TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rafał Dutkiewicz doktorem honoris causa PWr

Dr inż. Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia w latach 2002-2018 otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Wyróżnienie wręczono podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022.

inauguracja2021_13.jpgDecyzja o nadaniu tytułu doktora honoris causa byłemu prezydentowi Wrocławia zapadła w 2020 r., jednak ze względu na pandemię koronawirusa uroczystość wręczenie wyróżnienia przeniesiono na 2021 r. 

Najwyższą godność honorową naszej uczelni przyznano Rafowi Dutkiewiczowi w uznaniu „ogromnych osiągnięć w działalności społecznej, działań na rzecz integracji dolnośląskiego i wrocławskiego środowiska akademickiego oraz w uznaniu zasług dla Politechniki Wrocławskiej”.

– Doktorat honoris causa, marzenie wielu, bodaj największe wyróżnienie akademickie wprowadzające pana w poczet wybitnych ludzi Politechniki Wrocławskiej, z których uczelnia zawsze będzie szalenie dumna. Dokonania Rafał Dutkiewicza są w zasadzie nie do ogarnięcia w tak krótkim wystąpieniu i chciałbym, żeby państwo bezwarunkowo w to uwierzyli – powiedział w laudacji prof. Jerzy Jasieńko.

inauguracja2021_14.jpgWśród najważniejszych działań Rafała Dutkiewicza integrujących wrocławskie środowisko akademickie profesor wymienił m.in. powołanie EIT+, Wrocławskiego Centrum Akademickiego czy ustanowienie konkursu Wrocławska Magnolia. Z kolei wśród najważniejszych osiągnieć kulturalnych znalazły się m.in. sprowadzenie do Wrocławia festiwalu Nowe Horyzonty, ustanowienie nagród literackich Angelus i Silesius czy zdobycie przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

– Swoją postawą, kreatywnością i empatią dla ludzi i spraw uczynił Wrocław ponownie miastem wielokulturowym, o międzynarodowym prestiżu. Miastem wolnym i tolerancyjnym – podkreślił prof. Jerzy Jasieńko.

Dr Rafał Dutkiewicz wygłosił wykład inauguracyjny pt. „O solidarności, o tym, co międzynarodowe i o uniwersytetach”.

– Tutaj byłem immatrykulowany, tutaj odbierałem dyplom ukończeni studiów z wyróżnieniem, to na Politechnice Wrocławskiej chciałem się doktoryzować, ale na przeszkodzie stanął stan wojenny. Zatem dopiero dzisiaj zakończyła się moja akademicka edukacja. Jest tu dzisiaj ze mną moja żona, grupa moich przyjaciół, bliscy współpracownicy, a ta dzisiejsza nagroda jest dla was i wam ją dedykuję – powiedział na zakończenie dr Rafał Dutkiewicz.

Dr inż. Rafał Dutkiewicz - biogram

Dr inż. Rafał Dutkiewicz jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej (kierunek matematyka stosowana). W 1986 r. uzyskał tytuł doktora z zakresu logiki formalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W okresie stanu wojennego działał w podziemnych strukturach „Solidarności” we Wrocławiu. W latach 90. założył polski oddział Signium International, międzynarodowej firmy zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Był także współtwórcą Radia Eska.

W 2002 r. został wybrany na stanowisko prezydenta Wrocławia i funkcje tę pełnił do 2018 r. W tym czasie w stolicy Dolnego Śląska odbywały się wielkie wydarzenia o międzynarodowej randze. Do najważniejszych należą m.in. obchody Millennium Wrocławia (2000), szczyt Trójkąta Weimarskiego (2003), Mistrzostwa Europy w Koszykówce Mężczyzn (2009), Mistrzostwa Świata w Akrobatyce Sportowej (2010) czy Europejski Kongres Kultury (2011).

Miasto było jednym z gospodarzy Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012, a w 2014 roku odbyły się tu Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej. W 2016 roku, wspólnie z hiszpańskim San Sebastian, Wrocław pełnił rolę Europejskiej Stolicy Kultury, a w 2017 r. odbyły się zawody The World Games – igrzyska reprezentujące dyscypliny, które nie znajdują się na liście igrzysk olimpijskich. W 2009 r. Rafał Dutkiewicz został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego. Jest również Komandorem Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej (2006).

W 2011 r. otrzymał m.in. Królewski Order Gwiazdy Polarnej – przyznany przez króla Szwecji Karola Gustawa, a w 2013 r. otrzymał Legię Honorową – najwyższy order przyznawany przez państwo francuskie wybitnym osobistościom oraz Krzyż Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec w 2017 r.

Trzy razy z rzędu wybrany najlepszym prezydentem w Polsce w rankingu Newsweeka (2010, 2011, 2012), a w roku 2013 Superprezydentem. W kolejnych edycjach rankingu nie był już brany pod uwagę.

Czytaj także:

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję