TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Marsjańskie projekty z PWr najlepsze w Chinach

Data: 03.08.2020 Kategoria: projekty kosmiczne

Ponad trzy tysiące koncepcji funkcjonowania na Czerwonej Planecie nadesłano na międzynarodowy konkurs Future Mars Life organizowany w Chinach. Wśród zwycięzców są studenci i absolwenci Politechniki Wrocławskiej z grupy Innspace. Ich dwa projekty marsjańskich baz nagrodzono tytułami „Gold Winner” i „Winner”.

zespol_innspace.pngNajlepsze projekty pokazujące, jak może wyglądać życie człowieka na Marsie, będą prezentowane na wystawie w Chinach. Na razie można je obejrzeć na stronie organizatorów konkursu – tutaj.

Future Mars Life Design Competition jest inicjatywą dwóch instytucji: China Intercontinental Culture Centre (CICC) i SPACEnter Space Science and Technology Institute. To część projektu „C Space”, w ramach którego wśród młodych ludzi z całego świata promowane są lotnictwo i kosmos jako dziedziny, z którymi warto wiązać przyszłość.

Na konkurs nadesłano ponad trzy tysiące koncepcji naszego przyszłego życia na Marsie, pokazujących różne aspekty funkcjonowania na Czerwonej Planecie – od wytwarzania żywności i odzieży, przez rozwiązania transportowe, po edukację i rozrywkę w przyszłej kolonii.

Trzydziestoosobowe międzynarodowe jury wybrało najlepsze projekty w sześciu kategoriach (przyznając im tytuły „Winner” – 263 nagrody), a te wybitne doceniło tytułami „Gold Winner” (32 nagrody). Zespół Innspace, tworzony m.in. przez studentów i absolwentów Politechniki Wrocławskiej, zdobył tytuł „Zwycięzcy” i „Złotego Zwycięzcy” w kategorii architektura.

Na złoto zasłużyła koncepcja „Ideacity” – miasta położonego w większości pod marsjańską ziemią. Projekt zakłada, że cała kolonia zmieściłaby się na planie sześciokąta o boku 400 m, a bliżej centrum znajdowałyby się obiekty związane z codziennym funkcjonowaniem mieszkańców, podczas gdy zabudowania przemysłowe działałyby na obrzeżach miasta. Więcej na temat koncepcji tutaj i tutaj. Projekt zdobył też w ubiegłym roku piąte miejsce w amerykańskim konkursie Mars Colony Prize.

ideacity_-_widok_2.jpg

baza_dome_w_nocy.jpgDrugą nagrodą doceniono inny projekt Innspace – „Dome”. Budynek kolonii wykorzystywałby znaczną dobową amplitudę temperatur na Marsie (sięgającą kilkudziesięciu stopni). Pod wpływem zmian temperatury w ciągu dnia części kopuły o kształcie płatków odginałaby się w stronę środka bazy. W ten sposób dawałaby dostęp do światła naturalnego, a jednocześnie tworzyłaby kopułę, pozwalając uzyskać dodatkową przestrzeń bazy chronioną przed promieniowaniem. W nocy „płatki” wracałyby na swoje miejsce i stawałyby się dodatkową warstwą izolującą wnętrze bazy przed niskimi temperaturami. Po wewnętrznej stronie płatków znalazłyby się elastyczne panele słoneczne, dostarczające energię, a sam ruch płatków powodowałby samoczynne oczyszczanie się paneli z marsjańskiego pyłu. Projekt można obejrzeć tutaj.

- Cieszymy się, że nasze projekty zostały docenione w Chinach, zwłaszcza, że tamtejszy sektor kosmiczny dynamicznie się rozwija. To dla nas ogromne wyróżnienie, biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń konkursowych i ich poziom – podkreśla Justyna Pelc z grupy Innspace. – Future Mars Life jest dla nas świetną okazją, żeby zaprezentować się na innym kontynencie. Po publikacji naszego projektu w USA dostaliśmy wiele ciekawych propozycji związanych z sektorem kosmicznym, więc kto wie, co będzie po tym konkursie.

Grupę Innspace tworzą: studenci PWr – Magdalena Łabowska, Justyna Pelc, Piotr Torchała i Maciej Zieliński, absolwenci naszej uczelni – Łukasz Sokołowski i Beata Suścicka oraz Małgorzata Popiel z Poznania i Andrzej Reinke z Gdańska.

kosmos.png

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję