TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wrocławskie centrum Academia Europaea na PWr

Data: 14.12.2021 Kategoria: aktualności ogólne, współpraca międzynarodowa

Wrocławski hub prestiżowej europejskiej organizacji Academia Europaea od teraz na Politechnice Wrocławskiej. Umowę w tej sprawie podpisali rektor PWr prof. Arkadiusz Wójs, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i prezydenci akademii.

Prof. Arkadiusz Wójs - zdjęcie– Politechnika Wrocławska w szybkim tempie staje się uczelnią prawdziwie europejską. Obecność na kampusie studentów i naukowców z innych krajów czy międzynarodowe projekty badawcze są dziś czymś naturalnym – mówi prof. Arkadiusz Wójs. – Miesiąc temu pierwszą Nagrodę Lema przyznaliśmy wybitnemu młodemu naukowcowi z ETH, a doktorat honorowy niedawnemu nobliście z Ecole Polytechnique. Na partnerskich uczelniach europejskich wzorujemy się unowocześniając kształcenie i rozwój kadry. Ulokowanie hubu Academia Europea na Politechnice jest więc naturalne i odzwierciedla aspiracje naszej uczelni.

Akademia Europaea, która ma główną siedzibę w Londynie, istnieje od 1988 roku. Jej członkami jest ponad 4 500 wybitnych specjalistów z medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych. W tym gronie znajduje się też 60 laureatów Nagrody Nobla.

Wśród członków Academia Europaea są również naukowcy z Politechniki Wrocławskiej: prof. Arkadiusz Wójs (Wydział Podstawowych Problemów Techniki), który pełni także funkcję dyrektora naukowego Wrocław Knowledge Hub, prof. Katarzyna Chojnacka i prof. Tadeusz Luty (oboje z Wydziału Chemicznego) oraz prof. Cezary Madryas (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego).

Akademia jest prestiżową organizacją europejską działającą na rzecz wprowadzania najwyższych standardów w nauce, badaniach i edukacji. Wspiera także interdyscyplinarne podejście do nauki. Podzielona jest na 23 sekcje w czterech grupach przedmiotowych – nauki humanistyczne, społeczne i pokrewne, ścisłe oraz biologiczne. Swoje przedstawicielstwa (tzw. Knowledge Hubs) Akademia ma w Monachium, Barcelonie, Cardiff, Bergen, Tbilisi i Budapeszcie.

Europejskie spektrum działań

Logo Academia Europaea Academia Europaea Wrocław Knowledge Hub działa w stolicy Dolnego Śląska od 2011 r. Dotychczas za jego funkcjonowanie odpowiadała gmina Wrocław. W grudniu 2021 r. obowiązki te przejęła nasza uczelnia, ale wszystkie wydarzenia będą nadal organizowane w ścisłej współpracy z władzami miasta oraz innymi lokalnymi instytucjami naukowymi. 

– Dzięki ulokowaniu na Politechnice, hub otrzyma silne i wszechstronne wsparcie dla swej działalności. Spodziewam się, że hub będzie w stanie realizować swoją misję jeszcze efektywniej niż dotychczas, organizując więcej imprez, czyli wykładów, warsztatów czy szkoleń, obejmujących więcej uczestników i szerszą paletę dyscyplin i dziedzin nauki – zapowiada prof. Wójs. – Hub ma też do odegrania istotną rolę na rzecz szerszego, wrocławskiego i polskiego, środowiska akademickiego, przede wszystkim w takich obszarach jak doskonałość naukowa, integracja i umiędzynarodowienie, co dobrze wpisuje się w wartości i strategię Politechniki – dodaje rektor.

Przez dziesięć lat funkcjonowania wrocławski hub zainicjował wiele wydarzeń o charakterze naukowym. Były one skupione wokół lokalnych inicjatyw, oferując udział członków Academia Europaea w wykładach, szkołach letnich oraz konferencjach organizowanych przez wrocławskie uczelnie. Zorganizowano także cykle specjalistycznych seminariów i warsztatów o zasięgu europejskim.

Regularnie przeprowadzano też wydarzenia nieco mniejszej rangi, jak np. warsztaty z pisania artykułów naukowych, prowadzone przez edytorów wiodących czasopism (np. „Nature”) czy spotkania informacyjne w zakresie pozyskiwania grantów naukowych.

Czas na PWr

Porozumienie o przeniesieniu wrocławskiego centrum na naszą uczelnię sygnowali prof. Arkadiusz Wójs, prof. Sierd Cloetingh, prezydent Stowarzyszenia Academia Europaea, prof. Marja Makarow, prezydent-elekt akademii oraz Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Koordynatorem działań Wrocław Knowledge Hub na PWr będzie Dział Współpracy Międzynarodowej. W planach na najbliższy czas jest wiele inicjatyw i wydarzeń, m.in:

  • organizacja konferencji i wydarzeń o charakterze naukowym i akademickim,
  • promocja i rozwój europejskiej współpracy międzynarodowej w naukach ścisłych, społecznych i humanistycznych,
  • przygotowanie ekspertyz i opinii eksperckich w oparciu o wiedzę członków Academia Europaea,
  • działalność wydawnicza, w tym np. publikacja materiałów promujących wiedzę i standardy akademickie oraz promujących doskonałość naukową i akademicką.

Umowa została podpisana do 2026 r. z możliwością przedłużenia.

newsletter

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję