Budynek im. Profesora Jana Kmity

Data: 01.04.2016 Kategoria: uroczystości uczelniane, życie uczelni

Imieniem Profesora Jana Kmity został nazwany budynek H-3. Profesor był rektorem naszej uczelni, a także wieloletnim kierownikiem dzisiejszej Katedry Mostów i Kolei, która ma swoją siedzibę przy Wybrzeżu Wyspiańskiego

Profesor Jan Kmita (1922-2015) ukończył Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej. Pracę naukowo-dydaktyczną na naszej uczelni rozpoczął w 1955 r., uzyskując kolejno tytuł adiunkta, stopień doktora nauk technicznych, docenta oraz tytuły profesora nadzwyczajnego i profesora zwyczajnego.

Niekwestionowany autorytet naukowy w dziedzinie inżynierii mostowej; autor wielu ważnych konstrukcji budowlanych, m.in. mostu przez Nysę Kłodzką w Kłodzku oraz Mostu Pokoju we Wrocławiu.

Na Politechnice Wrocławskiej Profesor piastował m.in. stanowiska prodziekana ds. dydaktyki, prodziekana ds. nauki oraz dziekana Wydziału Budownictwa Lądowego. Był dyrektorem Instytutu Inżynierii Lądowej, a w latach 1984-1990 roku pełnił funkcję rektora Politechniki Wrocławskiej.

Potwierdzeniem autorytetu Profesora była jego działalność w licznych gremiach naukowych i instytucjach związanych z nauką. Był m.in. przewodniczącym Konfederacji Rektorów Wyższych Szkół Technicznych w Polsce i członkiem: Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego oraz Centralnej Komisji ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych.

Były żołnierz Armii Krajowej, odznaczony Krzyżem Komandorskim OOP, Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej z Brylantem. Za wybitne osiągnięcia naukowe otrzymał m.in. tytuły doktora honoris causa Politechniki Poznańskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Papieskiego Fakultetu Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

***

Prawie 45-letnia działalność Profesora Jana Kmity na Politechnice Wrocławskiej była silnie związana z budynkiem H-3. W latach 1964-1992 Profesor kierował dzisiejszą Katedrą Mostów i Kolei. Jednostka, która powstał w 1946 r. jako Katedra Budowy Mostów, miała i ma nadal swoją siedzibę właśnie w budynku przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 41.

W latach 70. był z kolei inicjatorem zmiany funkcji budynku, który pierwotnie został zaprojektowany jako zaplecze treningowe Akademickiego Związku Sportowego. Po korekcie projektu, w H-3 powstało laboratorium naukowo-badawcze Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, wykorzystywane także jako laboratorium dydaktyczne. Profesor Kmita wniósł istotny wkład w nowoczesne wyposażenie pracowni oraz ukształtowanie jej naukowego profilu.

Od początku użytkowania obiektu Profesor pracował w pokoju nr 103 na pierwszym piętrze, a po przebudowie i modernizacji budynku, przeprowadzonej w latach 2005-2006 – w pokoju nr 2.19 na nowej, najwyższej kondygnacji.