Oto przyszłość PWr – pierwsze powołania do Academii Iuvenum

Data: 15.06.2021 Kategoria: aktualności ogólne

ai_slider.jpg

Poznaliśmy nazwiska osób, które od 1 października rozpoczną swoją przygodę z elitarną Academią Iuvenum (AI). W gronie wybrańców są reprezentanci wszystkich dwunastu dyscyplin naukowych prowadzonych na PWr.

Elitarna, interdyscyplinarna i twórcza

W pierwszym składzie Academii Iuvenum znalazło się 24 młodych naukowców, którzy nie ukończyli 35 lat i są niedługo po doktoracie (co najmniej rok). Wszyscy zostali wyłonieni na podstawie oceny swojego dotychczasowego dorobku i planu naukowego na najbliższe lata. Gremium ma liczyć docelowo 48 osób. Co roku wybieranych będzie kolejnych 24 nowych reprezentantów, na kadencję trwającą 2 lata akademickie.

– Chciałbym, żeby Akademia była też swego rodzaju głosem adiunktów na uczelni. Zależy mi na tym, aby młodzi doktorzy mieli swoją reprezentację na PWr i mogli opiniować pewne kwestie, zgłaszać swoje uwagi, mieć realny wpływ na teraźniejszość i przyszłość uczelni – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Dzięki AI uczelnia chce wykształcić świetnych liderów na przyszłość, ale też uczynić pracę na PWr atrakcyjniejszą, a co za tym idzie – przekonać młodych naukowców do kontynuowania kariery zawodowej właśnie na Politechnice. Dlatego wszyscy członkowie Akademii mogą liczyć na szereg korzyści, które mają im ułatwić skupienie się na pracy naukowej. Uzyskają dodatkowe 50% pensji adiunkta i pensum dydaktyczne będą mieli zredukowane do poziomu 120 godzin. Ponadto zostaną oni objęci programem specjalistycznych szkoleń oraz warsztatów z różnych zagadnień - m.in. skutecznego pozyskiwania grantów, wystąpień publicznych, kontaktów z mediami czy sztuką argumentowania.

Kim są pierwsi członkowie AI?

To 24 osoby z 12 wydziałów PWr. Są reprezentantami wszystkich dyscyplin naukowych prowadzonych na naszej uczelni. Poznajmy ich bliżej: