Fizyka Sportu: Spotkanie z Justyną Święty-Ersetic

Justyna Święty-Ersetic na scenie

- Do mistrzostwa prowadzi długa droga usłana kolcami – stwierdziła Justyna Święty-Ersetic, lekkoatletka i złota medalistka olimpijska w sztafecie mieszanej 4x400, która gościła na Politechnice Wrocławskiej podczas kolejnej edycji Fizyki Sportu. Spotkanie prowadził dr hab. inż. Adam Sieradzki, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.

Fizyka Sportu poświęcona bieganiu zgromadziła 19 października w Strefie Kultury Studenckiej pełną salę miłośników sportu i nauki. Gośćmi prof. Adama Sieradzkiego mieli być Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński – lekkoatleci, mistrzowie Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Niestety ze względów zdrowotnych Kajetan nie mógł pojawić się na naszej uczelni.

Justyna Święty-Ersetic na co dzień wyczynowo trenuje lekkoatletykę, głównie bieg na 400 m, a co za tym idzie również sztafetę 4x400m. Jej największe sportowe osiągnięcie to złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w sztafecie mieszanej 4x400 m oraz srebrny medal na tych samych zawodach, ale w sztafecie 4x400 m kobiet.

Studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Kiedy nie ma jej na bieżni, to piecze słodkości, zajmuje się ogrodem, podróżuje i spędza czas z najbliższymi.

- Nie zawsze bieganie sprawia szczęście. Czasem z treningu wychodzimy na czworaka i dopiero po czasie przychodzi satysfakcja. Do mistrzostwa prowadzi długa droga usłana kolcami – opowiadała na PWr Justyna Święty-Ersetic.

Wspólnie z prof. Adamem Sieradzkim rozmawiali m.in. o zasadzie zachowania energii podczas biegania, roli mięśni i ścięgien, zjawisku tarcia, ale też o nowych technologiach w produkcji butów.

Współorganizatorem spotkania był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - zadanie dofinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.