TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zachowaj środowisko, rozwijaj nowe technologie

Praca w laboratorium - zdjęcie

Negatywne skutki rozwoju przemysłu dla środowiska stają się coraz większym problemem na całym świecie. Jak możemy się przed nimi chronić, dbając jednocześnie o przyrodę – tego m.in. będą się uczyć studenci nowego kierunku na Wydziale Inżynierii Środowiska.

W rozpoczynającej się 16 maja rekrutacji kandydaci na II stopień studiów stacjonarnych znajdą w naszej ofercie nowy kierunek w języku angielskim – „Enviromental Quality Managment”. Przygotowanych dla nich zostało 20 miejsc.

Praca w laboratorium - zdjęciePostęp technologiczny towarzyszy rozwojowi każdego społeczeństwa. To dzięki niemu uzyskujemy m.in. możliwość szybkiego dostępu do informacji, życie staje się łatwiejsze, ale też bardziej bezpieczne. Z drugiej strony uzyskujemy wiedzę i narzędzia, których wykorzystanie pozwala na podejmowanie odpowiedzialnych decyzji i takie planowanie rozwoju, aby w maksymalnym stopniu zachować równowagę pomiędzy potrzebami społecznymi i możliwie minimalnym, negatywnym oddziaływaniem na środowisko naturalne. Dlatego potrzebujemy specjalistów w tym zakresie i to właśnie ich będziemy kształcić na nowym kierunku uruchomionym na Wydziale Inżynierii Środowiska.

– Trzysemestralne studia pozwolą na zdobycie przez naszych absolwentów umiejętności i kompetencji, dzięki którym będą w stanie – ogólnie mówiąc – chronić środowisko przed degradacją. Będą potrafili m.in. proponować i kierować procesami uzdatniania wód, oczyszczania ścieków czy ochrony atmosfery – mówi dr Karol Leluk, prodziekan ds. badań naukowych i współpracy zagranicznej. – Będą także w stanie ocenić wpływ tych działań na środowisko i zaproponować jak najmniej inwazyjne technologie – dodaje.

Dla kogo są te studia?

Praca w laboratorium - zdjęcieInterdyscyplinarność kierunku Environmental Quality Management sprawia, że są to studia skierowane do wszystkich absolwentów studiów I stopnia o charakterze technicznym. W trakcie nauki poznają oni bowiem zagadnienia m.in. z zakresu chemii, biologii, fizyki, architektury, matematyki, budownictwa czy mechaniki.

– Dzięki takiej konstrukcji programu nauczania student ma szansę na rozwój wcześniej zdobytych umiejętności. Z kolei absolwent stanie się poszukiwanym specjalistą z odpowiednim przygotowaniem do pracy w branży – zaznacza dr inż. Martyna Grzegorzek z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska.

Zajęcia dotyczące m.in. planowania przestrzennego, etyki nowych technologii czy zarządzania strategicznego będą prowadzone we współpracy z innymi wydziałami PWr. Uzupełnieniem są spotkania z udziałem specjalistów branżowych.

– Okresowo gościmy na naszym wydziale specjalistów działających w sektorach związanych z branżą inżynierii środowiska. Prowadzą wtedy otwarte wykłady bądź warsztaty dla studentów naszego kierunku – tłumaczy dr inż. Martyna Grzegorzek. – Dodatkowo organizujemy także wycieczki dydaktyczne po takich obiektach jak oczyszczalnie ścieków, zakłady uzdatniania wody czy innych przedsiębiorstwach specjalizujących się w branży wodno-kanalizacyjnej, gospodarce odpadami, ale też zagadnieniami związanymi z klimatyzacją, ogrzewnictwem czy energią – dodaje.

w-7_eqm_siatka_1.jpg

Co po studiach?

Znajomość zasad pracy w laboratorium chemicznym otwiera przed absolwentami możliwości zatrudnienia w jednostkach branżowych takich jak np. inspektoraty ochrony środowiska, stacje sanitarno-epidemiologiczne czy prywatne laboratoria świadczące usługi zajmujące się monitoringiem środowiskowym.

– Co ważne, wszystkie te umiejętności są także przydatne poza dziedziną inżynierii środowiska, np. w laboratoriach kontroli jakości i działach B+R przedsiębiorstw, które nierzadko wymagają minimum doświadczenia w operowaniu podstawowymi sprzętami laboratoryjnymi – zaznacza dr Karol Leluk.

Osoby z dyplomem EQM z powodzeniem mogą więc znaleźć zatrudnienie w zakładach zajmujących się gospodarką wodno-ściekową, przetwórstwem odpadów, czy inżynierią atmosfery. Także praktycznie każdy zakład przemysłowy potrzebuje specjalistów, którzy będą monitorować jego wpływ na otaczające go środowisko.

– Można także związać swoją karierę z działalnością w laboratoriach badawczych. Najlepszym absolwentom nasz wydział oferuje możliwość rozwoju kariery naukowej na studiach doktoranckich – wyjaśnia dr inż. Martyna Grzegorzek.

Duże zainteresowanie studiami po angielsku

Uruchomienie kierunku w języku angielskim jest odpowiedzią nie tylko na zapotrzebowanie na rynku pracy, lecz także na postępujące umiędzynarodowienie PWr. Przekłada się to na rozwijanie sieci kontaktów naszych naukowców z zagranicznymi partnerami oraz wzrost mobilności studentów.

– Otrzymujemy coraz więcej zapytań z zagranicy od młodych ludzi, który chcą zdobywać wiedzę na naszym wydziale. Mowa tu nie tylko o kandydatach pochodzących z Indii, Chin, Włoch, Francji czy krajów afrykańskich, którzy dominują na listach rekrutacyjnych. W ciągu ostatniego roku pojawiły się także aplikacje studentów z Ameryki Łacińskiej i Południowej. Nie mogliśmy obok tego przejść obojętnie – podkreśla dr Karol Leluk.

Link zapisów do newslettera

Enviromental Quality Managment to jeden z siedmiu nowych kierunków oferowanych przez naszą uczelnię w tegorocznej rekrutacji. Na studiach pierwszego stopnia uruchamiamy geoenergetykę, inżynierię surowców mineralnych oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym. Z kolei na studiach magisterskich nowością są kierunki: gospodarka przestrzenna, Urban Mining oraz bezpieczeństwo i higiena pracy.

Letni nabór na Politechnice Wrocławskiej rozpocznie się 16 maja i potrwa do 7 lipca. Więcej informacji na stronie rekrutacji.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję