TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 11.04.2019 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje
Dwanaście specjalistycznych laboratoriów wyposażonych w nowoczesny sprzęt znajduje się w nowym centrum badawczym GEO-3EM, które w czwartek otwarto na Politechnice Wrocławskiej. Wartość inwestycji to 102,6 mln zł
Nowy budynek powstał przy ul. Na Grobli, w sąsiedztwie stacji kolei linowej „Polinka” i otwartego w grudniu 2012 r. kompleksu edukacyjno-badawczego Geocentrum. Prace rozpoczęły się w grudniu 2017 roku i trwały do listopada 2018 roku.
– Pod wieloma względami była to jedna z najtrudniejszych inwestycji, jakie dotychczas zostały zrealizowane na Politechnice Wrocławskiej. Jej wartość to ponad 100 mln zł, z czego aż 72 mln przeznaczonych zostało na specjalistyczną aparaturę. Ze względu na krótkie terminy budowa centrum była wyczynem prawie niemożliwym, ale udało się dzięki współpracy wielu zespołów. To wspólny sukces miasta, regionu i naszej uczelni, a więc także wrocławskiego środowiska akademickiego – powiedział prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.
W budynku znajdują się następujące laboratoria:
Trzykondygnacyjny gmach składa się z ponad 100 różnych pomieszczeń. Oprócz laboratoriów są to m.in. sala konferencyjna oraz zaplecze magazynowo-administracyjne. Z tej infrastruktury korzystać będą naukowcy z pięciu wydziałów Politechniki Wrocławskiej: Budownictwa Lądowego i Wodnego, Chemicznego, Elektroniki, Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oraz Mechanicznego. Obiekt jest także w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W trakcie uroczystości odczytano list od premiera Mateusza Morawieckiego. Prezes Rady Ministrów podkreśl w nim, że wraz z nowym budynkiem uczelnia otrzymała możliwość prowadzenia prac badawczo-rozwojowych na skalę europejską, strategicznych z punktu widzenia rozwoju Dolnego Śląska. „Na te prace istnieje ogromne zapotrzebowanie w przemyśle, a inwestycja wpłynie na zwiększenie konkurencyjności w całym regionie” – czytamy w liście.
Strategiczne obszary rozwoju regionu to m.in. mobilność przestrzenna, surowce naturalne i wtórne, produkcja maszyn i urządzeń oraz obróbka materiałów.
– Jeśli chcemy utrzymać dotychczasowe, wysokie tempo rozwoju naszego regionu, to tego typu centra badawcze są konieczne. Liczę, że wszystkie państwa nadzieje związane z uruchomieniem nowych laboratoriów zostaną spełnione – dodał Cezary Przybylski, marszałek woj. dolnośląskiego.
Budowę oraz wyposażenie obiektu zrealizowano w ramach projektu „Kompleks GEO-3EM - ENERGIA EKOLOGIA EDUKACJA” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »