TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Święto dziś, ale uroczystości – wiosną

Data: 15.11.2021 Kategoria: aktualności ogólne

Dokładnie 76 lat temu profesor przedwojennej Politechniki Lwowskiej Kazimierz Idaszewski wygłosił pierwszy po wojnie wykład po polsku we Wrocławiu – dla studentów III i IV roku Oddziału Elektrycznego. Od lat dzień 15 listopada obchodzimy jako Święto Politechniki. W tym roku również świętujemy, ale z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem władze uczelni zdecydowały o przełożeniu uroczystych obchodów na marzec.

Prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr„Pandemia, która uniemożliwiła nam celebrowanie Święta Politechniki, pokazuje jednocześnie, jak ważne są badania naukowe, jak odpowiedzialny i ważny dla społeczeństwa zawód wykonujemy. Jestem dumny z Państwa osiągnięć i z sukcesów naszej Politechniki. Ogromnie Państwu dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego.”

prof. Arkadiusz Wójs, rektor

Tradycyjnie w Dniu Politechniki prezentujemy laureatów nagród i stypendiów naukowych. W tym roku dołącza do nich jeszcze jedna osoba.

– Z wielką radością ogłaszam, że pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema, jest prof. Randall J. Platt z Politechniki Federalnej w Zurychu – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor naszej uczelni. – Swoje aplikacje złożyło aż 38 młodych, a już uznanych naukowców. Międzynarodowa Kapituła Lem Prize miała więc przyjemną, ale też i trudną pracę. Warto jednak dodać, że kandydaturę prof. Randalla J. Platta wskazała jednomyślnie.

Prof. Randall J. Platt pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema

Dokąd zmierza dzisiejsza nauka, jak zbudować dobry zespół badawczy i jak bardzo inspirujący mogą być polscy naukowcy – o tym opowiedział prof. Randall J. Platt w pierwszym wywiadzie po otrzymaniu Lem Prize

Nowe nazwiska na tablicy w Alei Profesorów

Z okazji Święta Politechniki Wrocławskiej na tablicy w Alei Profesorów odsłonięto także 24 nowe nazwiska. Tylu bowiem uczonych odebrało w ostatnim czasie nominacje profesorskie z rąk prezydenta RP.

– Cieszę się, że na Politechnice Wrocławskiej mamy nowych profesorów. To jest radosne święto dla naszej uczelni. Gratuluję wszystkim! – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

Profesorowie tytularni na PWr

Na tablicy pojawiły się nazwiska osób, które zostały profesorami od marca 2020 roku.

Są to:

Podczas Święta Politechniki Wrocławskiej tradycyjnie wręczono nagrody i wyróżnienia naukowcom naszej uczelni

Od 2011 r. obecny i byli rektorzy Politechniki Wrocławskiej wręczają Lwy Politechniki Wrocławskiej. To wyraz szczególnego wyróżnienia dla pracowników uczelni, którzy swoją pracą, zaangażowaniem i pomysłami rozsławiają uczelnię i podnoszą jej prestiż. W tym roku statuetkę przyznano trzem osobom

Społeczność akademicka w hołdzie profesorom

Rektor PWr w czasie uroczystości pod pomnikiem - zdjęciePoniedziałkowe uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich znajdującym się na Skwerze prof. Idaszewskiego. 

W obchodach wzięli udział m.in. Wojciech Murdzek, wiceminister edukacji i nauki, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, przedstawiciele Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, rektorzy wrocławskich uczelni oraz korpus dziekański Politechniki Wrocławskiej. Hołd pomordowanym oddały także delegacje wrocławskich organizacji i stowarzyszeń naukowych.

– Spotykamy się w tym miejscu dwa razy w roku. 4 lipca, w rocznicę apogeum tragicznych wydarzeń we Lwowie,  przypominamy o tym, że w 1941 r. wymordowano akademicki Lwów. Drugi raz składamy kwiaty 15 listopada, gdy akademia odrodziła się we Wrocławiu. To właśnie tego dnia pierwszy po wojnie wykład akademicki wygłosił prof. Kazimierz Idaszewski – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Prof. Idaszewski był najstarszym z ocalałych lwowskich profesorów, który przyjechał tutaj, żeby na gruzach Breslau odbudowywać polską uczelnię. Było to z pewnością podniosłe i radosne wydarzenie – dodał.

Uroczystości pod pomnikiem - zdjęcieProf. Arkadiusz Wójs zaznaczył, że zgodnie z tradycją 15 listopada nie tylko obchodzimy we Wrocławiu Święto Nauki, lecz swoje święta mają także wrocławskie uczelnie. Rektor zwrócił uwagę, że obecnie w stolicy Dolnego Śląska cieszymy się z możliwości prowadzenia badań naukowych, kształcenia studentów wolności myśli i poszukiwania prawdy.

– Dziękując za akademicki Wrocław lwowskim i nie tylko lwowskim profesorom pamiętamy, że jego korzenie są tragiczne, a te dwie daty – 4 lipca 1941 i 15 listopada 1945 – na zawsze ze sobą splecione, jako okrutna śmierć i nowe życie – podkreślił prof. Arkadiusz Wójs.

Prof. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu i przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola dodał, że lwowianie, którzy przyjechali do Wrocławia, przywieźli ze sobą misję odbudowy środowiska akademickiego, prowadzenia badań, kształcenia młodzieży, ale też pamięć przerażającej zbrodni. 

– Stojąc przy pomniku, pochylam się nad inskrypcją: „Nasz los przestrogą” i zastanawiam się, co te słowa mówią nam. Wydaje mi się, że są takim memento, które każe nam pamiętać o tym, że mamy obowiązek uczynić wszystko, by nie dopuścić do powrotu czasów pogardy, braku szacunku dla drugiego człowieka – mówił prof. Krystian Kiełb. – Pamiętajmy też, że każdemu należy się szacunek, tolerancja, każdy może żyć wobec swojego kanonu wartości, ma prawo do rozwoju i kształcenia.

newsletter-promo.png

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję