Ostateczne wyniki ewaluacji na PWr: cztery dyscypliny z oceną A+, dziewięć z oceną A

Data: 10.03.2023 Kategoria: aktualności ogólne

Zdjęcie budynku głównego PWr

Po rozpatrzeniu odwołań od decyzji ogłoszonych w czasie wakacji, Minister Edukacji i Nauki podał ostateczne wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej za lata 2017-2021 na Politechnice Wrocławskiej.

Od przyznanych kategorii zależą uprawnienia do prowadzenia studiów i szkół doktorskich, nadawania stopni naukowych oraz startu w konkursie IDUB, a także wysokość subwencji.

Politechnika Wrocławska uzyskała następujące kategorie naukowe:

Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych Ocena
architektura i urbanistyka A
automatyka, elektronika i elektrotechnika  A
informatyka techniczna i telekomunikacja   A
inżynieria biomedyczna     A
inżynieria chemiczna A+
inżynieria lądowa i transport A
inżynieria mechaniczna A
inżynieria materiałowa A
inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka A
Dziedzina nauk społecznych                         Ocena
nauki o zarządzaniu i jakości A
Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych       Ocena
matematyka A+
nauki chemiczne A+
nauki fizyczne A+

Aż cztery kategorie A+ przy braku jakiejkolwiek kategorii poniżej A oddają wysoki poziom badań prowadzonych na naszej uczelni we wszystkich ewaluowanych dyscyplinach. Tak świetny wynik uzyskaliśmy poddając ewaluacji ponad 1500 badaczy stanowiących 75% całej kadry akademickiej zatrudnionej na wydziałach.

W trzech dyscyplinach: inżynierii chemicznej, informatyce technicznej i telekomunikacji oraz inżynierii środowiska, górnictwie i energetyce, nasze ewaluowane grupy badaczy okazały się najliczniejsze w kraju. Uzyskanie kategorii A w nowej dyscyplinie inżynieria materiałowa domknęło nam komplet uprawnień do doktoryzowania i habilitowania w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych.

Zdjęcie rektora Arkadiusza WójsaOprócz inżynierii chemicznej, najwyższą kategorię A+ otrzymały również wszystkie nasze dyscypliny w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych: matematyka, nauki chemiczne oraz nauki fizyczne, potwierdzając wyjątkowy poziom badań podstawowych na naszej uczelni.

– Bardzo się cieszę z tak dobrej oceny jakości naszych badań – zarówno z braku dyscyplin ocenionych przeciętnie, jak i z każdej oceny A+ oznaczającej nie tylko wiodącą pozycję w kraju, ale też wysoki poziom w skali międzynarodowej – komentuje rektor PWr prof. Arkadiusz Wójs. – Jestem dumny, że uzyskaliśmy ten wynik, jeszcze lepszy niż za poprzedni okres 2013-2016, poddając ewaluacji znakomitą większość naszej kadry akademickiej w zgodzie z uniwersytecką ideą jedności badań i kształcenia. Szczególną uwagę zwraca komplet kategorii A+ w naukach podstawowych, wyróżniający nas na tle innych politechnik w kraju, a jednocześnie przybliżający do europejskiego modelu wielodziedzinowego uniwersytetu technicznego.

Pierwsza taka ocena

Ewaluacja za lata 2017-2021 została przeprowadzona na nowych zasadach – ocenie podlegały reprezentowane na uczelni dyscypliny naukowe, a nie jak uprzednio wydziały.

Oceny osiągnięć wszystkich pracowników prowadzących działalność w danej dyscyplinie dokonała Komisja Ewaluacji Nauki (KEN). Każdy badacz mógł zgłosić do oceny co najwyżej cztery najważniejsze dokonania. Dyscypliny oceniano pod kątem trzech kryteriów: poziomu naukowego, efektów finansowych badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. Każda dyscyplina mogła otrzymać jedną z pięciu kategorii naukowych: A+, A, B+, B lub C. Najwyższą ocenę A+ KEN przyznawała tylko jednostkom, których działalność jest porównywalna z wiodącymi europejskimi ośrodkami naukowymi i doceniana za granicą.

Przyznana kategoria będzie obowiązywała do wyników kolejnej ewaluacji w 2026 roku.

newsletter_2023_14.jpg