TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zagraniczni studenci zaczęli naukę na PWr. To był rok rekordowej liczby aplikacji

Prawie 2 tys. kandydatów z zagranicy chciało w tym roku studiować na Politechnice Wrocławskiej. To rekordowa liczba zgłoszeń rekrutacyjnych na naszej uczelni. Około 550 studentów obcokrajowców właśnie zainaugurowało rok akademicki.

Przez ostatni tydzień nowo przyjęci studenci z zagranicy poznawali Wrocław i naszą uczelnię. Dzięki grantowi z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej zainteresowani mogli wziąć udział m.in. w grze miejskiej, oprowadzaniu po stolicy Dolnego Śląska, szkoleniach międzykulturowych i tzw. „akademii pierwszaka” – czyli spotkaniach z dużą dawką przydatnych informacji o życiu w Polsce, załatwianiu formalności itp.

newsletter-promo.png

Zdjęcie z inauguracji roku akademickiego dla obcokrajowców1 października oficjalnie rozpoczęli rok akademicki podczas dwóch spotkań (osobno dla studentów, którzy będą się uczyć w języku polskim i dla tych studiujących po angielsku) z władzami uczelni, a także m.in. samorządem studenckim, przedstawicielami Biura Karier i Organizacji ESN. W inauguracji uczestniczyli także przedstawiciele Moscow Power Engineering Institute – uczelni współpracującej z PWr i aktywnej w programach wymiany międzynarodowej.

Witając studentów prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. współpracy, życzył im, by dobrze wykorzystali czas na Politechnice i we Wrocławiu.

Prof. Łydżba - zdjęcie– Wybraliście jedną z czołowych uczelni w Polsce i miasto, w którym 25 proc. mieszkańców stanowią studenci – podkreślał. – Tutaj czuje się studenckiego ducha. Mam nadzieję, że i wy go poczujecie. A przede wszystkim „wyrywajcie” jak najwięcej wiedzy od wykładowców. Dyplom jest bardzo istotny, ale najważniejsze jest to, co zostanie w waszych głowach i umiejętności, które tu zdobędziecie – zaznaczał.

Ogromnie cieszymy się, że wreszcie możemy zobaczyć się z wami osobiście. W zeszłym roku poznawaliśmy nowych studentów zdalnie, a to jednak nie to samo – mówiła Anna Rogalska, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWr. – Właśnie zaczynacie dużą przygodę. To będzie dla was czas nowych znajomości i wielu szans – na zdobycie nowej wiedzy, ale także rozwinięcie się osobiście, sprawdzenie siebie w nowych sytuacjach. Niech to będzie dla was świetny czas. A jeśli będziecie potrzebować wsparcia, zawsze możecie na nas liczyć – zapewniała.

Inauguracja roku akademickiego dla obcokrajowcówOkoło 300 osób spoza Polski zostało przyjętych na pełne studia na PWr – najwięcej m.in. z Ukrainy, Białorusi i Turcji. Na semestr lub rok – w ramach wymiany studenckiej m.in. z programu Erasmus+ – przyjechało ponad 250 osób. To studenci z Hiszpanii, Portugalii, Francji i Turcji, ale także z Rosji, Chin czy Brazylii

- Mieliśmy w tym roku także bardzo dużo zgłoszeń z Nigerii. Spłynęło ich kilkaset, co jest z pewnością zasługą naszej współpracy w mediach społecznościowych z Grace Awhobiwom Abu-Undiyaundeye, naszej absolwentki z Wydziału Elektroniki, która jest cyfrowym ambasadorem Polski (Digital Ambasador NAWA) – dodaje Anna Rogalska.

Rekordowe w tym roku było także zainteresowanie kursami języka polskiego i angielskiego dla obcokrajowców.

O pierwsze wrażenia z Wrocławia i o to, dlaczego wybrali PWr zapytaliśmy kilkoro studentów z zagranicy:

Luis Miguel Teixeira Dias z Portugalii:

Zdjęcie studenta– Nigdy w życiu nie widziałem śniegu i mam nadzieję, że tutaj mi się uda! Słyszałem już, że w samym Wrocławiu może być różnie z opadami, ale mam w planach wyjazd w wasze góry, żeby spróbować jazdy na snowboardzie. Chęć doświadczenia tutejszej pogody to jeden z kilku powodów, dla których wybrałem Polskę i Wrocław. Kilkoro moich kolegów było tutaj przede mną i ogromnie im się podobało. Moja mama, która jest profesorem matematyki, odwiedziła Polskę przed pandemią i także opowiadała mi mnóstwo dobrych rzeczy. Chciałem też poznać zupełnie inną kulturę – dlatego szukałem miasta i uczelni jak najdalej od Portugalii. Póki co mam bardzo pozytywne wrażenia. Ludzie są mili i bardzo zorganizowani, a do tego macie świetny transport publiczny. Choć przyznaję – zaskoczyły mnie przystanki na środku drogi, nie spotykałem się wcześniej z takimi. We Wrocławiu będę przez jeden semestr w ramach wymiany studenckiej. Będę studiował informatykę.

Valentina Bolbas z Białorusi:

Zdjęcie studentki– Do Polski przyjechałam, bo moi rodzice znaleźli tutaj pracę. Oboje są programistami i przekonali mnie, że IT to bardzo perspektywiczna dziedzina, która w dodatku daje masę możliwości rozwoju. Dlatego będę studiować Applied Informatics. Wybrałam Politechnikę Wrocławską, bo to dobra uczelnia techniczna i do tego ze studiami w języku angielskim. Wprawdzie mówię po polsku, ale myślę, że studiowanie po angielsku otworzy mi więcej dróg w przyszłości, zwłaszcza w takiej branży jaką jest IT. We Wrocławiu jestem od dwóch miesięcy, ale dopiero poznaję miasto. Mieszkam blisko zoo i na razie moimi ulubionymi miejscami są nabrzeża Odry i Park Szczytnicki, gdzie lubię chodzić na spacery.



Oihan Fernandez z Hiszpanii, z Kraju Basków:

Zdjęcie studenta– Trzy lata temu byłem w Polsce na wakacjach – w Warszawie, Krakowie, Oświęcimiu – i bardzo chciałem przyjechać ponownie. We Wrocławiu jestem po raz pierwszy i spędzę tu cały rok, studiując elektronikę. Wasze miasto trochę przypomina mi moje rodzinne. Nie jest ogromne, ale wystarczająco duże, by można tu było znaleźć sporo atrakcji i miejsc do odwiedzenia. Na pewno nie będę się tu nudził. Lubię podróżować, więc planuję poznawać nie tyko Polskę, ale także zwiedzić Niemcy i Czechy.
Po polsku nie znam jeszcze ani słowa. To niesamowicie trudny język, zwłaszcza wymowa! Mówię w trzech językach – hiszpańskim, baskijskim i angielskim, ale wasz to zupełnie inna bajka. Będę próbował. Może się uda?

Clarisse Loverne z Francji:

Zdjęcie studentki- Studiuję architekturę w Nantes School of Architecture (ENSA) i przyjechałam tutaj na jeden semestr, razem z przyjaciółmi. Moje młodsze rodzeństwo – siostra i brat – odwiedzili Polskę na szkolnej wycieczce i ich opowieści sprzed lat sprawiły, że wybrałam wasz kraj na wymianę studencką. Chcę zobaczyć tutaj jak najwięcej. Uważam, że architekci powinni korzystać z każdej szansy, by oglądać architekturę w innych krajach i kulturach, by móc patrzeć na nią z różnych perspektyw, rozmawiać o niej, poznawać techniki konstrukcji. To także mój plan na ten semestr. Chcę zwiedzić jak najwięcej w Polsce, ale także pojechać do sąsiednich krajów, korzystając z tego, że Polska jest w centrum Europy.


Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję