TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 18.05.2022 Kategoria: aktualności ogólne, rekrutacja, studia, Wydział Chemiczny, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
Jak odzyskiwać cenne surowce z odpadów generowanych przez działalność człowieka? Tym właśnie zajmuje się górnictwo miejskie (ang. urban mining). Od nowego roku akademickiego jako jedyna uczelnia w Polsce będziemy kształcić studentów na takim kierunku.
Urban Mining to odzyskiwanie cennych składników ze zużytych produktów np. pojazdów czy sprzętu elektronicznego, ale także z instalacji i budynków. To obecnie jeden z najszybciej rozwijających się trendów na świecie.
Potrzebni są więc specjaliści, którzy będą wiedzieć, jakie pierwiastki i surowce można „wydobyć” z odpadów, a także jak zaprojektować ekologiczną i opłacalną linię technologiczną do ich odzyskiwania.
Na Politechnice Wrocławskiej powstaje nowy kierunek na II stopniu studiów – Urban Mining. Będzie on realizowany na dwóch wydziałach: Chemicznym oraz Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.
– Chcemy uczyć studentów, którzy już mają wiedzę inżynierską, poszukiwania cennych złóż wszędzie tam, gdzie człowiek pozostawił ślad swojej działalności. W górnictwie miejskim kopalnią różnych wartościowych składników jest to, co powszechnie uznawane jest za odpad. Trzeba wiedzieć, gdzie je znaleźć, jak je wydobyć i jak dalej wykorzystać – wyjaśnia dr hab. inż. Agnieszka Saeid, prof. uczelni, koordynatorka programu kierunku na Wydziale Chemicznym.
– Produkujemy i wytwarzamy coraz więcej rzeczy i szybko się ich pozbywamy, a przecież surowców w środowisku naturalnym nam nie przybywa, a ubywa i to w bardzo szybkim tempie – dodaje dr hab. inż. Justyna Górniak-Zimroz, prof. uczelni z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. – Niektóre składniki jak żelazo, ołów, miedź, złoto, fosfor czy lit są już na wyczerpaniu lub ich złoża są trudnodostępne przy obecnych technologiach – tłumaczy.
Co kilka lat Unia Europejska uaktualnia listę, na której znajdują się tzw. surowce krytyczne. – To surowce bardzo ważne dla naszej gospodarki, ale niestety coraz trudniejsze do pozyskania w sposób tradycyjny. Przez co ich stabilna dostawa jest zagrożona – mówi prof. Justyna Górniak-Zimroz.
Urban Mining jest kierunkiem, który będzie przygotował specjalistów do pracy na rynku międzynarodowym. Wszystkie zajęcia będą prowadzone w języku angielskim. Przewidziano 30 miejsc dla kandydatów polskich i zagranicznych.
W programie zajęć są takie grupy przedmiotów jak techniki i technologie zagospodarowywania odpadów, inżynieria procesowa, ocena potencjału surowcowego, ale także ochrona środowiska, gospodarka obiegu zamkniętego, aspekty formalnoprawne i ekonomiczne czy kurs menedżerski.
Siatka zajęć na kierunku Urban Mining
Studenci będą też odwiedzać zakłady i firmy zajmujące się recyklingiem w zakresie odzyskiwania metali i frakcji niemetalicznych z odpadów komunalnych, jak e-odpady, diody LED czy tworzywa sztuczne.
– Zależy nam na tym, żeby wyposażyć naszych studentów zarówno w wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną – podkreśla prof. Justyna Górniak-Zimroz.
Nauka trwa cztery semestry, z czego ostatni w głównej mierze przeznaczony jest na pracę magisterską. – Będzie ona polegała na opracowaniu metody odzyskiwania konkretnego surowca, zaczynając od identyfikacji potencjału surowcowego, poprzez wybór procesu przetwórczego i projekt procesowy aż po studium wykonalności – mówi prof. Agnieszka Saeid.
Dodaje, że cały proces będzie musiał spełniać wytyczne gospodarki o obiegu zamkniętym, zeroodpadowej i niskoemisyjnej.
Absolwent kierunku Urban Maining znajdzie zatrudnienie w przedsiębiorstwach, biurach projektowych, firmach konsultingowych, zakładach zagospodarowania odpadów komunalnych, instytucjach badawczych, czy administracji państwowej i samorządowej odpowiedzialnej za gospodarkę odpadami.
Będzie też mógł założyć własną działalność świadczącą usługi w tym zakresie.
Letni nabór na Politechnice Wrocławskiej rozpoczął się 16 maja i potrwa do 7 lipca. Więcej informacji na stronie rekrutacja.pwr.edu.pl.
ISZ
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »