TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

W niedzielę finał FameLab. Wśród finalistów naukowiec z PWr!

famelab2020_plaskie.jpg

Półfinał konkursu FameLab w marcu 2020 r. (fot. FameLab)

Zaledwie trzy minuty będą mieli uczestnicy niedzielnego finału konkursu FameLab, by opowiedzieć o swoich badaniach. Muszą to zrobić na tyle przystępnie i ciekawie, by zachwycić jurorów i internautów, którzy będą mogli zagłosować na faworytów. Wśród finalistów jest dr Jerzy Łątka z Wydziału Architektury PWr.

Jerzy ŁątkaNa finał FameLabu czekamy już od prawie roku. Dziesięcioro naukowców z całej Polski, wyłonionych w półfinałach konkursu miało spotkać się na scenie w maju 2020 r., ale te plany pokrzyżowała pandemia. W najbliższą niedzielę będą mieli wreszcie okazję zaprezentować się publiczności i jurorom. Na żywo i przed kamerami – bo ich wystąpienia będą oglądać (i oceniać) nie tylko jurorzy, ale także internauci.

Prosto o skomplikowanych zagadnieniach

Finaliści zadanie mają niełatwe. W ciągu zaledwie trzech minut mają opowiedzieć o zagadnieniu naukowym, którym się zajmują. Niezależnie od tego jak byłoby złożone i trudne, muszą przedstawić je w prosty i zajmujący sposób. Tak by wciągnąć w swoją opowieść, zaintrygować i przekonać do oddania na nich głosu.

Uczestnicy tegorocznego finału będą opowiadać m.in. o kosmicznej ładowarce, najbardziej śmiercionośnym stworzeniu na Ziemi czy poznawaniu największych tajemnic natury. Wśród naukowców, którzy zaprezentują się w niedzielę w Centrum Nauki Kopernik, jest dr inż. arch. Jerzy Łątka* z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Nasz reprezentant opowie o architekturze z papieru – a zwłaszcza jej pomocowym aspekcie, czyli tworzeniu domów z budulca papierowego dla ofiar katastrof naturalnych i konfliktów zbrojnych.

Finał rozpocznie się o godz. 15 w niedzielę, 25 kwietnia. Będzie transmitowany na żywo na profilu Youtube Centrum Nauki Kopernik, które jest współorganizatorem polskiej edycji konkursu.

Zobacz występ naszego naukowca w półfinale FameLab:

Atrakcyjne nagrody dla najlepszych

Oprócz naukowca z PWr w finale wezmą udział: Alexandra Dobosz z Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Renata Ferduła z Politechniki Poznańskiej, Adam Gryc z Politechniki Śląskiej, Natalia Leciejewska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr inż. Mariusz Madej z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zuzanna Podgórska z Politechniki Warszawskiej, Paweł Sobczuk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Maciej Trzebiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie oraz dr inż. Anna Żywicka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Ich wystąpienia ocenią: Irena Cieślińska – dyrektor programowa Centrum Nauki Kopernik, prof. Magdalen Fikus – biolożka molekularna i popularyzatorka nauki, prof. Zbigniew Nawrat – naukowiec, wynalazca, pionier robotyki medycznej i metod planowania operacji oraz dr Tomasz Piekot – językoznawca i komunikolog.

Jury będzie zwracać szczególną uwagę na zawartość merytoryczną prezentowanych zagadnień, jasność przekazu oraz charyzmę i atrakcyjność wystąpienia.

Laureaci pierwszych trzech miejsc dostaną nagrody finansowe (ich pula to 18 tys. zł). Przewidziano także nagrodę publiczności i wyróżnienia specjalne m.in. Ministra Nauki i Edukacji (pokrycie kosztów wyjazdu na dowolną konferencję organizowaną w Europie) i Fundacji Kościuszkowskiej (promesa trzymiesięcznego stypendium naukowego w USA). Szczegóły tutaj.

newsletter-promo.png

O FameLabie

FameLab Poland to krajowa edycja międzynarodowego konkursu dla naukowców – na licencji Cheltenham Science Festival. Organizują go wspólnie Centrum Nauki Kopernik i British Council. Jak podkreślają, pomysł jest prosty: udostępnić naukowcom scenę i mikrofon, zapewnić wsparcie szkoleniowe i pomóc rozwinąć skrzydła. Uczestnicy konkursu sami zdecydują, czy będzie to dla nich oznaczać zdobycie nowego narzędzia w popularyzacji nauki, czy też doskonalenie umiejętności ważnych w karierze naukowej.

Zwycięzca lub zwyciężczyni polskiej edycji konkursu weźmie udział w międzynarodowym półfinale FameLab International w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.


Jerzy ŁątkaDr inż. arch. Jerzy Łątka – pracuje w Katedrze Architektury i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury PWr. W 2017 r. obronił doktorat na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Delft. W 2013 r. wraz z Shigeru Ban Architects i Voluntary Architects Network brał udział w projekcie i realizacji pomocowego przedszkola Paper Nursery School w mieście Yaan w Chinach. W 2016 r. zdobył pierwsze miejsce w konkursie Futu Wro Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Zrealizowany w ramach ESK projekt Domek z Kart / House of Cards jest pierwszą w Polsce jednostką mieszkalną wykonaną z komponentów papierowych. W 2017 r. dr Łątka został wybrany jednym z 30 kreatywnych Wrocławia, a w 2019 roku zwyciężył w plebiscycie miesięcznika Architektura-Murator: „Osobowości 25-lecia” w kategorii „Projektowanie zrównoważone i uniwersalne”. Jest założycielem platformy projektowo-badawczej architektury papierowej www.archi-tektura.pl.

Przeczytaj także:

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję