TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
15 września na PWr oficjalnie pojawiły się trzy nowe wydziały: Informatyki i Telekomunikacji, Zarządzania oraz Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Jak będzie wyglądała ich struktura i co się zmieni dla studentów oraz pracowników?
Osiem katedr, dwanaście kierunków, 400 nauczycieli akademickich i 5 tys. studentów liczy sobie Wydział Informatyki i Telekomunikacji (WIT). To nie tylko największy w Polsce wydział zajmujący się informatyką i telekomunikacją, ale i największy wydział na całej Politechnice Wrocławskiej.
– Z pomysłem utworzenia wydziału łączącego katedry związane z dyscypliną Informatyka i Telekomunikacja prof. Tadeusz Więckowski przyszedł do mnie, gdy zaczynałem swoją kadencję. Prace nad jego powołaniem trwały rok i jestem bardzo wdzięczny wszystkim osobom, które były zaangażowane w ten proces – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. – Informatyka i telekomunikacja budowały swoją pozycję najsilniejszego ośrodka w Polsce od dawna, ale teraz będziemy mogli to skuteczniej komunikować kandydatom na studia czy otoczeniu gospodarczemu – dodał.
Nowy wydział będzie prowadził badania w szybko rozwijających się dziedzinach informatyki, które są powiązane z Przemysłem 4.0. Dzięki temu będzie mógł zaoferować studentom nowoczesną dydaktykę odpowiadającą na potrzeby społeczno-gospodarcze.
W jego skład wchodzi osiem katedr, które są skupione wokół dyscypliny Informatyka i Telekomunikacja. Do tej pory działały one na trzech wydziałach: Elektroniki, Informatyki i Zarządzania oraz Podstawowych Problemów Techniki.
Na wydziale realizowane będą zarówno badania podstawowe, jak i wdrożeniowe, skupione na aktywnej współpracy z gospodarką i komercjalizacji wyników.
– Mam ogromne nadzieje związane z przekształceniami na uczelni, bo trzeba pamiętać, że zmiany dotknęły także inne wydziały. Jeśli tego typu działania prowadzone są z zachowaniem dobrej komunikacji, to pojawia się szansa obudzenia nowego entuzjazmu. Mam nadzieję, że tak stanie się i w tym przypadku, a nowy wydział będzie nie tylko największy na PWr, lecz także prawdziwie europejski, jeśli chodzi o sposób zarządzania, relacje międzyludzkie, poziom badań podstawowych i stosowanych – dodał prof. Arkadiusz Wójs.
W roku akademickim 2021/2022 zostanie uruchomionych dwanaście kierunków, które obejmą cały zakres informatyki i telekomunikacji. Kształcić się będzie na nich ok. 5 tysiąca studentów pod okiem 400 nauczycieli akademickich.
– Warto podkreślić, że kierunki kształcenia przeszły nie tylko z innych wydziałów, ale utworzono również całkiem nowy – informatyczne systemy automatyki. Kształcimy nie tylko we Wrocławiu, lecz także w dwóch filiach naszej uczelni na terenie Dolnego Śląska: w Wałbrzychu i Jeleniej Górze. Prezydenci tych miast bardzo zabiegali, żeby uruchomić tam kierunki informatyka techniczna i udało nam się to zrobić. Już teraz śmiało możemy powiedzieć, że jeśli chodzi o kierunki, to pokrywamy cały zakres branży związany z informatyką i telekomunikacją – podkreślił prof. Tadeusz Więckowski, pełnomocnik rektora ds. organizacji WIT.
Prof. Więckowski zapowiedział też, że w przyszłości na nowym wydziale planowane jest wprowadzenie kolejnej dyscypliny związanej z informatyką.
Wszystkie osoby, które do tej pory studiowały na kierunkach, które weszły w skład nowego wydziału, jak również osoby, które zrekrutowały się na nie w ramach obecnego naboru na studia, od teraz są studentami Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.
Po ukonstytuowaniu się nowej jednostki zostaną wybrane władze wydziału. O ich wynikach poinformujemy. Osobą pełniącą obowiązki dziekana został prof. Tadeusz Więckowski.
Obecna reforma w największym stopniu dotknęła dotychczasowy Wydział Informatyki i Zarządzania. Przekształca się on teraz w Wydział Zarządzania, na którym będą prowadzone badania naukowe w obszarze nauk o zarządzaniu i jakości. Funkcję dziekana nadal piastować będzie prof. Katarzyna Tworek, zmieni się natomiast osoba na stanowisku prodziekana ds. kształcenia – dr Annę Kamińską zastąpi dr Joanna Zimmer.
– Stajemy się nowym wydziałem na Politechnice Wrocławskiej i jesteśmy tym ogromnie podekscytowani, ponieważ nareszcie możemy tworzyć takie Zarządzanie, o którym zawsze marzyliśmy – nowoczesne, międzynarodowe i mocno ukierunkowane na dynamiczny rynek pracy – mówi prof. Katarzyna Tworek, dziekan W8. – Mamy sprecyzowane plany badawczo-naukowe, zatrudniamy nowych specjalistów z obszaru zarządzania i praktyków biznesu, pracujemy nad nową ofertą dydaktyczną. Dobrze czujemy się w stanie nieustającej zmiany, bo wiemy, że tylko tak można wypracować coś wartościowego i innowacyjnego. A my naprawdę chcemy być już tam, gdzie inni dopiero zamierzają być – dodaje. Po wprowadzeniu zmian na wydziale zatrudnionych będzie ok. 150 naukowców i pracowników administracyjnych.
Katedra Nauk Humanistycznych i Społecznych powstała w wyniku likwidacji Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych. W związku z tym część pracowników administracyjnych i naukowych przeniesie się do budynków Wydziału Zarządzania, a pozostali zostaną w gmachu przy ul. Szczytnickiej. Kursy dydaktyczne z przedmiotów humanistycznych, społecznych i pedagogicznych dla studentów ze wszystkich kierunków studiów będą realizowane bez zmian.
Od roku akademickiego 2021/2022 na wydziale będzie prowadzone kształcenie na dwóch kierunkach studiów:
Studenci tych kierunków, których jest ponad 700, 15 września 2021 r. stają się automatycznie studentami Wydziału Zarządzania.
Obecny Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki przekształca się w Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Nowa jednostka będzie skupiać katedry z dotychczasowego W12 oraz Wydziału Elektroniki, skupione w dyscyplinie Automatyka, Elektronika i Elektrotechnika. Na wydziale zatrudnionych będzie 255 naukowców i pracowników administracyjnych.
– Po zmianach na wydziale nadal będą obecne te same nowoczesne aspekty badawcze i dydaktyczne, choć w rozszerzonym, często interdyscyplinarnym, zakresie, który odpowiada na zapotrzebowanie gospodarki opartej na wiedzy i cyfrowego społeczeństwa – mówi prof. Rafał Walczak, dziekan Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.
Studenci tych kierunków, których po zmianach będzie ok. 2,5 tys., od 15 września staną się automatycznie studentami Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.
Stosunkowo najmniejszą reorganizację przeszedł Wydział Podstawowych Problemów Techniki (W11). Jedyną zmianą jest to, że Katedra Podstaw Informatyki została przeniesiona do Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Wewnętrzna struktura wydziału w pozostałym zakresie nie uległa zmianie.
W jego skład wchodzą więc obecnie następujące katedry:
Od nowego roku akademickiego kształcenie na studiach będzie prowadzone na pięciu kierunkach:
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »