TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Fizyka Sportu

Baner z grafiką Fizyka Sportu

Szukamy połączenia między naukami ścisłymi a sportem. Chcemy tym samym udowodnić, że fizyki nie ma co się bać, a warto ją dostrzec wokół siebie i mądrze wykorzystać - także na boisku, stadionie, basenie czy wysoko w górach.

Fizyka Sportu to cykl spotkań z wybitnymi przedstawicielami różnych dyscyplin sportu. Nie jest to zwykły wykład, ale swobodna rozmowa, w trakcie której sportowiec opowiada o swojej aktywności, a naukowiec w przystępny sposób tłumaczy działające prawa fizyczne. W poprzednich edycjach rozkładaliśmy na czynniki pierwsze takie dyscypliny jak piłka siatkowa, ręczna czy pływanie.

Adam Sieradzki w bluzie PWrPomysłodawcą i współorganizatorem projektu jest dr hab. inż. Adam Sieradzki, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Wykładowca dwukrotnie uhonorowany przez studentów główną nagrodą w plebiscycie Radia LUZ „Kubek dla wykładowcy” oraz Złotym Kubkiem dla Wykładowcy.

Poprowadził dotychczas wiele spotkań o tematyce sportowej ze znanymi sportowcami m. in. Krzysztofem Ignaczakiem, Piotrem Gruszką, Zbigniewem Bartmanem, Otylią Jędrzejczak, Piotrem Żyłą, Jakubem Wolnym, Sylwią Gruchałą, Natalią Partyką, Kajetanem Kajetanowiczem, Maciejem Janowskim, Sławomirem Szmalem, Karolem Bieleckim, Hubertem Hurkaczem czy Michałem Kościuszką.

Spotkania są kierowane do szerokiego grona odbiorców - studentów, ale też młodzieży szkolnej, dorosłych czy całych rodzin. Do każdego, kto interesuje się nauką i sportem.


Poprzednie spotkania

Czesław Lang

fizyka_sportu_cz_lang_m1.jpgfizyka_sportu_cz_lang_m2.jpgfizyka_sportu_cz_lang_m3.jpgfizyka_sportu_cz_lang_m4.jpg

Dlaczego kolarze w wyścigu jadą blisko siebie? To jedno z pytań, z którym zmierzył się gość Fizyki Sportu na PWr – Czesław Lang, srebrny medalista olimpijski w kolarstwie indywidualnym, organizator maratonów i imprez rowerowych. Wątków było mnóstwo – od taktyki jazdy w peletonie, przez wyjaśnienia, jak działa siła napędowa mięśni i siła oporu powietrza, po informację o rekordzie prędkości na rowerze.

Przeczytaj relację i zobacz wideo »

Justyna Święty-Ersetic

fs_justyna_se_06.jpgfs_justyna_se_03.jpgfizyka_sportu_bielecki07.jpgfs_justyna_se_05.jpg

– Do mistrzostwa prowadzi długa droga usłana kolcami – stwierdziła Justyna Święty-Ersetic, lekkoatletka i złota medalistka olimpijska w sztafecie mieszanej 4x400, która gościła na Politechnice Wrocławskiej podczas kolejnej edycji Fizyki Sportu. Spotkanie prowadził dr hab. inż. Adam Sieradzki, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki i popularyzator nauki.

Przeczytaj relację i zobacz wideo »

Adam Bielecki

fizyka_sportu_bielecki06.jpgfizyka_sportu_bielecki01.jpgfizyka_sportu_bielecki02.jpgfizyka_sportu_bielecki05.jpg

Czy do wspinania w najwyższych górach świata potrzebna jest znajomość fizyki? Na to pytanie wspólnej odpowiedzi szukali: słynny himalaista Adam Bielecki oraz naukowiec z Politechniki Wrocławskiej prof. Adam Sieradzki. Himalaista tłumaczył m.in. co to jest współczynnik odpadnięcia i jaki rodzaj lodu najlepiej nadaje się do wspinania. Wiele mówiono o specjalistycznym sprzęcie wspinaczkowym i odzieży wysokogórskiej.

Przeczytaj relację »

Karol Bielecki i Sławomir Szmal

Sławomir Szmal i Karol BieleckiSławomir Szmal i Karol BieleckiSławomir Szmal i Karol BieleckiSławomir Szmal i Karol Bielecki

Strefa Kultury Studenckiej była wypełniona do ostatniego miejsca. Przyszło wielu chętnych, żeby zobaczyć najlepszych polskich szczypiornistów. Już na początku Sławomir Szmal zauważył, że w jego przypadku bez fizyki da się żyć. – Zapamiętajcie, co Sławek powiedział, i zobaczymy, co powie na koniec spotkania – odparł prowadzący dr Adam Sieradzki z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. – Będę dążył do tego, by zmienił zdanie.

Przeczytaj relację »

Otylia Jędrzejczak

fs.jpgOtylia JędrzejczakOtylia JędrzejczakOtylia Jędrzejczak

O tym, jak nie udało jej się zjeść burgerów podczas igrzysk, swoich początkach w basenie i tym, jak poprawnie poruszać rękami i nogami w wodzie opowiadała  na Politechnice Wrocławskiej Otylia Jędrzejczak, najbardziej utytułowana polska pływaczka. Mówiła m.in. o początkach swojej przygody z pływaniem:  – Na basen zaprowadzili mnie rodzice, ale jednocześnie zapisując na taniec, gimnastykę i szermierkę.

Przeczytaj relację »

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję