TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 14.12.2021 Kategoria: aktualności ogólne, współpraca międzynarodowa
Wrocławski hub prestiżowej europejskiej organizacji Academia Europaea od teraz na Politechnice Wrocławskiej. Umowę w tej sprawie podpisali rektor PWr prof. Arkadiusz Wójs, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i prezydenci akademii.
– Politechnika Wrocławska w szybkim tempie staje się uczelnią prawdziwie europejską. Obecność na kampusie studentów i naukowców z innych krajów czy międzynarodowe projekty badawcze są dziś czymś naturalnym – mówi prof. Arkadiusz Wójs. – Miesiąc temu pierwszą Nagrodę Lema przyznaliśmy wybitnemu młodemu naukowcowi z ETH, a doktorat honorowy niedawnemu nobliście z Ecole Polytechnique. Na partnerskich uczelniach europejskich wzorujemy się unowocześniając kształcenie i rozwój kadry. Ulokowanie hubu Academia Europea na Politechnice jest więc naturalne i odzwierciedla aspiracje naszej uczelni.
Akademia Europaea, która ma główną siedzibę w Londynie, istnieje od 1988 roku. Jej członkami jest ponad 4 500 wybitnych specjalistów z medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych. W tym gronie znajduje się też 60 laureatów Nagrody Nobla.
Wśród członków Academia Europaea są również naukowcy z Politechniki Wrocławskiej: prof. Arkadiusz Wójs (Wydział Podstawowych Problemów Techniki), który pełni także funkcję dyrektora naukowego Wrocław Knowledge Hub, prof. Katarzyna Chojnacka i prof. Tadeusz Luty (oboje z Wydziału Chemicznego) oraz prof. Cezary Madryas (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego).
Akademia jest prestiżową organizacją europejską działającą na rzecz wprowadzania najwyższych standardów w nauce, badaniach i edukacji. Wspiera także interdyscyplinarne podejście do nauki. Podzielona jest na 23 sekcje w czterech grupach przedmiotowych – nauki humanistyczne, społeczne i pokrewne, ścisłe oraz biologiczne. Swoje przedstawicielstwa (tzw. Knowledge Hubs) Akademia ma w Monachium, Barcelonie, Cardiff, Bergen, Tbilisi i Budapeszcie.
Academia Europaea Wrocław Knowledge Hub działa w stolicy Dolnego Śląska od 2011 r. Dotychczas za jego funkcjonowanie odpowiadała gmina Wrocław. W grudniu 2021 r. obowiązki te przejęła nasza uczelnia, ale wszystkie wydarzenia będą nadal organizowane w ścisłej współpracy z władzami miasta oraz innymi lokalnymi instytucjami naukowymi.
– Dzięki ulokowaniu na Politechnice, hub otrzyma silne i wszechstronne wsparcie dla swej działalności. Spodziewam się, że hub będzie w stanie realizować swoją misję jeszcze efektywniej niż dotychczas, organizując więcej imprez, czyli wykładów, warsztatów czy szkoleń, obejmujących więcej uczestników i szerszą paletę dyscyplin i dziedzin nauki – zapowiada prof. Wójs. – Hub ma też do odegrania istotną rolę na rzecz szerszego, wrocławskiego i polskiego, środowiska akademickiego, przede wszystkim w takich obszarach jak doskonałość naukowa, integracja i umiędzynarodowienie, co dobrze wpisuje się w wartości i strategię Politechniki – dodaje rektor.
Przez dziesięć lat funkcjonowania wrocławski hub zainicjował wiele wydarzeń o charakterze naukowym. Były one skupione wokół lokalnych inicjatyw, oferując udział członków Academia Europaea w wykładach, szkołach letnich oraz konferencjach organizowanych przez wrocławskie uczelnie. Zorganizowano także cykle specjalistycznych seminariów i warsztatów o zasięgu europejskim.
Regularnie przeprowadzano też wydarzenia nieco mniejszej rangi, jak np. warsztaty z pisania artykułów naukowych, prowadzone przez edytorów wiodących czasopism (np. „Nature”) czy spotkania informacyjne w zakresie pozyskiwania grantów naukowych.
Porozumienie o przeniesieniu wrocławskiego centrum na naszą uczelnię sygnowali prof. Arkadiusz Wójs, prof. Sierd Cloetingh, prezydent Stowarzyszenia Academia Europaea, prof. Marja Makarow, prezydent-elekt akademii oraz Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Koordynatorem działań Wrocław Knowledge Hub na PWr będzie Dział Współpracy Międzynarodowej. W planach na najbliższy czas jest wiele inicjatyw i wydarzeń, m.in:
Umowa została podpisana do 2026 r. z możliwością przedłużenia.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »