TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

O Politechnice

Istniejemy od 1945 roku

historia_pwr_1930.jpg

Politechnika Wrocławska powstała w 1945 r., głównie dzięki zaangażowaniu pracowników naukowych nieistniejących już Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, którzy zagospodarowali zniszczone budynki niemieckiej Wyższej Szkoły Technicznej - Technische Hochschule.

Dziś kontynuujemy tradycję tych znamienitych polskich uczelni i rozwijamy się w ścisłej współpracy z wiodącymi przedsiębiorstwami Dolnego Śląska. Jesteśmy jedną z największych i najlepszych uczelni technicznych w kraju, w rankingach ogólnopolskich zajmujemy regularnie miejsca w ścisłej czołówce.

Pierwszy rektorem połączonych jeszcze wtedy Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego był w latach 1945-1951 prof. Stanisław Kulczyński. Od tamtej pory doczekał się już czternastu swoich następców. Obecnie władzę sprawuje prof. Arkadiusz Wójs. Jego kadencja potrwa do końca sierpnia 2024 r.

Historia »    Fakty i liczby »     Poczet Rektorów »   


Misja, wizja i wartości

Badając, ucząc i współdziałając inspirujemy i wspieramy rozwój osobowości, które w oparciu o wiedzę i standardy etyczne, będąc wrażliwymi na potrzeby społeczne i globalne wyzwania, z odwagą i odpowiedzialnością kształtują przyszłość.

Jako europejski uniwersytet techniczny afirmujący wolność, prawdę, ciekawość i radość poznania, prowadzimy interdyscyplinarne badania i kształcenie na miarę oczekiwań społeczeństwa i gospodarki. 

Wartości, na których się opieramy to:

  • Doskonałość - działając na rzecz postępu i zrównoważonego rozwoju wspieramy rozwój osobowości w oparciu o najwyższe standardy w zakresie kształcenia, badań i innowacji.
  • Współdziałanie - kultywując akademickie, gospodarcze i społeczne partnerstwa, łączymy talenty i zaangażowanie, aby skutecznie realizować cele jednostek i wspólnoty.
  • Otwartość - będąc otwartymi na nowe idee i wyzwania, czerpiąc z różnorodnych doświadczeń i aspiracji członków wspólnoty akademickiej, elastycznie reagujemy na zmiany, dostrzegając w nich inspirację i motywację do aktywnego udziału w rozwoju nauki, gospodarki i społeczeństwa.

Statut »   Strategia »  Władze »  


Najważniejsi są ludzie



Najważniejszą częścią każdej uczelni są ludzie. Obecnie na Politechnice Wrocławskiej, na 14 wydziałach i trzech filiach, pod kierunkiem ponad 2 378 nauczycieli akademickich, studiuje 20 288 studentów i studentek (w tym 1 312 osób z zagranicy z ponad 60 krajów świata). Mamy też 758 osób w Szkole Doktorskiej (w tym 89 cudzoziemców).

Tytularni profesorowie PWr »  Szkoła Doktorska »  
Organizacja uczelni »


Kształcimy na najwyższym poziomie

Studenci mogą wybierać spośród 70 różnych kierunków kształcenia na pierwszym i drugim stopniu studiów, z których duża część prowadzona jest w języku angielskim. Nasza oferta edukacyjna umożliwia naukę zarówno według standardowych programów, jak również w ramach indywidualnych toków kształcenia. Utrzymujemy kontakty z wieloma placówkami dydaktyczno-badawczymi na świecie, realizując procedurę podwójnego dyplomowania.

Obecnie umowy o współpracy obejmują ponad 250 partnerów z prawie 50 krajów. Studenci oraz pracownicy naukowi Politechniki Wrocławskiej, mają możliwość kształcenia się oraz uczestniczenia we wspólnych projektach, takich jak: Erasmus+, Student Exchange Programme, Double Degree Master Programme T.I.M.E., Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, DAAD.

Rekrutacja »


Stawiamy na umiędzynarodowienie



Liczba osób z zagranicy, które decydują się na studia na Politechnice Wrocławskiej rośnie z roku na rok. Z myślą o nich ciągle modyfikujemy i ulepszamy naszą ofertę. W tej chwili mamy 33 programów kształcenia w językach obcych.

Realizując projekty oraz porozumienia z zagranicznymi instytucjami, rozwijamy kooperację międzynarodową. Mamy podpisane umowy o współpracy z uczelniami europejskimi, na obu kontynentach amerykańskich, w Azji, Afryce, a nawet Australii. Z programów wymiany międzynarodowej korzysta każdego roku kilkuset studentów i pracowników.

Z badaczami z całego świata i międzynarodowymi zespołami ściśle współpracują nasi naukowcy. Efektem tych działań są wspólne publikacje, których każdego roku jest około 500.

W 2022 roku Politechnika Wrocławska dołączyła do sieci europejskich uniwersytetów Unite!. Sojusz ten powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej. Oprócz PWr należy do niego osiem innych renomowanych uczelni z Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Austrii, Szwecji i Finlandii.

Łącznie na tych uczelniach studiuje blisko 200 tys. studentów, a każdego roku naukę kończy niemal 50 tys. absolwentów. Członkowie sieci ściśle współpracują przy ponad 80 projektach, a z możliwości studenckich wyjazdów skorzystało już ponad 2 tys. osób.

Dział Współpracy Międzynarodowej »  Strona sieci Unite! »


Prowadzimy innowacyjne i potrzebne badania

maciej_kowalczyk_pwr_plaskie.jpg

Na Politechnice Wrocławskiej za prowadzenie badań naukowych odpowiadają katedry i instytuty. Na uczelni działa ich obecnie 79 (77 katedr i dwa instytuty). Nasi naukowcy realizują swoje badania w czternastu dyscyplinach w ramach czterech dziedzin naukowych:

  • inżynieryjno-technicznych,
  • ścisłych i przyrodniczych,
  • medycznych i nauk o zdrowiu,
  • społecznych.

Każdego roku szereg naszych oryginalnych rozwiązań technicznych, patentów, wynalazków i technologii mających zastosowanie w przemyśle uzyskuje ochronę patentową. Tylko w ciągu ostatnich latach przyznano nam 2 822 patentów i praw ochronnych. Jesteśmy pod tym względem w krajowej czołówce.

Na uczelni działa 581 laboratoriów dydaktycznych, 407 laboratoriów badawczych oraz osiem laboratoriów akredytowanych.

Dysponujemy ofertą dla firm poszukujących innowacyjnych produktów oraz nowoczesnych technologii, a także projektowania i wdrażania systemów zarządzania, sterowania i monitorowania procesów i technologii. Laboratoria PWr posiadają uprawnienia do wzorcowania aparatury, oferują badania i usługi oceny zgodności wyrobów, systemów i instalacji z normami obowiązującymi w UE.

Światowy poziom badań naukowych prowadzonych przez pracowników uczelni oraz doskonale wyposażone laboratoria owocują współpracą z wieloma krajowymi i zagranicznymi firmami. Studenci mają możliwość wzięcia udziału w praktykach, stażach, czy też realizacji tematu pracy dyplomowej w oddziałach renomowanych firm na całym świecie, np. IBM, 3M, KGHM, LG, Volvo czy Credit Suisse.

Osiągnięcia »   Laboratoria akredytowane »    Dyscypliny naukowe »  Patenty » 


Politechnika kosmicznych możliwości

kosmos.jpeg

Nasi studenci to grupa wyjątkowo aktywnych i kreatywnych młodych ludzi. Działają w 264 kołach naukowych, organizacjach i agendach kultury.

Dzięki swoim międzynarodowym projektom podróżują po całym świecie. Bolid Formuły Student odnosi sukcesy na międzynarodowych zawodach, podobnie jak roboty skonstruowane przez koło robotyków KoNaR, łazik marsjański Scorpio czy samoloty bezzałogowe Akademickiego Klubu Lotniczego. Nasi studenci i studentki podbijają także kosmos i świat wirtualny. Zaprojektowali samowystarczalne osiedla marsjańskie i najlepszą załogową kabinę do lotów suborbitalnych, wysłali na orbitę pozaziemską specjalny chwytak czy też zbudowali hybrydową rakietę.

Na uczelni działa też m.in. Akademicki Klub Sportowy, Radio Luz, Dyskusyjny Klub Filmowy, Klub speleologiczny czy klub studencki Bajer.

Studenci »   Samorząd studencki »


Pamiętamy o absolwentach, a oni o nas

absolwenci.jpg

Mury Politechniki Wrocławskiej opuszcza co roku kilka tysięcy absolwentów. Ze wszystkich jesteśmy dumni, bo wiemy, że świetnie sobie poradzą na rynku pracy. Według badań uczelnianego Biura Karier część z nich znajduje zatrudnienie już na studiach, a 70% najpóźniej po trzech miesiącach od otrzymania dyplomu. Nasi absolwenci również dobrze zarabiają: pod względem mediany zarobków plasujemy się na drugim miejscu w Polsce.

Zależy nam bardzo i mocno nad tym pracujemy, by więzi między uczelnią a naszymi absolwentami były mocne i trwałe. Dlatego od 1976 r. aktywnie działa Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Wrocławskiej, które organizuje spotkania i eventy dla absolwentów z różnych wydziałów i roczników pomaga w odnawianiu kontaktów z lat studenckich czy też organizuje spotkania z ciekawymi absolwentami, podczas których dzielą się oni swoją wiedzą i doświadczeniami ze studentami.

Biuro Karier Politechniki Wrocławskiej rozwija Mentoringowy Program Rozwojowy, czyli indywidualne konsultacje z absolwentami uczelni, którzy odnieśli sukces zawodowy, a teraz chcą przekazać swoją wiedzę innym.

Stowarzyszenie Absolwentów »   Biuro Karier » 


Nasz kampus jest miejscem dla wszystkich

kampus.jpg

Nasze kampusy są nowoczesne, funkcjonalne i pięknie zlokalizowane. Mamy m.in. Bibliotech, czyli nowoczesny gmach biblioteki PWr, w którym mieści się też superkomputer BEM, nowy budynek uczelnianego archiwum czy też centrum dydaktyczno-naukowo-laboratoryjne Technopolis.

Powiększyliśmy Kampus Na Grobli, gdzie działa centrum edukacyjno-badawcze Geocentrum oraz GEO-3EM, czyli centrum badań i transferu technologii związanych ze zrównoważonym wykorzystaniem surowców i energii pochodzących z różnych źródeł.

Dla potrzeb studentów i studentek powstała Strefa Kultury Studenckiej, a unikatowym w skali kraju rozwiązaniem komunikacyjnym jest nasza Kolej Linowa nad Odrą, czyli „Polinka”. Łączy ona Kampus Główny z położonym po przeciwnej stronie Odry Kampusem Na Grobli.

W 2023 r. zakończyliśmy remont dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego, który powstał według projektu słynnego architekta Maxa Berga. Obecnie mieszczą się w nim Wydział Matematyki oraz Wydział Medyczny.

Dodając do tego historyczny gmach główny, budynek C-13, czyli popularny Serowiec, gmach Wydziału Architektury, zwany „wrocławskim Hogwartem” i piękny bulwar nad Odrą im. Rektora prof. Stanisława Kulczyńskiego – na Politechnice Wrocławskiej każdy znajdzie swoje miejsce.

Wirtualny spacer »   Polinka »    Mapa kampusu »   Galeria zdjęć »

 

Facebook Twitter in.png YouTube LinkedIn

POLITECHNIKA WROCŁAWSKA
Wybrzeże Wyspiańskiego 27, 50-370 Wrocław

NIP: 896-000-58-51
REGON: 000001614

tel.: +48 71 320 2905

ePUAP: /PolitechnikaWroclaw/SkrytkaESP

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję