TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechnika Wrocławska ma nowych profesorów

Politechnika Wrocławska ma nowych profesorów tytularnych. Nominacje otrzymało właśnie siedmioro naszych naukowców z czterech wydziałów: Elektroniki, Matematyki, Mechaniczno-Energetycznego oraz Mechanicznego.

Prof. Maria Jędrusik (Wydział Mechaniczno-Energetyczny)

Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

maria_jedrusik_pwr.jpgProf. Maria Jędrusik studia magisterskie ukończyła na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej w 1974 r. Stopień doktora nauk technicznych uzyskała w 1982 r. Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie Budowa i Eksploatacja Maszyn nadała jej Rada Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej w 2009 r. Staże naukowe odbyła m.in. w University of Nottingham (Wielka Brytania) oraz Technology University of Lappeenranta (Finlandia).

Zainteresowania oraz poważne osiągnięcia naukowe prof. Marii Jędrusik dotyczą szeroko pojętych zagadnień związanych z oczyszczaniem gazów odlotowych z procesów spalania paliw, ze szczególnym uwzględnieniem odpylania spalin w elektrofiltrach.

W swoim dorobku naukowym posiada 258 prac naukowych w tym 123 prace opublikowane w  renomowanych czasopismach oraz 5 patentów.

Współpracuje z licznymi firmami krajowymi i zagranicznymi w zakresie rozwoju technologii oczyszczania gazów odlotowych. Jest członkiem International Society for Electrostatic Precipitation oraz sekretarzem naukowym Polskiego Komitetu Elektrostatyki SEP.

Prof. Halina Pawlak-Kruczek (Wydział Mechaniczno-Energetyczny)halina_pawlak_kruczek.jpg

Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

Prof. Halina Pawlak-Kruczek pracuje na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej, obecnie w Katedrze Mechaniki, Maszyn, Urządzeń i Procesów Energetycznych.

Ukończyła studnia magisterskie na wydziale Mechaniczno-Energetycznym. Stopień doktora nauk technicznych uzyskała w 1977 roku, a tytuł doktora habilitowanego w 2004 za dorobek udokumentowany w monografii pt. „ Wybrane zagadnienia spalania młodych paliw kopalnych o niskim stopniu metamorfizmu”.

Jej działalność naukowa dotyczy szeroko rozumianych „zeroemisyjnych” procesów produkcji energii oraz konwersji paliw kopalnych, biomasowych i odpadowych do użytecznych wysokogatunkowych stałych i gazowych produktów poprzez gazyfikację, piroliza, toryfikacja i suszenie stałych paliw i biomasy.

Prof. Halina Pawlak-Kruczek jest autorką 245 publikacji w tym 18 rozwiązań patentowych. Współpracuje od wielu lat z zagranicznymi ośrodkami naukowymi - Uniwersytet w Stuttgarcie (IFK), Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Royal  Institute of Technology-Energy and Furnace Technology (KTH-EFT), Universytet  Federico II di Napoli, CERTH Hellas oraz z ośrodkami badawczymi firm europejskich jak np. Mitsubishi, ALSTOM, EnBW Kraftwerke AG (Niemcy), ENEL INGENERIA E INNOVAZIONE S.p.A., ENEL (Włochy), Andritz Gratz (Austria). Odbyła staż na Uniwersytecie w Stuttgarcie i Karlsruhe w ramach stypendium DAAD.

Była inicjatorem powołania klastra Mega Nano Energia oraz prac na wnioskiem w ramach konkursu na udział w EIT InnoEnergy  klastrze.

Wypromowała sześciu doktorantów w tym jedna praca uzyskała Nagrodę Przewodniczącego Rady Ministrów. W uznaniu zasług dla polskiej energetyki uzyskała od przemysłu energetycznego Honorowy tytuł „Miles Energeticae” . Jest członkiem polskich i zagranicznych stowarzyszeń naukowych w tym Polskiego Instytutu Spalania i CO2Net. Była organizatorem konferencji Miedynarodowych w tym w 2019 ISCP2019 Miedzynarodowego Sympozjum Procesów Spalania.

W 2013 r. otrzymała Lwa Politechniki za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju technologicznego uczelni.

Prof. Celina Pezowicz (Wydział Mechaniczny)

Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

celina_pezowicz_pwr.jpgPracuje w Katedrze Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym. Doktorat obroniła w 1999 r. a habilitację uzyskała w 2009 r. W swojej pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami z zakresu inżynierii biomedycznej, w tym głównie biomechaniką kręgosłupa oraz nowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i materiałowymi implantów stosowanych w stabilizacji uszkodzeń układu kostnego.

W latach 2004-2006 odbyła staż naukowy na University of Auckland w Nowej Zelandii, w trakcie którego dwukrotnie uzyskała nagrodę Australijskiego Towarzystwa Kręgosłupowego (The Spine Society of Australia) za najlepszą pracę naukową w obszarze badań nad zagadnieniami biomechaniki kręgosłupa.

Jest autorką wielu publikacji naukowych, wypromowała siedmiu doktorów, w tym trzech w ramach projektu Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie „Młoda Kadra 2015 plus”, a obecnie pod jej opieką znajdują się trzy kolejne osoby. W mijającej kadencji była prodziekanem ds. ogólnych, a obecnie pełni funkcję dziekana Wydziału Mechanicznego.

Prof. Wojciech Bożejko (Wydział Elektroniki)

Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.wojciech_bozejko_pwr.jpg

Prof. Wojciech Bożejko pracuje w Katedrze Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania na Wydziale Elektroniki. Ukończył dwa kierunki studiów – informatykę na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego (w roku 1999) oraz Wydział Instrumentalny w specjalności fortepian na Akademii Muzycznej we Wrocławiu (w roku 1998).

Studia doktoranckie ukończył na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, gdzie realizował pracę doktorską pod kierunkiem prof. Czesława Smutnickiego. Pracę – z wyróżnieniem – obronił w 2003 r. Od tego czasu pracuje na Wydziale Elektroniki PWr, gdzie habilitował się w roku 2011 w dyscyplinie automatyka i robotyka.

Prof. Wojciech Bożejko jest autorem lub współautorem ponad dwustu prac naukowych o zasięgu międzynarodowym, w tym pięciu monografii. Wypromował trzech doktorów, a pod jego opieką znajduje się obecnie trzech kolejnych doktorantów. Był także kierownikiem trzech projektów naukowych NCN. Współpracuje z naukowcami z Politechniki Czeskiej w Pradze oraz University of Technology Sydney.

Od 2019 r. prof. Bożejko pełni funkcję kierownika Katedry Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania. Jego zainteresowania naukowe mają charakter interdyscyplinarny i obejmują zarówno zagadnienia informatyki jak i automatyki: badania operacyjne, szeregowanie zadań, metody rozwiązywania problemów NP-trudnych i obliczenia równoległe.

Prof. Olgierd Unold (Wydział Elektroniki)

Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

olgierd_unold_pwr-2.jpgProf. Olgierd Unold pracuje w Katedrze Informatyki Technicznej na Wydziale Elektroniki. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie informatyka uzyskał z wyróżnieniem w 1994 r. za rozprawę doktorską poświęconą przetwarzaniu języka naturalnego oraz gramatyk. Pierwsza w języku polskim monografia poświęcona wnioskowaniu gramatycznemu była podstawą otrzymania w 2011 r. habilitacji na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.

Jego działalność naukowa jest różnorodna i obejmuje szeroki wachlarz zagadnień sztucznej inteligencji, zarówno metody symboliczne, jak i modele inteligencji obliczeniowej. W dorobku posiada prace dotyczące m.in. nowych metod indukcji gramatyk, uczących się systemów klasyfikujących, heurystycznych algorytmów optymalizacyjnych, eksploracji danych biologicznych czy konstrukcji komputerów biomolekularnych.

Prof. Olgierd Unold jest współautorem pond 130 artykułów o zasięgu międzynarodowym, jednego patentu, kierował i był wykonawcą projektów naukowych finansowanych przez NCN i MNiSW, recenzował kilkadziesiąt prac nadesłanych do wiodących czasopism naukowych.

Jest głównym redaktorem numeru specjalnego czasopisma Machine Learning (klasa Q1), członkiem Polskiego Towarzystwa Bioinformatycznego, komitetów programowych i organizacyjnych ponad stu konferencji zagranicznych. Od 2013 r. kieruje Zespołem Inżynierii Oprogramowania i Inteligencji Obliczeniowej na Wydziale Elektroniki, aktywnie współpracującym przy tym z sektorem gospodarczym.

Prywatnie prof. Olgierd Unold jest od 30 lat mężem Anny, ojcem Janka, Marysi, Kuby i Oli. Jeden z synów jest absolwentem, a drugi studentem PWr. Prezesuje wrocławskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia Przyjaciół Spotkań Małżeńskich.

Prof. Mieczysław Wodecki (Wydział Elektroniki)

mieczyslaw_wodecki_pwr.jpgTytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

Prof. Mieczysław Wodecki pracuje na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej w Katedrze Telekomunikacji i Teleinformatyki.

Stopień doktora uzyskał w 1988 roku. Habilitował się w 2011 r. na Wydziale Elektroniki PWr. Jest autorem ponad 140 prac naukowych. Jego zainteresowania naukowe obejmują: problemy optymalizacji dyskretnej, szeregowanie zadań, metody rozwiązywania problemów NP-trudnych, obliczenia równoległe oraz metody probabilistyczne.

Prof. Marcin Magdziarz (Wydział Matematyki)

Tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych.

magdziarz_marcin.pngPracuje w Katedrze Matematyki Stosowanej na Wydziale Matematyki. W 2004 r. ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej, a w 2007 r. z wyróżnieniem obronił doktorat. Stopień dr. hab., również z wyróżnieniem,  uzyskał w 2011 r.

Tematem badań prof. Magdziarza jest matematyczna teoria dynamiki ułamkowej oraz procesów anomalnej dyfuzji. Uzyskał on w ostatnich latach w tym obszarze szereg kluczowych wyników. Są to m.in. wyznaczenie reprezentacji stochastycznej ułamkowych dyfuzji, weryfikacja hipotezy Boltzmanna oraz własności ergodycznych dla procesów anomalnej dyfuzji. Uzyskane wyniki wniosły kluczowy wkład w pełne wyjaśnienie mechanizmów transportu obserwowanych w anomalnych układach fizycznych i biologicznych.

Jest autorem lub współautorem 68 artykułów w czasopismach z listy filadelfijskiej cytowanych około 1500 razy wg Web of Science. Był kierownik w siedmiu grantach badawczych i recenzentem w kilkunastu czasopismach z listy filadelfijskiej. Wygłosił również kilkadziesiąt zaproszonych wykładów na międzynarodowych konferencjach naukowych. Prof. Magdziarz odbył staże naukowe m.in. w Cambridge, na Politechnice Monachijskiej, na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie i BCAM Bilbao.

Za uzyskane wyniki naukowe uzyskał szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską i habilitacyjną, Nagrodę im. Dionizego Smoleńskiego, Stypendium Humboldta, Stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców, Stypendium tygodnika „Polityka” dla wybitnych młodych naukowców, oraz Stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Od 2020 roku prof. Magdziarz jest dziekanem Wydziału Matematyki. Zajmuje również stanowisko zastępcy dyrektora Centrum Metod Stochastycznych im. Hugona Steinhausa. Jest też członkiem Komitetu Matematyki PAN oraz członkiem zarządu Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję