TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasza studentka finalistką „Nieprzeciętnych”

Justyna Pelc, studentka Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr, znalazła się wśród 10 finalistów plebiscytu organizowanego przez Czwórkę Polskiego Radia. Rozgłośnia nagradza w nim młodych ludzi z oryginalnymi zainteresowaniami, tworzących niebanalne rzeczy.

justyna_pelc12.jpgCzłonkini grupy Innspace i ubiegłoroczna „Wrocławianka Roku” została nominowana do nagrody radiowej Czwórki za swoje zaangażowanie w kosmiczne projekty. Tylko w ostatnich latach Justyna Pelc – wspólnie z członkami swojego zespołu –  zwyciężała lub zdobywała czołowe miejsca w międzynarodowych prestiżowych konkursach na opracowania związane z eksploracją m.in. Marsa i Księżyca czy lotami suborbitalnymi. Studentka Politechniki Wrocławskiej bardzo angażuje się także w popularyzację wiedzy na temat kosmosu i przedsięwzięć z nim związanych – m.in. działając w Polskim Towarzystwie Astrobiologicznym. Więcej na temat osiągnięć nominowanej na końcu tekstu.

Ludzi, którym chce się w życiu działać

Wśród finalistów „Nieprzeciętnych” są także m.in. Radosław Rademenez Blonkowski – muzyk i rekordzista Polski w najdłuższym freestyle’u bez przerwy, Milena Cierniak, która razem z grupą znajomych ze szkoły stworzyła projekt społeczny @DaltonizmŚwiata o tematyce chorób psychicznych czy Kamil Kmak - społecznik, regionalista, autor i redaktor Społecznego Archiwum Grybowa SAGA, założyciel stowarzyszenia "Saga Grybów", inicjator lokalnych przedsięwzięć, m.in. współtworzył biografię ocalałego z zagłady żydowskiego chłopca.

Lista wszystkich finalistów na stronie radia.

Innspace- Najbardziej cenię w tym wydarzeniu fakt, że tu każdy może zgłosić każdego, a wśród zgłoszonych był m.in. twórca drewnianych piór czy muzyk, który grał klasyczne utwory na domofonie. Byli samorządowcy, ale też wokaliści. To ludzie, którym przede wszystkim chce się w życiu działać. To podstawa nieprzeciętności - tłumaczyła Hanna Dołęgowska, dyrektor i redaktor naczelna Czwórki w komunikacie na temat plebiscytu.

Czas na głosowanie

W drugim etapie konkursu zwycięzcę wybiorą słuchacze. Od 17 maja do 13 czerwca można głosować na swojego faworyta poprzez stronę radia. Na tych, którzy ciekawie uzasadnią swój wybór, będą też czekały nagrody. Wyniki głosowania i nazwisko „Nieprzeciętnego 2021” zostaną ogłoszone na gali finałowej zaplanowanej na 24 czerwca.

Wśród laureatów konkursu – organizowanego od 2004 r. (z kilkuletnią przerwą) – jest m.in. sanocki artysta Arkadiusz Andrejkow. O jego muralach malowanych na stodołach, szopach i starych chatach, przedstawiających dawnych mieszkańców tych miejsc, głośno było w całej Polsce. „Nieprzeciętnymi” są także: Michał Brańka, koordynator krakowskiego zespołu „Czerwonych Nosków”, czyli wolontariuszy, którzy rozweselają małych pacjentów w szpitalach i ich rodziców, a także Mateusz Zaremba, młody konstruktor rakiet, cewek Tesli i robotów minisumo, który wysłał pierwszą crowdfundingową misję balonową w stratosferę i wykonał rekonstrukcję satelity Lem, jaka trafiła na wystawę w ONZ w Wiedniu.

Kosmiczna dziewczyna z PWr

justyna_pelc_na_gali_konkursu_wroclawianka_roku_1.jpgJustyna Pelc jest naszą absolwentką dwóch kierunków na studiach inżynierskich (automatyki i robotyki oraz zarządzania i inżynierii produkcji), a wkrótce ukończy na PWr także studia magisterskie z zarządzania, ze specjalnością: zachowania i decyzje menedżerskie.

Jest liderką grupy Innspace, która może pochwalić się m.in. nagrodą ESA Grand Prix w konkursie Student Aerospace Challenge we Francji, tytułem Gold Winner i Winner dla dwóch projektów kolonii marsjańskich w konkursie Future Mars Life w Chinach czy piątym miejscem w konkursie Mars Colony Prize w USA (a to zaledwie część osiągnięć zespołu).

Wcześniej była wiceprezeską koła naukowego Off-Road zajmującego się budową łazików marsjańskich (kierowała projektem lądownika marsjańskiego, który zajął drugie miejsce w konkursie Red Eagle w USA).

zobacz__kierunki_studiow_zarzadzanie_v2.jpg

justyna_pelc9.jpgJest członkinią Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej, a także Advisory Board w Mars Society South Asia i Zarządu Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz polską ambasadorką Space Generation Advisory Council. Uczestniczyła w najdłuższej w Polsce, sześciotygodniowej analogowej misji kosmicznej, badającej wpływ diety i światła na ludzki organizm.

W ubiegłym roku w konkursie organizowanym przez Wrocławską Radę Kobiet została ogłoszona „Wrocławianką Roku” w kategorii specjalnej „Teraz młodość – siła młodości”. W tym roku jest wśród finalistów konkursu Studencki Nobel Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Justyna jest także współautorką 10 publikacji naukowych o tematyce kosmicznej, głównie związanych z eksploracją Marsa. Bardzo angażuje się w popularyzację wiedzy o kosmosie, planach jego eksploracji i technologiach kosmicznych. Organizowała m.in. dwie edycje Space Day, a także przemawiała i prowadziła warsztaty w ramach TedX Politechnika Wrocławska, Nocy Innowacji, SpaceHub, Dolnośląskich Dni Innowacji, HerStory czy Zestawu Kryzysowego: kierunek Mars.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję