TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nagrody i stypendia rektora wręczone

– Idziemy do Europy, bo mamy bardzo dobre podstawy – kadrę badawczą i otwartych na świat studentów – mówił podczas uroczystości w auli gmachu głównego prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. Podczas wydarzenia wręczono wyróżnienia dla najlepszych naukowców.

Nazwiska laureatów nagród i wyróżnień poznaliśmy 15 listopada 2021 r. podczas Święta Politechniki, ale z powodu rosnącej wówczas liczby zakażeń koronawirusem władze uczelni zdecydowały o przełożeniu obchodów na marzec. Tym razem odbyły się one w cieniu wojny w Ukrainie.

Świat się zatrzymał

Środowe uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich znajdującym się na Skwerze prof. Idaszewskiego. Wiązanki złożyli rektor i prorektorzy naszej uczelni.

– Pandemia pokrzyżowała nam wiele planów prywatnych i zawodowych. Wywróciła stacjonarne zajęcia, odebrała studentom dostęp do laboratoriów, a naukowcom możliwości wyjazdów. Wymusiła nawet datę naszego dzisiejszego świętowania. Kiedy decydowaliśmy o przeniesieniu uroczystości, wydawało nam się, że najlepszym terminem będzie wiosna. Jednak 24 lutego, nie boję się tego powiedzieć, świat się zatrzymał – Rosja napadła na Ukrainę – mówił w swoim wystąpieniu prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

Podkreślił, że nikomu z nas nie przyszło do głowy, że w XXI w. w Europie, tuż za naszą granicą rozpęta się wojna.

– Nie sądziliśmy, że będziemy świadkami okropieństw, o których do tej pory czytaliśmy tylko w podręcznikach. Nie potrafiliśmy sobie wyobrazić, że można bombardować szkoły, szpitale czy teatry. Nie wiedzieliśmy, jak wielu ludzi będzie uciekać ze swoich domów, szukając schronienia w Polsce, również we Wrocławiu – dodał rektor.

Prof. Wójs zwrócił uwagę, że już 25 lutego senat naszej uczelni przyjął przez aklamację uchwałę jednoznacznie potępiającą rosyjski atak i solidaryzującą się z narodem ukraińskim. Natomiast społeczność PWr, podobnie jak większość Polaków, od pierwszego dnia wojny ruszyła z pomocą.

Zamiast balu rektora odbyła się aukcja na rzecz ukraińskich studentów PWr, uruchomione zostały specjalne zapomogi, strona z informacjami dla uchodźców oraz wolontariat. Uczelnia przekazała na rzecz uchodźców akademik T-16 i przygotowuje się także do ich przyjęcia w akademikach, filiach i domu wczasowym w Szklarskiej Porębie.

– Do tego wspaniała, indywidualna pomoc niesiona ukraińskim uchodźcom przez pracowników, studentów i doktorantów PWr. Wpłaty, zbiórki, przyjmowanie do własnych domów, wyjazdy na granicę, pomoc w dotarciu do lekarzy, czy w zdobyciu pracy. To wielki zaszczyt i honor być rektorem takiej społeczności – zaznaczył prof. Arkadiusz Wójs.

PWr na drodze do Europy

Rektor zwrócił także uwagę na największe osiągniecia naszych naukowców i działania wpływające na dalszy rozwój naszej uczelni. Zdaniem prof. Arkadiusza Wójsa jednym z kluczowych elementów jest wzmocnienie pozycji PWr na arenie międzynarodowej.

Dlatego wśród najważniejszych wydarzeń wymienił uruchomienie na uczelni regionalnego przedstawicielstwa Academii Europaea, przyznanie Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema prof. Randallowi Plattowi oraz przystąpienie do sieci uniwersytetów Unite!

– Idziemy do Europy, bo mamy bardzo dobre podstawy – kadrę badawczą i otwartych na świat studentów. Musimy włożyć sporo pracy np. w przygotowanie nowych programów studiów, czy budowanie wirtualnego kampusu, ale jestem przekonany, że to droga, która pozwoli na szybki rozwój naszej Alma Mater, na budowanie marki i prestiżu w świecie akademickim – dodał prof. Arkadiusz Wójs.

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody i stypendia

Podczas uroczystości uhonorowani zostali naukowcy Politechniki Wrocławskiej. Wyróżnienia z rąk prof. Arkadiusza Wójsa odebrali laureaci Stypendiów Naukowych Rektora, Nagród Naukowych Rektora oraz nagrody Lew Politechniki Wrocławskiej. 

2022-03_28_belka_swieto_pwr_1.jpg

2022-03_28_belka_swieto_pwr_2.jpg

Wszystko, co naprawdę mamy

Kateryna Babkina w sierpniu tego roku miała przyjechać do Wrocławia na rezydencję pisarską. Laureatka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2021 tuż po wybuchu wojny w Ukrainie musiała jednak uciekać z Kijowa z mamą i córką. Zamieszkała we Wrocławiu, w mieszkaniu rezydencyjnym Wrocławskiego Domu Literatury. Dziś wygłosiła na uczelni specjalny wykład pt. „Wszystko, co naprawdę mamy”.

– Jeszcze miesiąc temu zwracałabym się do państwa jako młoda poetka, laureatka nagród literackich, wykładowczyni, feministka. Dziś wszystkie moje tożsamości przekłada inna tożsamość – jestem uchodźczynią. Bezsensowa napaść na mój kraj sprawiła, że w ciągu kilku godzin straciłam wszystko, co miałam – mówiła Kateryna Babkina.

Zdjęcie ilustracyjne

Dodała, że niekiedy nie muszą być zburzone nasze domy, żeby nasze życie rozpadło na kawałki. – Każdy doświadcza straty i bólu, dlatego pozwólmy sobie na smutek. Pamiętajmy jednak, że póki żyjemy, możemy być jeszcze szczęśliwi, bo jest coś, czego nikt i nic nie może nam odebrać. To godność. Wszyscy mamy takie samo prawo do życia, do równego traktowania i do bezpieczeństwa osobistego. Żadna władza ani religia nie może nas tego pozbawić – stwierdziła ceniona poetka z Ukrainy.

Zakończyła słowami skierowanym do wszystkich uczestników uroczystości, ale i do siebie: – Życzę nam dużo siły do bycia słabymi i wrażliwymi, siły do proszenia o pomoc i do jej przyjmowania, siły do pomagania i kochania, siły do mówienia nie, gdy naruszane są nasze granice. Chciałabym powiedzieć, że wszystko będzie dobrze. Bez względu na to, czego teraz doświadczamy, pamiętajmy, że możemy być szczęśliwi – mówiła Kateryna Babkina.

Przeczytaj cały wykład Kateriny Babkiny przetłumaczony na język polski

Odsłonięcie obrazu prof. Edwarda Suchardy

Ostatnim akcentem obchodów było odsłonięcie obrazu prof. Edwarda Suchardy, rektora Politechniki Lwowskiej w latach 1938–1939.

Portret prof. Edwarda Suchardy w holu rektorów lwowskich

ISZ, mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję