Najlepsze licea i technika z Dolnego Śląska nagrodzone

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Które szkoły średnie najlepiej przygotowują do matury? Które odnoszą największe sukcesy w olimpiadach? Odpowiedzi znajdziemy w wynikach rankingu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. W czwartek wyróżnienia wręczono czołowym liceom i technikom z Dolnego Śląska

gala_perspektyw02.jpgByła to już dwudziesta pierwsza edycja rankingu, w którym głównymi kryteriami oceny są wyniki matur, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych oraz sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych. W skład kapituły  konkursowej wchodzą przedstawiciele trzech środowisk edukacyjnych – przewodniczący komitetów głównych olimpiad, dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz członkowie Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Oficjalne wyniki rankingu zostały ogłoszone 10 stycznia na ogólnopolskiej uroczystości w kampusie Grupy Uczelni Vistula w Warszawie. Podczas czwartkowej gali na Politechnice Wrocławskiej wyróżnienia i dyplomy  wręczono dyrektorom najlepszych szkół z Dolnego Śląska.

– Pamiętajmy, że rankingi to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim mobilizacja i zachęta, żeby stawać się coraz lepszym, przypatrywać się sobie i starać się korygować to, co jeszcze wymaga poprawy – mówił podczas gali prof. Cezary Madryas, rektor PWr.  Dodał, że dla uczelni wyniki rankingów są o tyle istotne, że dają możliwość oceny poziomu przyszłych studentów. – Liczę na to, że większość z obecnych tu na sali uczniów wkrótce będzie tu studiować – mówił rektor Politechniki.

ranking_szkol_2019.jpgZ kolei Waldemar Siwiński prezes Fundacji „Perspektywy” wyraził swój podziw dla wyróżnionych placówek. – Wasze dokonania są imponujące. Żeby wybrać najlepsze szkoły w Polsce, czy w regionie trzeba mieć dobry zestaw obiektywnych kryteriów. Dla nas są to osiągnięcia uczniów w olimpiadach przedmiotowych oraz wyniki na egzaminach maturalnych – wyjaśniał.  – Dzisiaj, tutaj na Politechnice Wrocławskiej, która jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w kraju, nagradzamy najlepsze licea i technika. To prawdziwe święto dolnośląskiej nauki – stwierdził Waldemar Siwiński.

Na Dolnym Śląsku w czołówce konkursu „Perspektyw” znalazły się trzy wrocławskie licea: LO XIV im. Polonii Belgijskiej, LO  III im. Adama Mickiewicza oraz Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej.

– Cieszmy się, że od 20 lat jesteśmy w gronie najlepszych szkół w Polsce. Sukces zobowiązuje, więc nie jest to dla nas podwód do pychy, ale mobilizacja do wytężonej pracy – mówiła podczas gali na PWr Anna Maćkowska, wicedyrektor XIV LO, najlepszej szkoły w regionie.

gala_perspektyw05a.jpgWśród szkół o profilu technicznych na pierwszym miejscu nalazło się wrocławskie Technikum nr 10 w Elektronicznych Zakładach Naukowych. – Jestem dumna z naszej młodzieży i nauczycieli. Pierwsze miejsce w dolnośląskim rankingu jest nagrodą za nasz wspólny wysiłek – przyznała Dorota Wilińska, dyrektor szkoły. Pozostali finaliści to Technikum nr 13 im. Marii Dąbrowskiej oraz świdnickie Technikum nr 5 im. Wincentego Stysia.

Gośćmi czwartkowej gali byli nie tylko dyrektorzy i nauczyciele szkół, lecz także młodzież. To właśnie do nich skierowany był okolicznościowy wykład prof. Jacka Małeckiego z Wydziału Matematyki pt. „Matematyczne miliony, czyli sposoby matematyka na zarabianie dużych pieniędzy”. Uczestnicy mieli też okazję obejrzeć pokazy tancerzy ze Studenckiego Klubu Tańca Towarzyskiego „Iskra”, działającego przy PWr.

Politechnika Wrocławska od wielu lat wspiera różne projekty realizowane przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, m.in. „Dziewczyny na Politechniki” czy Wrocławski Salon Maturzysty.

Więcej infromacji o rankingu na stronie internetowej "Perspektyw".