Politechnika Rzeszowska najlepsza w Konkursie Mostów Stalowych

Data: 31.05.2018 Kategoria: aktywność studencka, konkursy/stypendia

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Drużyna PRZ(e)mostowcy z Politechniki Rzeszowskiej zwyciężyła w 7. edycji Studenckiego Konkursu Mostów Stalowych, który w środę zakończył się na naszej uczelni. Drugie miejsce zajął zespół z PWr, a trzecie z Politechniki Czeskiej w Pradze

proby_obciazeniowe_mostow_1.jpgW tegorocznej edycji zawodów zadaniem uczestników było zaprojektowanie mostu typu tensegrity o wymiarach maksymalnie 3 m rozpiętości i ok. 1 m szerokości oraz samodzielne wykonanie konstrukcji z lekkich elementów stalowych.

– Po raz pierwszy w historii konkursu, w rywalizacji brały udział drużyny z zagranicy. Do udziału zgłosiły się bowiem dwa zespoły z Politechniki Czeskiej w Pradze – powiedział dr inż. Paweł Hawryszków, opiekun Koła Naukowego „Młodzi Mostowcy PWr, które organizuje zawody.

W środę w laboratorium Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego przeprowadzane zostały próby obciążeniowe aż do zniszczenia mostu. Jury oceniało projekty wg kilku kryteriów m.in. stosunku nośności do masy mostu, czasu wykonania konstrukcji i zużycia materiałów.

– Jako uczestnicy tego konkursu już jesteście zwycięzcami. Mosty typu tensegrity to bardzo nowoczesne typy konstrukcji, które przy projektowaniu wymagają zaawansowanych obliczeń. Wykonaliście już dokładne analizy, ale budowa to chyba jeszcze trudniejszy element. Mierząc się z tym problemami nauczycie się z pewnością bardzo wielu nowych rzeczy – podkreślił podczas otwarcia konkursu Marcin Sęk, przewodniczący dolnośląskiego oddziału Związku Mostowców RP.

studencki_konkurs_mostow_stalowych_2018_9.jpgNajlepszy okazał się projekt przygotowany przez drużynę z Politechniki Rzeszowskiej, drugie miejsce zajął zespół z Politechniki Wrocławskiej, trzecie drużyna „Wild East” z Pragi, a kolejne dwie pozycje, „Wild West”, druga ekipa z Czech oraz Politechnika Gdańska. Studenci z Rzeszowa zwyciężyli w rywalizacji po raz drugi z rzędu. Nagrodę za najbardziej innowacyjną konstrukcję ufundowaną przez firmę Eurovia otrzymała czeska drużyna „Wild West”.

Celem konkursu jest nie tylko rozwijanie umiejętności pracy zespołowej i sprawdzenie możliwości organizacyjnych przyszłych inżynierów, lecz także przybliżenie problemów, z którymi muszą się zmierzyć konstruktorzy – ograniczenia przestrzenne, wytrzymałość materiałów, proces montażu oraz bezpieczeństwo.

– Tego typu przedsięwzięcia są bardzo ważne, ponieważ uczą praktyki, a każdy inżynier oprócz wiedzy teoretycznej musi także posiadać doświadczenie i umiejętności rozwiązywania problemów konstrukcyjnych. Politechnika jest uniwersytetem technicznym, a więc powinna dawać nie tylko wiedzę, ale też praktyczne umiejętności – dodał prof. Jan Biliszczuk z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr, przewodniczący jury.

Klasyfikacja końcowa:

1. PRZ(e)mostowcy (Politechnika Rzeszowska);
  2. Bridge Rangers (Politechnika Wrocławska);
  3. Wild East (Czech Technical University in Prague);
  4. Wild West (Czech Technical University in Prague);
  5. Brygada Kablociągu PG S.A. (Politechnika Gdańska).

mic