TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 26.05.2022 Kategoria: aktualności ogólne, rekrutacja, Wydział Inżynierii Środowiska
Jak walczyć ze skutkami zmian klimatycznych i rozwijać zrównoważoną gospodarkę w ujęciu technologicznym, prawnym i finansowym – tego będą się uczyć studenci nowego kierunku na Wydziale Inżynierii Środowiska. Pracy dla absolwentów nie zabraknie, bo zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu ochrony klimatu stale rośnie.
W rozpoczętej w połowie maja rekrutacji kandydaci na I stopień studiów stacjonarnych znajdą nowy kierunek – „gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu”. Przygotowanych zostało dla nich 60 miejsc.
Gospodarka o obiegu zamkniętym to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego obejmująca świadome zarządzanie cyklem życia produktów, odzysku i ponownego wykorzystania surowców, a przez to zmniejszenia uzależnienia od wyczerpujących się surowców oraz tradycyjnych źródeł energii.
– Uruchomienie nowego kierunku to odpowiedź na zapotrzebowanie na rynku pracy w Polsce i UE. Ochrona klimatu i gospodarka o zamkniętym obiegu surowców to priorytetowe cele strategii Unii Europejskiej – mówi dr inż. Piotr Jadwiszczak, prodziekan ds. finansowych i ogólnych na W7. – Obok energii odnawialnej to właśnie w tych obszarach najszybciej rośnie zapotrzebowanie na inżynierów specjalistów. Wskazuje na to raport NIK, analogiczne sygnały daje nam otoczenie gospodarcze, przemysł i organy administracji państwowej – dodaje.
Studia te skierowane są do wszystkich absolwentów szkół średnich, dla których ważne są ochrona klimatu oraz zrównoważony rozwój innowacyjnej gospodarki surowcami, a także dla tych, którzy chcą związać swoją przyszłość z eko-innowacjami i technologiami ochrony środowiska w miastach i przemyśle, likwidacji emisji zanieczyszczeń i miejskiego smogu, biomonitoringu i nowoczesnych biotechnologii.
– Absolwenci będą bardzo dobrze przygotowani do wykonywania ocen oddziaływania inwestycji na środowisko, do wykorzystywania i bioinżynierii w monitorowaniu i ocenie stanu środowiska, do wdrażania recyklingu i odzysku surowców, do projektowania zrównoważonego wykorzystania zasobów środowiska naturalnego w miastach i zakładach przemysłowych – podkreśla dr inż. Piotr Jadwiszczak.
Studia przygotują ich także do świadczenia usług i wspierania klientów w pozyskiwaniu środków z programów środowiskowych i funduszy ochrony środowiska oraz obsługi przedsiębiorstw w zakresie ochrony klimatu i wdrażania modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.
– Kierunek łączy różne aspekty związane ze środowiskiem – zrównoważoną gospodarkę surowcami, recykling, efektywne wykorzystywanie zasobów wodnych czy energetycznych, technologie oczyszczania powietrza, zarządzanie jakością środowiska, zarządzanie energią odnawialną, analizy danych środowiskowych, oceny stanu środowiska i prognozowanie zmian oraz planowanie działań służących poprawie tego stanu, w tym adaptacja i łagodzenie zmian klimatu – dodaje dr inż. Weronika Urbańska z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska.
W trakcie nauki na Wydziale Inżynierii Środowiska studenci mogą liczyć na wykłady prowadzone przez specjalistów z firm i organizacji branżowych. Odbywają się różnego rodzaju spotkania, warsztaty, organizowane są również wycieczki do obiektów związanych z obszarem kształcenia m.in.. Podobnie będzie na nowym kierunku.
– Nasi naukowcy realizują wiele prac rozwojowych, eksperckich czy opiniodawczych. Daje nam to duże doświadczenie i wiedzę praktyczną, które chętnie przekazujemy. Organizujemy spotkania z przedstawicielami przedsiębiorstw, administracji państwowej i przemysłu oraz w organizacji wyjazdów szkoleniowych czy praktyk dla naszych studentów – zaznacza dr inż. Piotr Jadwiszczak.
Po szóstym semestrze studentów czekają także obowiązkowe praktyki. Również i w tym wypadku mogą oni liczyć na pomoc w znalezieniu miejsca, gdzie zdobędą doświadczenie zawodowe.
– Praktyka może być realizowana w różnych jednostkach publicznych, firmach czy laboratoriach związanych z ochroną klimatu oraz wdrażaniem rozwiązań zarządzania odzyskiem surowców. Dajemy również możliwość zaliczenia praktyk w ramach grantów naukowych lub projektów studenckich realizowanych przy współpracy z naszymi naukowcami – wyjaśnia dr inż. Urszula Miller, prodziekan ds. studenckich i organizacyjnych.
– Absolwenci mogą pracować m.in. jako menadżerowie i specjaliści ds. ochrony klimatu i środowiska w przedsiębiorstwach i firmach produkcyjnych wszystkich branż, a także w instytucjach finansujących przedsięwzięcia w obszarze ochrony środowiska. Inna ścieżka kariery to zatrudnienie w i ośrodkach badawczych i rozwojowych. Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu to nowy i rosnący obszar pracy w rozwijającej się gałęzi gospodarki. Poszukiwanym specjalistom oferuje się atrakcyjne miejsce pracy o dużym znaczeniu dla przyszłości świata w obszarze środowiska, surowców i energii. Absolwenci mogą także kontynuować kształcenie na II stopniu stdiów – dodaje dr inż. Weronika Urbańska.
Gospodarka o obiegu zamkniętym o ochrona klimatu to jeden z siedmiu nowych kierunków oferowanych przez naszą uczelnię w tegorocznej rekrutacji. Na studiach pierwszego stopnia uruchamiamy geoenergetykę i inżynierię surowców mineralnych. Z kolei na studiach magisterskich nowością są kierunki: gospodarka przestrzenna, Enviromental Quality Managment, Urban Mining oraz bezpieczeństwo i higiena pracy.
Letni nabór na Politechnice Wrocławskiej potrwa do 7 lipca. Więcej informacji na stronie rekrutacji.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »