Dzień Otwarty PWr: tłumy na kampusie [ZDJĘCIA]

Data: 30.03.2023 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki, rekrutacja

Stoiska w budynku C-13 - zdjęcie

Tysiące młodych ludzi odwiedziły w czwartek Politechnikę Wrocławską. W ramach Dnia Otwartego czekało na nich kilkadziesiąt wykładów i pokazów, prezentacje oferty studiów i spotkania z przedstawicielami Działu Rekrutacji.

Stoiska w budynku C-13 - zdjęcieKampus główny oraz budynek C-13 już od godziny ósmej wypełnił się uczniami szkół średnich, którzy przyjechali na PWr nie tylko z regionu Dolnego Śląska, ale także z Wielkopolski i Opolszczyzny. Swoje laboratoria i sale wykładowe otworzyły tego dnia wszystkiego wydziały naszej uczelni, a naukowcy pokazali, czym zajmują się na co dzień w swojej pracy.

Nie zabrakło warsztatów m.in. na temat ruchu wody i towarzyszących mu zjawiskach w rzekach i kanałach, który przygotowali badacze z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. W trakcie zajęć uczniowie mogli zobaczyć, jak rozchodzą się fale na powierzchni rwącej wody oraz jak wyglądają pomiary natężaniu przepływu i stanu wody. Interesujące wykłady oraz angażujące eksperymenty zachęciły wielu maturzystów do pojawienia się na Wydziale Chemicznym. Zajrzeć można było do kilku niedostępnych zwykle laboratoriów oraz posłuchać m.in. o chemicznych początkach życia oraz przyszłości tworzyw sztucznych.

Pokaz robotów przemysłowych - zdjęcieNa Wydziale Elektrycznym odwiedzjący mogli zobaczyć, jak działają roboty przemysłowe i symulatory pozwalające na programowanie systemów automatyki przemysłowej, dowiedzieć się, czy mamy szansę przeżyć bez prądu i czym tak naprawdę jest elektromobilność. Na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji naukowcy odkrywali przed słuchaczami tajniki sztucznej inteligencji, wyjaśniali, jak działa sieć komputerowa i jak odebrać sygnały z krążących w przestrzeni kosmicznej satelitów.

Naukowcy z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki zapraszali chętnych do przetestowania nieinwazyjnej platformy do badań mózgowych, wyjaśniali, jak działa pęseta optyczna i co można wykryć w powietrzu, gdy korzystamy ze specjalistycznych laserów. Na Wydziale Matematyki zainteresowanie wykładami było tak duże, że konieczne było otwarcie dodatkowej sali.

Nie zabrakło także eksperymentów kriogenicznych, spawanie światłowodów, wykładów o chemicznych początkach życia, zajęcia z geologii i petrografii i gry miejskiej o zarządzaniu.

Rekrutacja na Politechnikę Wrocławską rusza 16 maja. Listę dostępnych kierunków oraz dokładne zasady naboru będzie można znaleźć na stronie Działu Rekrutacji.

newsletter_2023_14.jpg

Dniu Otwartemu na PWr towarzyszyła także akcja Fundacji Edukacyjnej Perspektywy „Dziewczyny na Politechniki” i „Dziewczyny do ścisłych”. W jej trakcie zorganizowano spotkanie ze studentkami i badaczkami z naszej uczelni, które opowiadały o swojej drodze naukowej, karierze i dokonywanych wyborach.