Drugie miejsce w USA! PWR Racing Team w czołówce prestiżowych zawodów Formuły Student

Data: 22.05.2023 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Mechaniczny

PWR Racing w USA

Podium w klasyfikacji generalnej Formula SAE 2023, zwycięstwo w jednej z kategorii i dwa drugie miejsca w kolejnych – studenci Politechniki Wrocławskiej cieszą się ze swojego najlepszego wyniku w amerykańskich zawodach bolidów spalinowych. To najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w całej serii Formuła Student.

Bolid w trakcie zawodówW rozegranych w Michigan zawodach Formula SAE 2023 rywalizowało aż 121 drużyn. Nasi studenci stanowili nie tylko jedyny zespół z Polski, ale także byli jedyną reprezentacją Europy.

Poradzili sobie wyśmienicie! Zwyciężyli w konkurencji Business Presentation (sprawdzającej wiedzę z finansów i zarządzania), a także zajęli drugie miejsce w Design Engineering i w Acceleration (test przyspieszenia bolidu).

– Na oficjalne wyniki pozostałych konkurencji musimy poczekać do przyszłego tygodnia, ale już teraz wiemy, że dobrze wypadliśmy także w Skid Padzie (jazda po „ósemce” na czas), gdzie uplasowaliśmy się tuż za podium, na czwartym miejscu – opowiada Aleksandra Pośpiech z marketingu zespołu. – Organizatorzy zawodów zapowiedzieli, że oficjalne wyniki pozostałych konkurencji pojawią się wkrótce, bo zespoły mogą jeszcze składać protesty. Wiemy natomiast, że nasze miejsca na podium się nie zmienią.

Historyczny wynik

Puchary dla PWR Racing TeamStudenci z PWR Racing Team podkreślają, że weekendowy wynik w USA to najlepszy rezultat w historii startów politechnicznego zespołu w tym konkursie. Jest dla nich szczególny, bo po raz ostatni wystartowali w kategorii pojazdów spalinowych (zespół obecnie rozwija swój bolid elektryczny wyposażony w systemy jazdy autonomicznej).

Na torze w Michigan drużyna rywalizowała w swoim RT11B. – Nasz bolid przykuwał uwagę nie tylko sędziów i pozostałych zespołów, którzy byli pod wrażeniem poziomu zaawansowania poszczególnych systemów. W pierwszym etapie konkurencji Design Engineering jurorzy pytali nas m.in. drugą szynę paliwową, hybrydową strukturę nośną czy elementy zawieszenia naszego pojazdu. Swoją wiedzę udowodnialiśmy przed ekspertami z takich firm jak SpaceX, Tesla, Ford, GM, Chevrolet czy Bosch – podkreśla Aleksandra.

Zawody Formula SAE Michigan to najstarszy konkurs tej serii i obok FS Germany najbardziej prestiżowy. Jest rozgrywany są na torze Michigan International Speedway, znanym m.in. z serii NASCAR. Wyjazd politechnicznego zespołu na te zawody był możliwy dzięki finansowaniu z projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Najlepsi z Najlepszych 4.0”.

Baner rekrutacyjny

Najlepsi w Polsce, światowa czołówka

Zespół w czasie zawodówPWR Racing Team to studencki zespół wyścigowy z Politechniki Wrocławskiej i koło naukowe – jedno ze strategicznych na naszej uczelni. Od ponad dekady każdego roku samodzielnie projektuje i buduje bolidy klasy Formuła Student, z którymi bierze udział w międzynarodowych zawodach odbywających się na czołowych torach wyścigowych w Europie i na świecie (m.in. na obiektach znanych z serii F1 – Hungaroring, Hockenheimring czy Silverstone). Drużyna jest najlepsza w Polsce, a w poprzednim sezonie zapracowała na 11. miejsce w międzynarodowej klasyfikacji Formuły Student.

Zespół na swoim koncie ma już 13 zbudowanych bolidów – 12 spalinowych i jeden elektryczny z systemami jazdy autonomicznej. Więcej o PWR Racing Team na jego stronie internetowej.

lucy