Fizyka Sportu: Spotkanie z himalaistą Adamem Bieleckim

Adam Bielecki i Adam Sieradzki na scenie

Czy do wspinania w najwyższych górach świata potrzebna jest znajomość fizyki? Na to pytanie wspólnej odpowiedzi szukali: słynny himalaista Adam Bielecki oraz naukowiec z Politechniki Wrocławskiej prof. Adam Sieradzki.

22 listopada w Strefie Kultury Studenckiej PWr gościliśmy Adama Bieleckiego - himalaistę, alpinistę, taternika i podróżnika. „Przepytywał” go fizyk z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki prof. Adam Sieradzki, który od wielu lat udowadnia, że sport i nauki ścisłe mają ze sobą wiele wspólnego.

– Realistyczny film o himalaizmie byłby piekielnie nudny. To tylko przedzieranie się w żółwim tempie przez śnieg, topienie śniegu na wodę lub... spanie – przyznał himalaista Adam Bielecki. Na pytanie prowadzącego o to, co w górach wysokich wpływa na wybór najlepszej drogi na szczyt, odpowiedział: – Idziemy tam, gdzie jest najprościej, co nie zawsze znaczy, że najkrócej. Czasem jest to wielogodzinne kluczenie po lodowcu, żeby omijać szczeliny – wyjaśniał Adam Bielecki.

Himalaista tłumaczył m.in. co to jest współczynnik odpadnięcia i jaki rodzaj lodu najlepiej nadaje się do wspinania. Wiele mówiono o specjalistycznym sprzęcie wspinaczkowym i odzieży, a także o zmienności warunków atmosferycznych i niezwykłej zdolności ludzkiego organizmu do wysiłku w różnych okolicznościach. Naukowiec i sportowiec wspólnie z publicznością rozstrzygali też kwestię, ile waży metr sześcienny śniegu.

Adam BieleckiNa zakończenie Adam Bielecki opowiedział o najbliższych planach związanych z kolejną wysokogórską wyprawą i podpisywał książkę swojego autorstwa.

Adam Bielecki należy do Klubu Wysokogórskiego Kraków, jest też członkiem kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Studiował psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wspina się w górach od 20 lat. Lider kilkudziesięciu wypraw w różne góry na pięciu kontynentach. W wieku 17 lat samotnie wszedł w stylu alpejskim na Khan Tengri, 7010 m.

Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata, Makalu, 8463 m. 9 marca 2012 roku wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I, 8068 m.

Zdobywca K2 (31 lipca 2012 r.) i Broad Peak – pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013 r.). Na wiosnę 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi, kierowanej przez Denisa Urubko. Zimą 2016 r. razem z Jackiem Czechem podjął próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat, 8125 m. W ramach ekspedycji "Annapurna Polsped Expedition 2017" wraz z Felixem Bergiem i Rickiem Allenem zdobył w lekkim stylu siedmiotysięcznik Tilicho Peak, a także podjął zaawansowaną próbę wyznaczenia nowej drogi na dziewiczej, północnej ścianie Annapurny, 8091 m.

Uczestnik zimowej wyprawy narodowej na K2, a także bohater głośnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, dzięki której udało się uratować życie francuskiej himalaistce Elizabeth Revol. 16 lipca 2018 r. razem z Felixem Bergiem wytyczył nowy wariant drogi na zachodniej ścianie Gasherbruma II, 8035 m.

Odznaczony m. in. Orderem Odrodzenia Polski oraz Orderem Narodowym Legii Honorowej. Honorowy Obywatel Miasta Tychy. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek. W 2017 r. ukazała się jego pierwsza książka pt. „Spod zamarzniętych powiek”.

Fizyka Sportu z Adamem Bieleckim