TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rozpoczęliśmy nowy rok akademicki

Zdjęcie z inauguracji

Ponad 21 tys. studentów zaczęło dziś rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej. W trakcie uroczystości tytuł doktora honoris causa naszej uczelni otrzymał dr inż. Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia w latach 2002-2018.

W związku z pandemią koronawirusa wstęp na tegoroczną inaugurację był ograniczony, a transmisję z uroczystości można było śledzić w internecie.

Zdjęcie z inauguracji– Jak co roku 1 października inaugurujemy nowy rok akademicki. A ja drugi raz z rzędu, stojąc w tym miejscu, bardzo państwu i sobie życzę, żeby w nadchodzącym roku PWr nareszcie przypominała prawdziwą akademię. Tętniącą życiem, z salami, korytarzami i kampusem pełnymi studentów, z zajęciami na żywo, z kontaktem między wszystkimi członkami naszej społeczności – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor uczelni.

Przyznał też, że ubiegły rok był ciężki dla wszystkich, a jako rektor musiał podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji – po niespełna dwóch tygodniach zajęć zdecydował o zamknięciu murów uczelni na wiele miesięcy. 

– Wiem, że wielu z was to dotknęło, oburzyło, a nawet wzbudziło złość. Proszę mi wierzyć, że już nigdy nie chciałbym podejmować tak radykalnych kroków i brać na siebie tak wielkiej odpowiedzialności przy tak niepewnych danych. Ale z perspektywy czasu można stwierdzić, że dzięki tej decyzji udało nam się w dużym stopniu uchronić pracowników i studentów PWr przed jesienną, a potem kolejną falą pandemii – podkreślił prof. Arkadiusz Wójs.

Rozwój mimo trudności

Zdjęcie z inauguracjiRektor zwrócił uwagę, że pomimo wielu trudności udało się jednak zrealizować wiele przedsięwzięć niezbędnych dla rozwoju uczelni. Uruchomiono m.in. trzy programy: Primus, Secundus i Tertius – dla młodych naukowców, dla najlepiej publikujących i dla tych, którzy realizują granty, powołano Academię Ivenum, w skład której weszło 24 młodych naukowców oraz ustanowiono status professor magnus, przyznawany wybitnym profesorom naszej uczelni, będących mistrzami i autorytetami naukowymi dla młodych badaczy.

Równolegle toczyły się prace nad przeorganizowaniem struktury akademickiej. Od września na PWr mamy nowy wydział – Informatyki i Telekomunikacji, zmiany przeszły także Wydział Zarządzania oraz Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

– Prace nad organizacją i ustrojem uczelni miały jednak znacznie szerszy zakres. Od początku kadencji trwały, można to powiedzieć szczerze, zmagania z nowym statutem uczelni – przyznał rektor. – Ogromnie zależało mi na tym, by brała w nich udział pełna reprezentacja naszej społeczności. Powołaliśmy Komisję Statutową, zatrudniliśmy ekspertów zewnętrznych, spędziliśmy wiele godzin na rozmowach, dyskusjach, sporach. I w lipcu przyjęliśmy nową konstytucję naszej Alma Mater, nowy statut, który przywrócił wiodącą rolę wydziałom, uporządkował i wzmocnił procedury demokratyczne, jasno określił zadania i role akademickiej części uczelni – dodał prof. Arkadiusz Wójs.

Obecnie trwają natomiast prace m.in. nad nową strategią PWr. Rektor zaznaczył, że wszystkie te działania mają budować uczelnię otwartą, europejską, nowoczesną, ale też żywą, radosną i młodą duchem, umysłem i nastawieniem do pracy. 

– Bardzo zależy mi na tym, byśmy budowali ją wspólnie: badacze i administracja, studenci i nauczyciele, w dialogu i wzajemnym poszanowaniu naszych osobistych, często różnych wartości. Mocno się staram, by wszystkie nasze działania były transparentne, a decyzje były efektem poważnych rozmów, opartych o argumenty – zapewnił rektor.

newsletter-promo.png

Witamy nowych studentów

Zdjęcie z inauguracjiPo wystąpieniu rektora odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów i doktorantów. W nowym roku akademickim naukę na Politechnice Wrocławskiej rozpocznie 7 tysięcy nowych studentów. W ich imieniu ślubowanie składali przedstawiciele każdego z wydziałów uczelni oraz szkoły doktorskiej.

– To będzie czwarty semestr, który realizujemy w warunkach epidemii. Do tej pory nie było łatwo, ale wspólnie rozwiązaliśmy wszystkie pojawiające się problemy. Teraz sytuacja będzie inna, bo wszyscy mogliśmy skorzystać z programu szczepień i staramy się wracać do nowej normalności – mówiła prof. Agnieszka Bieńkowska, prorektor ds. kształcenia. – Pamiętajmy jednak, że epidemia wciąż trwa, dlatego apeluję, żeby zachowywać się odpowiedzialnie i przestrzegać wszystkich obowiązujących na uczelni zasad. Nie mam wątpliwości, że przy takiej postawie wszyscy pokonamy pandemię – dodała.

Karol Komar, przewodniczący Samorządu Studenckiego PWr, podkreślił, że obecnie wszyscy z nadzieją patrzymy w przyszłość, zwłaszcza po okresie kilkunastu miesięcy, które mocno wszystkich zmieniły. 

– Skupmy się na tym co nas czeka. Już w przyszłym tygodniu zaczniemy zajęcia na uczelni, która ma wspaniale tradycje, daje wiele możliwości i której absolwenci nie muszą się obawiać o sytuację na rynku pracy. Przez pandemię korytarze świeciły pustkami pokazując, że to właśnie my, studenci stanowimy ogromną część charakteru tej uczelni – mówił przewodniczący. – Musimy sobie postawić za cel przywrócenie ducha oraz odbudować i kultywować studencka kulturę. To właśnie odbudowując naszą tożsamość będziemy mogli poznać wyjątkowych ludzi, z którymi będziemy dzielić pasje i dodatkowo się rozwijać – dodał.

Rafał Dutkiewicz doktorem honoris causa PWr

Rafał Dutkiewicz - zdjęcieW trakcie uroczystości tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej otrzymał dr Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia w latach 2002-2018. Najwyższą godność honorową naszej uczelni przyznano mu w uznaniu „ogromnych osiągnięć w działalności społecznej, działań na rzecz integracji dolnośląskiego i wrocławskiego środowiska akademickiego oraz w uznaniu zasług dla Politechniki Wrocławskiej”.

– Doktorat honoris causa, marzenie wielu, bodaj największe wyróżnienie akademickie wprowadzające pana w poczet wybitnych ludzi Politechniki Wrocławskiej, z których uczelnia zawsze będzie szalenie dumna. Dokonania Rafał Dutkiewicza są w zasadzie nie do ogarnięcia w tak krótkim wystąpieniu i chciałbym, żeby państwo bezwarunkowo w to uwierzyli – powiedział w laudacji prof. Jerzy Jasieńko.

Wśród najważniejszych działań Rafała Dutkiewicza integrujących wrocławskie środowisko akademickie profesor wymienił m.in. powołanie EIT+, Wrocławskiego Centrum Akademickiego czy ustanowienie konkursu Wrocławska Magnolia. Z kolei wśród najważniejszych osiągnieć kulturalnych znalazły się m.in. sprowadzenie do Wrocławia festiwalu Nowe Horyzonty, ustanowienie nagród literackich Angelus i Silesius czy zdobycie przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Dr Rafał Dutkiewicz wygłosił wykład inauguracyjny pt. „O solidarności, o tym, co międzynarodowe i o uniwersytetach”.

Czytaj więcej:

W trakcie inauguracji tradycyjnie wręczono medale i nagrody.

Medal za Wybitne Zasługi dla Rozwoju Politechniki Wrocławskiej otrzymał prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr w latach 2008-2016. Złotą odznakę z Brylantem PWr wręczono Cezaremu Przybylskiemu, marszałkowi Województwa Dolnośląskiego. Przyznano również Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody specjalne rektora Docendo Discimus.

Również 1 października na Bulwarze im. Stanisława Kulczyńskiego zorganizowano imprezę powitalną dla studentów pod hasłem „I love PWr”.

Rok akademicki zainaugurowało w piątek również 550 studentów obcokrajowców. Przez ostatni tydzień poznawali Wrocław i naszą uczelnię.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję