TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 01.10.2021 Kategoria: aktualności ogólne, uroczystości uczelniane, życie uczelni
W trakcie inauguracji tradycyjnie wręczono Medal za Wybitne Zasługi dla Rozwoju Politechniki Wrocławskiej, Złotą Odznakę z Brylantem PWr, Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody specjalne rektora Docendo Discimus.
Medal za Wybitne Zasługi dla Rozwoju Politechniki Wrocławskiej otrzymał prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr w latach 2008–2016, który w swoim przemówieniu podkreślił, że rok 2021 jest dla niego szczególny – dokładnie 50 lat temu przekroczył mury Politechniki Wrocławskiej jako student pierwszego roku Wydziału Elektroniki.
– Czy podczas mojej pracy wszystkie dni były słoneczne? Oczywiście nie. Jako rektor doznałem hejtu tylko dlatego, że Politechnika dla mnie była najważniejsza i nie zgodziłem się budować zamków na lodzie kosztem mojej uczelni. Ten trudny czas najbardziej przeżywała moja rodzina. Jestem wdzięczny, że nie zwątpili we mnie. Że są tu ze mną, również dzisiaj: moja żona Małgosia, nasze dzieci Kinga i Jędrek, nasza synowa Magda z moją wnuczką Idalką. Te pochmurne dni uzmysłowiły mi, jak ważna jest dla ludzi Politechniki ich uczelnia. I to bez względu na stanowiska i funkcje, jakie pełnili. Kiedy to sobie uświadomiłem, wiedziałem, że razem nam się uda – mówił prof. Tadeusz Więckowski.
Prof. Więckowski zwrócił uwagę, że w ciągu ośmiu lat jego kadencji uczelnia uzyskała ponad 2,4 miliarda złotych na projekty infrastrukturalne, badawcze oraz rozwój i kształcenie.
– Zbudowaliśmy i wyremontowaliśmy wiele budynków, zadbaliśmy o architekturę kampusu. Dzięki temu stał się jednym z najpiękniejszych na świecie. Zbudowaliśmy i wyposażyliśmy laboratoria, w których nas młodsi koledzy mogą prowadzić zaawansowane badania naukowe, sfinansowaliśmy wiele projektów badawczych, rozbudowaliśmy i wyremontowaliśmy infrastrukturę bytową i sportową dla studentów – wymieniał laureat. – Zauważyliście Państwo, że używam liczby mnogiej? Bo to, co osiągnęliśmy jest wynikiem pracy zespołowej. To efekt zaangażowania wielu ludzi, którzy nie patrząc na swoje partykularne interesy włączyli się w budowę i rozwój Politechniki. To była wielka drużyna twórców i budowniczych. Ten medal dedykuję wszystkim tym, którzy wspólnie ze mną budowali i rozwijali Politechnikę Wrocławską – zaznaczył.
Prof. Tadeusz Więckowski - biogram
Prof. Tadeusz Więckowski ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej w 1976 r. i pracował następnie w Państwowej Inspekcji Radiowej we Wrocławiu. W 1980 rozpoczął pracę w Instytucie Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej. Pod koniec lat 80. awansował na kierownika Instytutu Telekomunikacji i Akustyki. W 2002 roku pełnił funkcję prorektora uczeni, odpowiedzialnego za współpracę naukową i przemysłową. W latach 2008-2016 kierował uczelnią jako rektor Politechniki Wrocławskiej. Obecnie pełni funkcje dyrektora Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego oraz kierownika Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki.
Działalność naukowa prof. Więckowskiego związana jest z kompatybilnością elektromagnetyczną oraz telekomunikacją. Jego zainteresowania badawcze obejmują metody testowania EMC systemów i urządzeń, badania kompatybilności międzysystemowej. teorię anten i teorię propagacji fal radiowych. Jest współzałożycielem laboratorium EMC na Politechnice Wrocławskiej, które jest jednym z największych laboratoriów EMC w Polsce. Za całokształt prac związanych z badaniami naukowymi z zakresie kompatybilności elektromagnetycznej, wdrożenia oraz działalność na rzecz gospodarki został nagrodzony dwoma nagrodami Prezesa Rady Ministrów w 2003 roku.
Został także odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest dwukrotnym laureatem Nagrody Prezesa Rady Ministrów. Odznaczony także doktoratem honoris causa Politechniki Lwowskiej i Moskiewskiego Instytutu Energetyki oraz Narodowego Uniwersytetu Górniczego w Dniepropietrowsku. Otrzymał również tytuł profesora honorowego nadany przez Uniwersytet Obuda na Węgrzech oraz konsula honorowego nadanego przez AGH w Krakowie.
Prof. Tadeusz Więckowski posiada w swoim dorobku naukowym 8 monografii i podręczników, 63 artykuły w czasopismach i konferencjach o zasięgu międzynarodowym, 104 artykuły w czasopismach i konferencjach o zasięgu krajowym, 6 zgłoszeń patentowych i patentów oraz ponad 600 opracowań na rzecz gospodarki. Wiele prac realizowanych na potrzeby gospodarki, kilka grantów finansowanych przez KBN było kierowanych przez prof. dr hab. inż. Tadeusza W. Więckowskiego. Niektóre z nich zakończyły się wdrożeniami. Wdrożenia te miały miejsce nie tylko w Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej Politechniki Wrocławskiej ale również w Telekomunikacji Polskiej, Polskim Radiu, PIAPIe i Akselu.
Złotą Odznakę z Brylantem PWr otrzymał Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które swoją działalnością wybitnie przyczyniły się do rozwoju Politechniki Wrocławskiej oraz przysporzyły jej dobrego imienia i chwały.
– Chciałem bardzo podziękować trzem rektorom, z którymi dotychczas przyszło mi współpracować – prof. Tadeuszowi Więckowskiego, prof. Cezaremu Madryasowi i prof. Arkadiuszowi Wójsowi. Ta współpraca jest bardzo dobra i można nawet powiedzieć, ze na Dolnym Śląsku udało nam się stworzyć tzw. „złoty trójkąt”, w skład którego wchodzi nauka, biznes i samorząd. Świadczy to o sile regionu i cieszę się, że udało nam się zmienić profil inwestorów. Teraz to już nie tylko montownie, ale też ośrodki badawcze i centra naukowe. To ogromna zasługa nauki, dlatego deklaruje dalej daleko idącą współpracę ze wszystkimi uczelniami – mówił Cezary Przybylski.
Cezary Przybylski - biogram
Cezary Przybylski działalność samorządową rozpoczął w 1990 r. jako radny i członek zarządu gminy Warta Bolesławiecka. W latach 1994–1998 był delegatem sejmiku samorządowego województwa legnickiego, w którym kierował Komisją Działań Społecznych. Do 2001 r. sprawował funkcję przewodniczącego Komisji Edukacji Związku Powiatów Polskich oraz pracował w Zespole ds. Edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dwukrotnie, w 2006 r. oraz w 2010 r., był wybierany starostą powiatu bolesławieckiego. W 2014 r. został wybrany na stanowisko Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Jest członkiem Fundacji Polska Miedź, inicjatorem wielu akcji społecznych – między innymi tworzenia lokalnych oddziałów „Banków Żywności”. Laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń m.in. Zasłużony Działacz Kultury, Dolnośląskiego Klucza Sukcesu, Nagrody Gospodarczej Gryf Dolnośląski i nagrody ministerialnej Lider Edukacji.
W trakcie uroczystości siedemnastu osobom przyznano Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Otrzymali je:
Nagrody specjalne rektora Docendo Discimus za szczególne osiągnięcia w nauczaniu odebrali:
Przeczytaj także:
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »