Dwie nominacje profesorskie dla naukowców PWr

Nasza uczelnia ma dwoje nowych profesorów tytularnych. Nominacje otrzymali prof. Anna Jaśkiewicz z Wydziału Matematyki oraz prof. D. Robert Iskander z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.

Prof. Anna Jaśkiewicz (Wydział Matematyki)

Anna Jaśkiewicz

Profesor Anna Jaśkiewicz ukończyła z wyróżnieniem w 2000 r. studia matematyczne na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. W 2003 r. z wyróżnieniem obroniła w Instytucie Matematyki Politechniki Wrocławskiej rozprawę doktorską, a w 2010 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk matematycznych.

W pracy naukowej koncentruje na kilku obszarach: grach dynamicznych, markowskich procesach decyzyjnych, problemach równowagi ekonomicznej w dynamicznych modelach wzrostu ekonomicznego i zagadnieniach pokrewnych.

Bardzo ważną rolę w rozwoju naukowym prof. Anny Jaśkiewicz odegrał roczny staż naukowy w Instytucie Matematycznym PAN w Warszawie, a także wyjazdy do znaczących ośrodków w Niemczech (Humboldt University of Berlin, KIT, Ulm University) w ramach stypendium Humboldta. Istotne znaczenie miała i nadal ma współpraca z silną (zauważalną w świecie) grupą specjalistów z teorii gier na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dowodem uznania Anny Jaśkiewicz na arenie międzynarodowej, poza wieloma zaproszonymi wykładami na konferencjach, są zaproszenia do udziału w pracach redakcyjnych, w roli redaktora pomocniczego (Associate Editor), w czasopismach: SIAM Journal on Control and Optimization, Operations Research Letters, Dynamic Games and Applications, oraz Mathematica Applicanda.

Prof. D. Robert Iskander (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)

Robert IskanderProf. D. Robert Iskander pracuje w Katedrze Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Doktorat obronił w 1997 r. (Queensland University of Technology, Australia), habilitację uzyskał w 2010 r. (Politechnika Śląska), a od 2011 r. był profesorem uczelni. Jego badania dotyczą głównie metod przetwarzania sygnałów i obrazów i ich zastosowania w okulistyce, ale zajmuje się również optyką widzenia, oprzyrządowaniem optometrycznym i okulistycznym, statystyką stosowaną, matematyką stosowaną, detekcją i estymacją oraz metodą bootstrap.

Prof. D. Robert Iskander jest współautorem ponad 300 prac naukowych o zasięgu międzynarodowym, w tym ponad 140 w recenzowanych czasopismach międzynarodowych. Jest również współautorem 13 patentów międzynarodowych, dotyczących głównie konstrukcji soczewek kontaktowych. Obecnie w bazie Scopus można odnaleźć ponad 2600 cytowań jego prac, a wskaźnik indeksu Hirscha wynosi 27. Wypromował dotąd 22 doktorów (w tym sześciu jako kopromotor lub promotor pomocniczy), a pod jego opieką znajduje się obecnie trzech kolejnych doktorantów.

W kadencji 2020-2024 pełni funkcję prodziekana ds. finansowych Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.