Fizyka Sportu: Spotkanie z Czesławem Langiem

Rozmowa na scenie, siedzą Czesław Lang i Adam Sieradzki

Dlaczego kolarze w wyścigu jadą blisko siebie? To jedno z pytań, z którym zmierzył się gość Fizyki Sportu na PWr – Czesław Lang. Rozmowę poprowadził dr hab. inż. Adam Sieradzki, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki i popularyzator nauki.

Za nami kolejna odsłona Fizyki Sportu na Politechnice Wrocławskiej. W wiosennej edycji gościliśmy srebrnego medalistę olimpijskiego w kolarstwie indywidualnym, organizatora maratonów i imprez rowerowych, ambasadora zdrowego stylu życia, Czesława Langa.

– O kolarstwie można rozmawiać godzinami, bo to popularna dyscyplina w Polsce. Nas jednak najbardziej interesuje jej naukowa strona – mówił prof. Adam Sieradzki, który wyjaśniał zjawiska fizyczne, które towarzyszą jeździe na rowarze.

Wątków było mnóstwo – od taktyki jazdy w peletonie, przez wyjaśnienia, jak działa siła napędowa mięśni i siła oporu powietrza, po informację o rekordzie prędkości na rowerze, który wynosi aż 296 km na godzinę.

Czesław Lang z mikrofonem, uśmiechnięty– Kolarstwo jest jak szachy na rowerze – wyjaśniał z kolei Czesław Lang. – To dyscyplina, która wymaga połączenia wielu czynników – wytrwałości, treningów, taktyki. Jednak, żeby odnosić sukcesy, trzeba ten sport po prostu naprawdę kochać.

Czesław Lang jest legendą polskiego kolarstwa. Zdobywca medali mistrzostw świata w kolarstwie drużynowym, olimpijski srebrny medalista igrzysk w Moskwie w 1980 roku w kolarstwie indywidualnym.

W 1982 roku podpisał zawodowy kontrakt z włoską grupą GIS Gelati-Campagnolo zostając pierwszym zawodowym kolarzem nie tylko z Polski, ale z całego bloku wschodniego. W kolejnych latach reprezentował barwy grup Carrera – Inoxpran, Del Tongo Colnago oraz Malvor – Sidi. Dziewięć razy startował w Giro d’Italia, a trzy razy w Tour de France wspólnie z największymi asami włoskiego kolarstwa – Francesco Moserem, Giuseppe Saronim czy Roberto Visentinim.

W sumie wygrał 30 wyścigów zawodowych. Do najważniejszych sukcesów należą: triumf w Trofeo Baracchi wspólnie z Lechem Piaseckim (nieoficjalne mistrzostwa świata w jeździe parami na czas), zwycięstwo w prologach Tirreno-Adriatico, Tour de Romandie, Volta Ciclista a Catalunya, zwycięstwo w „złotym kilometrze” w Mestre i triumf na dwóch drużynowych etapach Giro d’Italia.

Na początku lat 90. postanowił przenieść doświadczenia z zawodowego peletonu na polski grunt. Od 1993 roku organizuje z firmą Lang Team największą globalną imprezę kolarską w Polsce – Tour de Pologne.

W tym roku wyścig rozpocznie się we Wrocławiu, kolarze wystartują 12 sierpnia spod Hali Stulecia.