TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Studentka PWr zaczęła misję w „księżycowym” habitacie

W Analog Astronaut Training Center w Małopolsce trwa misja „Bright”. Czworo wolontariuszy spędzi w sumie sześć tygodni w habitacie z symulowanymi księżycowymi warunkami. Będą poddawani szeregowi badań i analiz, sami także wykonując przydzielone im eksperymenty. Wśród członków załogi jest nasza studentka Justyna Pelc.

bright3.jpgNazwa „Bright” pochodzi od dwóch eksperymentów tworzących misję. Pierwszy jej człon to początkowe litery słowa „bromatologia”, czyli nauki zajmującej się badaniem żywności – m.in. jej składu chemicznego, wartości odżywczej czy strawności i przyswajalności przez organizm. W habitacie toczą się bowiem badania wpływu diety na zachowanie ludzi w czasie symulacji misji kosmicznych. Drugi eksperyment o nazwie „Light” jest z kolei badaniem wpływu innowacyjnego symulatora światła słonecznego na parametry zdrowotne człowieka. Symulator reguluje rytmy okołodobowe załogi analogowych astronautów. Ma zaprogramowane wschody i zachody słońca zgodne z charakterystyką widmową w stałych warunkach dnia i nocy (czyli 12 godzin dnia i 12 godzin nocy).

Specjalne diety, szereg badań…

Misja „Bright 1” zaczęła się 1 lipca. Czworo wolontariuszy zamknięto w habitacie symulującym warunki księżycowe (druga misja o nazwie „Bright 2” rozpocznie się 15 lipca i będzie związana z warunkami marsjańskimi). Załogę tworzą: Agnieszka Elwertowska z Gdyni, Michał Garus z Chorzowa,  Arkadiusz Kołodziej z Warszawy oraz Justyna Pelc, studentka z Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr, członkini grupy Innspace. To zespół, który w ubiegłym roku m.in. zwyciężył w paryskim konkursie Student Aerospace Challenge, projektując kabinę samolotu do lotów suborbitalnych, oraz zajął piąte miejsce w amerykańskim konkursie na projekt marsjańskiej kolonii dla tysiąca mieszkańców. Wcześniej Justyna zajmowała się m.in. konstruowaniem łazika marsjańskiego Scorpio.

04_co_mozesz_studiowac_na_pwr.jpg

bright1.jpgW „księżycowym” habitacie spędzi w sumie sześć tygodni – będą to trzy dwutygodniowe misje rozdzielone dwutygodniowymi przerwami. Podobnie jak inni analogowi astronauci nasza studentka będzie poddana różnym dietom i przejdzie serie badań.

- Analizowane są u nas m.in. praca zegara biologicznego, czyli rytmy okołodobowe, poziom melatoniny, witaminy D i białek stresu we krwi, poziom białek stresu w ślinie – np. kortyzolu,  poziomy kreatyniny z próbek moczu, skład pierwiastkowy zawartości jelit na podstawie analiz kału i tzw. metabolom z próbek kału, czyli zestaw drobnocząsteczkowych związków chemicznych – opowiada Justyna.

Doświadczenie przekuje w kosmiczne projekty

Podobnie jak prawdziwi astronauci tak i uczestnicy „Bright” oprócz wykonywania typowych zadań związanych z pomiarami dotyczącymi stanu swojego zdrowia, prowadzą także przydzielone im eksperymenty -  m.in. hodują karaluchy, uprawiają algi w hodowlach hydproponicznych czy realizują zadania związane z łazikami.

- Do tego musieliśmy przyswoić wiele instrukcji postępowania i procedur obowiązujących w habitacie – podkreśla Justyna. – Pracy mamy sporo i mimo zamknięcia nie narzekamy na nudę.

bright5.jpgStudentka PWr podkreśla, że na udział w eksperymencie zdecydowała się, bo będzie to dla niej ciekawe doświadczenie w kontekście projektów kosmicznych, w jakie się angażuje.

- Sprawdzenie na własnej skórze tego, jak w takim habitacie funkcjonują astronauci, może pomóc mnie i naszemu zespołowi Innspace projektować bardziej przemyślane bazy marsjańskie – tłumaczy. – Poza tym myślę, że to będzie świetna i wyjątkowa przygoda. W końcu nie mam możliwości, by zostać prawdziwym astronautą! – mówiła tuż przed wyjazdem do Rzepiennika Suchego w Małopolsce, gdzie mieści się ośrodek Analog Astronaut Training Center.

Justyna przyznaje, że jest ekstrawertykiem, więc przed rozpoczęciem misji nieco obawiała się, jak wpłynie na nią tak wiele tygodni w zamknięciu i do tego w małej grupie.

- Pomyślałam jednak, że to dobra okazja, by poznać lepiej samą siebie i przetrenować swoje umiejętności pracy w grupie w ekstremalnych warunkach. Najbardziej będzie mi na pewno brakować kawy, bo w habitacie jest zakazana – mówiła.

newsletter-promo.png

Codzienność Justyny można teraz śledzić na jej profilu na Twitterze, gdzie dzieli się zdjęciami i opisuje, czym właśnie się zajmuje.

Główną koordynatorką misji „Bright” jest dr Agata Kołodziejczyk, kierująca Analog Astronaut Training Center. Ośrodek jest prywatnym laboratorium wykorzystywanym do symulacji środowiska kosmicznego w eksperymentach naukowych koncentrujących się na biologii kosmicznej i medycynie. Obiekt należy do firmy Astro Tech and Bioastronautics Research. Został stworzony przez byłych specjalistów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Więcej na jego temat na stronie internetowej AATC. Misja „Bright” jest najdłuższym, najbardziej zaawansowanym i ambitnym projektem naukowym, jaki do tej pory był realizowany w Analog Astronaut Training Center.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję