus Master of Excellence - Monabiphot, którym kierowała prof. I. Ledoux-Rak (ENS de Cachan).